Blog uživatelů i-divadla

Dík za bojovný apel!
vydáno: 13.10.2019, SVATOŠOVÁ

 

Zajímavá hra. Tato historie mi není moc známá, takže mi bylo doporučeno nastudovat si pana autora.

Podle dostupných informací pan Medek nebyl moc úspěšný autor a jediná  slušná jeho hra byla tato. Pak už prý jenom seděl na židli v kanceláři památníku na Vítkově a věnoval se  tréninku uklízeček... Proto asi hra ve druhé části cituje kritiky, které jsou dost protichůdné.Podle celého textu v programu se tomu moc nedivím. To se nedá ani číst.

Ale jinak moje první pocity jsou velmi vřelé. Ten formát hry je opravdu zajímavý. Co chodím na Novou scénu, tak jsem nic podobného neviděla. Hru vlastně komentuje člověk zvenku. Jako fotbalový zápas. Haraší se tam zbraněmi, občas dopadají i granáty...Příjemné to tedy nebylo. Ale řekla bych, že pro školy to může být zajímavé, aspoň pro chlapce z prvního stupně základní školy. Historie legií se ve školách moc neučí a celkově to téma se moc nezvýrazňuje. Ono by se totiž ukázalo, že někteří hrdinové z první války, z legií, od Zborova, za druhé války kolaborovali s Němci, nebo to byli jiného smýšlení než socialistického. A to se nikdy neví, jak se to bude komu kdy hodit. Třeba politikům, a tak různě.

Ale líbil se mi projev Filipa Kaňkovského a také Igora Orozoviče. A moc mne zaujaly ty vojenská cvičení, jak je s herci nacvičil Marek Zelinka. Nejvíc se mi líbila živá pyramida. Za to panu Zelinkovi budiž dík. A zdravím jeho úchvatné vousy . Celkově zajímavý styl včetně scény. Postupně přináší na jeviště pytle s pískem, dřevěné zátarasy s ostnatým drátem. Nemůžu říci, že by to byla pěkná hra, ale mně se líbila a tak jí dám 70 %. Je to vůči hercům i autorovi fér. No, možná spíš pro režiséra a dramaturgyni.  Tito  dva nespíš udělali pro hru víc, než autor sám. Ty zdravím taky a skládám jim též velký dík.

 


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.