Blog uživatelů i-divadla

Žebranda spíše havlovská
vydáno: 17.10.2019, SVATOŠOVÁ

Generálka.

Tentokrát jsem se těšila na tento známý kus, protože jsou pod tím podepsáni dva autoři. Brecht je původní autor. Pokud si tedy odmyslíme, že motiv někde odcizil od starších autorů. Ale tato verze je plná odkazů na dramatika Václava Havla. I například v tom, že se tam najednou objeví nějaká postava a vykřikne " ať žije svoboda tisku!". A celkově tam postavy mají široce rozvětvené dialogy o morálce, o různých "organizacích". Také o svobodě a svobodném podnikání. A to prosím spolu hovoří Bill Lockit, úplatný velitel policie, a Wiliam Peachum, takto šéf skupiny kriminálních živlů, donašeč a podplaceč policie.

Takže, když to berem od obsazení, líbi se mi pan Vlasák. Hraje Peachuma a krásně si v tom čvachtá. Pak se tam objevuje postava Macheath. Toho hraje pan Martin Donutil. Ta postava je tak krásně napsaná, že to nejde si ho neužít. On je takový mnohomluvný, že dokáže člověku vymluvit mozek z hlavy, případně z nižších partií. A sám tvrdí, že je vlastně děvkař. On je to šéf další "orgnizace". A konkurují si. Peachum pak využívá zájmu mladého pána o ženy a nabídne dceru jako obchod. Nicméně nikdo z nich neví, kdo na koho donáší, kdo chce koho podvést.

Polly, Peachumova dcera, se tak stává manželkou jeho konkurenta. Je to takové děvče naivní. Tereza Marečková je tam pěkná, ona je taková ozdoba, umí dělat překrásné naivní oči. Pak se taky dozvídáme, že pan manžel má ještě jednu ženu, to je Petra Tenorová. Obě spolu s manželem mají pěknou scénu ve vězení. A sluší jim to všem! Celkově si to ty ženy tak užívají, že jsem se smála, jak pan Donutil ozkoušel všem svým kolegyním míru, jestli jim sedí kostým. Všechny během inscenace velice rychle svlékl nebo se o to alespoň pokusil. A pořád bylo na co se dívat. Například jak ženy ve scénách z dámského salonu paní Diany" ozdobně" chodí na vysokých podpatcích, nebo jak efektně prodávají své vnady. A paní Diana, jinak Dana Batulková, jim v tom neméně efektně sekunduje. Klobouk vzhůru!

Protože tato verze není muzikální, tak tam vypadla například známá píseň o žralokovi, co má zuby jako nože. Ale mně to nevadilo. Tato verze mi přišla daleko intelektuálnější, nebo mne více bavila. Takže já dávám 75% a těším se na další setkání. Například dnes večer. To jdu na Lenku Vágnerovou. To se mám!


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.