Blog uživatelů i-divadla

Pár věcí, které by se měly v divadle zakázat
vydáno: 1.3.2018, Sluha

Toto je několik postřehů častého divadelního diváka a občasného amatérského herce k jistému množství věcí, které činí z chození do divadla méně příjemnou záležitost, než jakou by mohla být.

  • Bordel na scéně

Asi se rozmohl se trend, že nejde udělat moderně pojatou inscenaci bez toho, aby na konci každého představení to na scéně vypadalo jako po čtyřdenním metalovém festivalu uskutečněném v prodejně potravin nebo v drogerii. Skoro to vypadá, že čím větší nepořádek, tím větší umění. Jakoby divadlo bylo jen o dělání z řádu chaos. Nechtěl bych sice, aby místo toho herci na scéně furt uklízeli - i když by to byl alespoň originální koncept - ale když jdu do divadla, tak chci být překvapen i něčím jiným než tím, co dneska aktéři po scéně rozpatlají.

  • Telefony diváků

Čím to je, že pokaždý - ale fakt pokaždý - v publiku někomu zazvoní telefon!?! Props všem hercům, který se s tím umějí elegantně vypořádat. Možná to tím ale pro některý lidi legitimizujou a ty pak lezou do divadla s tím, že si schválně svůj mobil nechají zapnutý, aby vyzkoušeli, jak dobře umí ten a ten herec nebo ta a ta herečka improvizovat. Jinak si nedovedu vysvětlit, že, i přes výslovný upozornění na vypnutí telefonů na začátku téměř každého představení téměř kdekoliv, se přece jen jednomu nebo dvěma nýmandům z jakéhokoliv počtu lidí v sále stane, že se jim rozebzučí kapsa u kalhot přesně ve chvíli, kdy hlavní postavě umře maminka. Tihle "lidé" pak většinou prostě sedí a tváří se, že za onen zvuk nenesou zodpovědnost a asi doufají, že si toho nikdo nevšimne. Tedy alespoň do chvíle než je pohledy všech přítomných nepřesvědčí, že jejich netečnost způsobila pravý opak.

  • Nepohodlné sedačky

Přijdete do divadla a začnete si hledat informace na Internetu o inscenaci, na kterou jste se vypravili (protože žádnej příčetnej člověk si přece nekupuje programy). Záhy zjistíte, že onen kus má 2 a čtvrt hodiny bez přestávky, což by samo o sobě měl být trestný čin. Rozhodnete se, že to nějak přežijete, vejdete do sálu a zjistíte, že sedačky jsou vlastně celoplastové židle, že musíte sedět na šikmo, protože jinak by se vám tam nevešly nohy, že řady jsou tak namačkané na sebe, že když někdo prochází uličkou, tak div nepadáte z elevace a že po půl hodině sezení máte pocit, že se vám odkrvujou obě půlky. Ideálem by byl samozřejmě gauč pro každého, ale stačilo by se trochu opičit po kinosálech.

  • (Bezdůvodně) nazí herci

Tenhle trend už trochu vyšuměl, ale někomu přijde pořád fajn, že herci prostě shodí v určité chvíli oblečení a dělají jakoby nic. Je to docela levnej efekt, kterej se stal do té míry stereotypem, že ty inscenace, kde tohle někdo udělá se stanou pověstnýma a kdokoliv, kdo je potom navštíví je chápanej jako perverzní úchylák nebo jako ten, komu je všechno jedno.

  • Nejasné konce představení

Nešvar jak z Cimrmana. Herci domluví, chvíli se nic neděje, ale zároveň nedorazila ani očekávaná pointa. Najednou se rozsvítí v sále a ... je konec. Zatímco herci by už chtěli vypadnout a jít "domů" (rozuměj: "na bar"), vám teprve dochází, že už to skončilo a máte pocit ochuzení, jakoby vás někdo tak trochu podrazil.

  • Lidi, co odpovídají na řečnické otázky herců

Můžete si říct, že tohle dělají jen děti, které nerozeznají rozdíl mezi hraním a realitou. Nicméně někteří lidé zřejmě nikdy nevyrostou. Možná si dělají blbou srandu nebo je doopravdy pohltil výstup natolik, že se prostě neovládnou a musí to vypustit ven.

Herec: "Být, či nebýt?"

Náhodný Franta z publika: "Nebýt. Jednoznačně nebýt."

  • Divadelní "kritika" v době Internetu

Aneb náhodní pisálci na síti, kteří vůbec nevědí, co povídají, ale snaží se být kriticky vtipní a vtipně kritičtí. Takoví pak píšou uhozené články typu "10 věcí, které by si herec neměl nikdy dovolit" nebo tak něco. Publikují to potom pod hlavičkou příspěvku na blogu, čímž asi chtějí legitimizovat svůj názor jako svůj názor, přičemž ale v samotném textu jej vyjadřují jako by byl mnohem více než jen jejich názor. Jo, tak ti jsou ze všeho nejhorší...


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.