Národní divadlo [Nová scéna]

Plukovník Švec

Premiéra: 25.10.2018 | 1:40x
Dramaturgie: Marta Ljubková. Scéna: Pavla Kamanová. Kostýmy: Andrea Králová. Hudba: Martin Tvrdý a citace. Pohybová spolupráce: Marek Zelinka. Režie: Jiří Havelka.
Poslední uvedení: září 2021.
Hrdinská legionářská hra v současném zpracování, které čerpá z multimediálního a také dokumentárního divadla, přibližuje nejen osud hrdiny, ale i osud hry. Ta se totiž svého času stala předmětem bouřlivé polemiky a boje doslova politického. Před diváky tak ožijí nejen dějiny legií, které měly zásadní podíl na vzniku republiky v roce 1918, ale i nejrůznější možné scénáře dalšího historického vývoje. A bude to oživování oslavné, varovné i ironické…


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
63 %
Uživatelé
62 %
62501000
Hodnocení redakce
Anežka Kotoučová 60 %
Pavel Širmer 60 %
Jiří Landa 70 %
Volby

Hodnocení (53)

HODNOCENÍ REDAKCE
Anežka Kotoučová  60 %
4.12.2019 | 229 hodnocení
+ souhlasím
Poměrně šťastné zpracování jinak silně archaického legionářského dramatu, které eliminovalo řadu nerezonujících pasáží (viz komparace s kompletním textem v programu) a současně zdůraznilo a ponechalo to důležité, tedy výpověď o odvaze a významu českých jednotek během bojů na východní frontě. Možná bych jen zkrátila obšírné popisy jednotlivých bitevních střetnutí, které řeknou něco snad jen vojenským historikům. Vzhledem k populárně-naučnému charakteru inscenace bych představení doporučila především školám.
Pavel Širmer  60 %
16.12.2018 | 1939 hodnocení
+ souhlasím
65%. Kdysi populární a vlivem okolností později takřka zapomenuté drama, jehož text je formou i obsahem problematický. Tvůrčí tým se snažil o důstojnou poctu a zpracování, které by podalo vyvážený obraz a nebylo dobově ani politicky poplatné. Svému záměru dopomohli krácením, vsuvkami, komentováním či pohybovým znázorňováním určitých pasáží. Výborně zkoordinovaní účinkující. Nezáživné a polopatické dialogy původní hry však nešlo plně eliminovat, jejich stín byl překročen pouze částečně. Přesto jde o úctyhodnou snahu a cenné připomenutí. Další počin na Nové scéně, který stojí za pozornost.
Jiří Landa  70 %
22.11.2018 | 3002 hodnocení
+ souhlasím
75% ND přispělo k oslavám stého výročí založení ČSR resuscitací Medkovy hry Plukovník Švec. Její kompletní text je publikován v programu, proto divák lehce zjistí, jaké zásahy do ní tvůrci udělali. J. Havelka se vydal vhodnou cestou, když nechal devadesát let starou hru o jednom z našich nejznámějších legionářů řádně dramaturgicky ošetřit, aby ji posléze orámoval dopsanými pasážemi, které uvádějí do kontextu doby, dávají nahlédnout do někdejších recenzních ohlasů, osvětlují dějinné souvislosti apod. Inscenace tak podává komplexní pohled na dobu vzniku hry, což vnímám jako její zásadní přínos.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vladimír10  70 %
29.9.2021 | 575 hodnocení
+ souhlasím
Přestože tvůrci text původní hry značně proškrtali a na druhé straně do něj doplnili dobové kritiky či popis historických událostí, je lepší se s daným tématem dopředu seznámit, neboť neznalý divák se může v záplavě informací ztrácet. Herecky se jedná spíše o týmovou inscenaci, což se projevuje zvláště v dobře zvládnuté choreografii, jež vhodně doplňuje zejména popis bitvy u Zborova. Z aktérů vyčnívá snad jen I. Orozovič a ve druhé polovině i A. Švehlík. Ocenit zaslouží taktéž minimalistická scéna, která je vkusně doplněna černobílými projekcemi či padajícím "sněhem" v závěru představení.
Michal Ernat  90 %
11.3.2020 | 27 hodnocení
+ souhlasím
No, když čtu ostatní hodnocení, tak si říkám, jak má každý jiný vkus. My na tuhle hru šli spíše ze zvědavosti a já vlastně ani moc nechtěl. Nakonec mě osobně se líbila moc.
Ano, je to hodně nadsazené, z hlavní postavy je neohrožený bojovník. I já řeknu s nadsázkou, že mi to trochu připomnělo Old Shaterhanda. Ale pokud jsme se dočetl, základní dějově historická linie je pravda a glorifikace hrdiny? Tak alespoň je to takové pro chlapy.
Mně se to líbilo moc. Rozhodně lepší ,než hry typu Koncové světlo a jiným, co jsme viděli v poslední době také.
Gimli35  80 %
17.11.2019 | 213 hodnocení
+ souhlasím
75 %
Líbilo se mi, jak vynalézavě Havelka k režii Medkova dramatu přistoupil (cvičení, projekce, dobové kritiky apod.), rád mu tedy prominu i drobné kiksy, například úvodní výstup O. Bauera. Herecky zaujali především I. Orozovič, F. Kaňkovský a ve slizké roli i J. Bidlas.
Dobré to bylo!
Studený Čumáček  70 %
13.10.2019 | 369 hodnocení
+ souhlasím
Odvaha jít nezmapovanou cestou
Plukovníka Švece před válkou uvedli v ND dvakrát. Teď je to potřetí a autor, zasypaný prachem a úmyslně zapomenutý, tu byl celkem úspěšně resuscitován.
Výrazná choreografie, mající hodně ze sokolských i vojenských pořadových cvičení dobře rámuje příběh, který několik generací, pokud se tedy nevěnovaly historii, prakticky nezná. Filip Kaňkovský/Švec si dokáže bez problémů udržet pozornost, zdatně ho podporuje I. Orozovič, P. Batěk i J. Bidlas (kvalitní šťouravý záporák!), samozřejmě nelze pominout ani A. Švehlíka..
A rozhodně thumbs up za obsáhlý program!
Michvon  80 %
3.5.2019 | 193 hodnocení
+ souhlasím
další z povedených počinů Nové scény a Jiřího Havelky. Asi to nebude divácký hit, ale já byla okouzlena. Havelka ze absolutně vyhýbá patosu. Skvěle funguje výprava, a především choreografie, hromadné scény patří k nejsilnějším momentům představení. Herci jako vždy v ND skvělí.
Ivo Železný  70 %
24.4.2019 | 282 hodnocení
+ souhlasím
Celkem zvládnutá nehratelnost. Trocha národovectví nikdy neuškodí. Nakonec docela dobré. Kouř byl.
Jula  80 %
7.3.2019 | 36 hodnocení
+ souhlasím
Původní hra možná trochu nezáživná. Režisér ji ale pojal nápaditě ( například moment, kdy herci vystoupí z role a citují dobovou kritiku). Volba Filipa Kaňkovského do hlavní role překvapivá, ale role se zhostil dobře. Výborná choreografie.
Jerman  70 %
17.2.2019 | 127 hodnocení
+ souhlasím
Inscenovat dnes Medkovu legionářskou poněkud patetickou "agitku", která již v roce 1928 po prvním uvedení vyvolala diskusi s kritickými ohlasy, byla pro Jiřího Havelku velká výzva. Zhostil se jí však se ctí a osvědčil svoji režisérskou originalitu a invenci. Tím, že zařadil střih, kdy herci mluví o hře řečí kritiky z dob První republiky, dovolil divákovi získat odstup a nevnímat hru prvoplánově ale jako divadlo na divadle, kde patos textu se stal akceptovatelným. Jenom toho "sokolování" na scéně snad mohlo být trochu méně.
Zma  80 %
14.2.2019 | 37 hodnocení
+ souhlasím
Náročné na sledování kvůli neznámé látce a komentářům vysvětlujícím děj, ale nápadité a zajímavé
Sans-coeur  90 %
26.1.2019 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Velice originální inscenace.
Fedorocko  50 %
13.12.2018 | 719 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Jednou vidět a stačí. Nic k čemu by se chtěl člověk vracet.
LucieSykorova  90 %
21.11.2018 | 167 hodnocení
+ souhlasím
Dojemně patetické.
Honzy  50 %
18.11.2018 | 274 hodnocení
+ souhlasím
PLUKOVNÍK ŚVEC hra o hrdinských legionářích na Nové scéně ND přináší divákům příběh, který oživuje dějiny před vznikem první republiky. Jde sice o politickou agitku ale vše je zrežírováno Jiřím Havelkou s vkusem a pro diváky je hra přínosem. Z hereckého obsazení lze vyzvednout výkony Filipa Kaňkovského v hlavní roli a též Igora Orozoviče. Za zmínku stojí i moderní jevištní zpracování, včetně dobových kostýmů. Psáno z reprízy 17.11.2018
Suzana  50 %
10.11.2018 | 321 hodnocení
+ souhlasím
+5% za scénu
Čiko  70 %
28.10.2018 | 1011 hodnocení
+ souhlasím
65%. Vyzdvihl bych už jen uvedení této inscenace v tento pro náš národ významný den, dále pak dobrou práci s projekcí, odvahu tuto inscenaci uvést a nasazení Filipa Kaňkovského.
Teufel  50 %
28.10.2018 | 71 hodnocení
+ souhlasím
Od Jiřího Havelky čekal něco jiného a místy jsem se nudil. Text je opravdu agitka, což se přiznává recenzemi přímo v inscenaci. Zpracování jako takové mě nijak nenadchlo, hercům jsem nedokázal uvěřit, síle těch událostí samých ale ano. Takže na místě nic moc. Ale na druhou stranu, se mi to téma od té doby pořád nějak vrací. My se jako národ prostě musíme naučit pracovat s hrdinstvím a patosem a tohle je platný pokus, vykreslující celou řadu nepříjemných paralel s dneškem. A to divadlo prostě dělat má a v tomto případě dělá, jen si to člověk bohužel užije spíš ex post racionalizací.
Valmez  80 %
27.10.2018 | 444 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavé provedení. Viděno na veřejné generálce, 23.10.2018
Michkyse  40 %
25.10.2018 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Nudné, nezáživné, místy až zdlouhavě poučující představení, jehož uvedení pod křídly Nové scény jako převážně experimentálního prostoru příliš nerozumím... 10% navíc za vyvážené herecké výkony.
Vladimír Rogalewicz  30 %
24.10.2018 | 763 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Prvorepubliková agitka zabalená do hávu edukativního pásma. Rukopis Jiřího Havelky je ve školometském tvaru téměř neznatelný, snad k tématu přistupoval s nadměrnou úctou. I když volba Legií jako tématu slavnostní inscenace bylo zvoleno znamenitě, očekávání zůstala nenaplněna. V Národním divadle měl být někdo natolik schopný institucionální sebereflexe, aby projekt zastavil. Herecky i inscenačně kvalitní, ale přesto obrovské zklamání. (Pozn. Klaka na dnešní předpremiéře působila trapně.)
Kikosh  90 %
15.5.2019 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Dle mého názoru byla tato inscenace jedna z nejlepších, co jsem zatím viděla. Práce s textem, herecké výkony, scénografie a forma této inscenace mě příjemně překvapily. I když to byla svým způsobem jiná forma činohry, dokázala vtáhnout do děje. Dokázalo to ve mě probudit vlastenectví a já jsem za to nesmírně ráda. Musím se tu přiznat, že na konci III. dějství jsem měla slzy v očích. Oceňuji i těžké texty a strašně těžkou choreografii, kde se dala zřídka kdy postřehnout i nejistota herců. Každopádně mě tato inscenace zaujala natolik, že na ni jdu podruhé.
Dargon666  90 %
15.5.2019 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Rozhodně mě zaujala inscenace po všech stránkách. Příběh mě vtáhl hned po 5ti minutách a nepustil mě až do konce. Také ve mě probudil jistou míru vlastenectví, která ve mě byla dlouho ztracená.
Legie  10 %
5.4.2019 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé téma. Dobré herecké výkony. Škoda, že tuto skvělou část naší historie a hrdinství našich předků dobrovolců, kteří nám za cenu vlastních životů vybojovali republiku, režisér pojal tak špatně, že celkově hra působí jako dehonestace plukovníka Švece, Rudolfa Medka i ČS legionářů jako takových. Důvodem je zjevně absolutní nepochopení hodnot, na kterých byly legie a Československo vystavěny, ze strany režiséra, kterému je zjevně bližší neo-marxismus. Jako člen Sokola a ČS obce legionářské se stydím za to, že Národní divadlo něco takového vůbec na své scéně připustilo. (Představení 4.4.2019)
Tady283  70 %
7.11.2018 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavě zpracovaná scéna a krásné dobové kostýmy. Dobrá práce s projekcí a fantastický výkon Filipa Kaňkovského v hlavní roli. Hra je i dost naučná, provázena po celou dobu vypravěčem. Právě z těchto důvodů nemusí každého diváka zabavit. Obzvláště ty, kteří se o toto válečné téma nijak více nezajímají.
Sunlenka  80 %
5.11.2018 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Velmi náročné téma, dobře zpracované. Ač obsahuje mnoho údajů, dává to smysl a šlape to. Občas tomu spadne řemen, ale to se snad během dalších repríz vychytá. Choreografie velmi umocňuje atmosféru. Herecky mi to přijde velmi fyzicky i psychicky náročný kus. Herci vesměs neslezou z podia a celou dobu jsou aktivní. Vyzdvihla bych to, že hra šíří osvětu o málo zmiňované kapitole českých dějin.
Jana Eli  10 %
2.11.2018 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Silné téma zapomenutého pravdivého příběhu naší historie, který by měl
znát každý Čech. I přes zachování původních textů pana Medka, hra je pojatá
nudně. Je zdlouhavá, hercům nelze uvěřit že jde o vojáky, legionáře. Texty
nehrají, ale recitují. Jediný herecký monolog, který mne na chvíli vtáhl do děje, byl díky podání herce Aloise Švehlíka.
Jeff23  30 %
18.2.2022 | 76 hodnocení
CercaTrova  50 %
4.1.2022 | 65 hodnocení
Amelieboricka  50 %
18.11.2021 | 52 hodnocení
Šípal  60 %
2.10.2021 | 191 hodnocení
Chupetica  50 %
29.9.2021 | 149 hodnocení
Klára Matiasovitsová  60 %
12.9.2021 | 59 hodnocení
Paya888  60 %
21.6.2020 | 309 hodnocení
Kaa.133  50 %
15.3.2020 | 13 hodnocení
Pauko  70 %
28.1.2020 | 22 hodnocení
Plšík  70 %
28.10.2019 | 738 hodnocení
Pop  70 %
19.9.2019 | 81 hodnocení
Weller  70 %
24.4.2019 | 65 hodnocení
Frank Shelley  60 %
23.4.2019 | 47 hodnocení
Anna.anna  70 %
19.4.2019 | 25 hodnocení
Ladivod  50 %
16.4.2019 | 46 hodnocení
Lisarah  80 %
4.4.2019 | 78 hodnocení
Sluha  60 %
3.4.2019 | 214 hodnocení
Tomas22  60 %
24.1.2019 | 88 hodnocení
Kokoska  60 %
30.11.2018 | 42 hodnocení
Slavek53  60 %
15.11.2018 | 89 hodnocení
Dramaholik  60 %
12.11.2018 | 126 hodnocení
Národosolsobě  30 %
5.11.2018 | 324 hodnocení
Tintera.v  60 %
2.11.2018 | 88 hodnocení
MarekLinhart  30 %
31.10.2018 | 152 hodnocení
Lovin  80 %
23.10.2018 | 254 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.