Blog uživatelů i-divadla

Vina Vína - Divadlo XS
vydáno: 11.1.2023, Vina Vína

VINA VÍNA

Projekt s názvem Vina Vína jehož autorkami jsou studentky středních uměleckých škol Rozálie Anežka Prachařová, Josefína Veronika Prachařová a Sofie Frida Höppnerová, vznikl v období korony. Hlavní myšlenkou autorek, bylo vrátit mladou generaci zpět do divadel. Vytvořit něco současného. Zpočátku se zdálo nereálné vytvořit něco tak velkého, ale po dopsání scénáře a dotvoření všech malých dílků představení, předaly vizi do rukou lidí, kteří se divadlu věnují a celý proces tvorby se rozběhl.

Představení autorek divadelní hry

Rozálie Anežce Prachařové je 19 let a je studentkou střední umělecké školy Eduso.
Je hlavní režisérkou hry, hudební tvůrce a jednou z autorek scénáře. Ve svém volném čase se věnuje fotografii, kresbě a grafice.

Josefína Veronika Prachařová je sedmnáctiletá studentka taneční konzervatoře Duncan, je autorka scénáře, kostýmní výtvarnice, scénografka hry a zároveň ve Vině Vína hraje.
Věnuje se i mimoškolnímu tanci, hře na klavír a psaní různých textů.

Sofie Frida Hoppnerová je sedmnáctiletá studentka Pražské herecké konzervatoře je též jednou z autorek a ve hře ztvární postavu Dory. Ráda zpívá, věnuje se modelingu, psaní a herectví.
Dříve účinkovala v divadle Semafor.

O čem Vina Vína je?

Divadelní hra “VINA VÍNA” vypráví o skupině šesti přátel, kteří během jednoho společného večera přijdou o svého kamaráda Sebastiána. Jeho smrt rozpoutá v partě otázky, křivdy a konflikty, které zapříčiní její rozpad. Jestli za to někdo mohl, nebo šlo o nešťastnou náhodu, začne vyšetřovat policie. Ta se ale po značném neúspěchu rozhodne požádat o konzultaci psycholožku Kateřinu Stránskou s nadějí že uspěje a získá pravdivé výpovědi všech ze skupiny.

Jak probíhal proces vzniku hry?

Po dopsání scénáře bylo dalším velkým úkolem divadelní hru obsadit, tedy vybrat mladé herce, kteří odpovídají obrazu jednotlivých postav. Sofie Höppnerová vytipovala jednotlivé studenty Pražské herecké konzervatoře, které si poté společně Rozálií a Josefínou pozvala na casting. Herci dostali do rukou části scénáře a těm, kterým postavy seděly nejvíce jsou teď součásti divadelní hry. Na roli psycholožky tvůrkyně oslovily českou herečku Petru Špalkovou, která se spoluprací na projektu souhlasila.

Poté začal téměř půlroční proces zkoušek. Začínalo se s čtením textů a celkovým laděním scénáře, který se přizpůsoboval hercům, aby jim postavy co nejvíce seděly.
Tyto zkoušky probíhaly v kulturním centru Vzlet. Na konci června se začalo zkoušet i s Petrou Špalkovou a od srpna se zkoušení přesunulo na jeviště Divadla v Celetné. Přes stránku DONIO se podařilo vybrat přes 40 000 na realizaci hry.

Velkou podporu získali u Divadla Verze, kde je ted’ hra zahrnuta v programu pod Studiem mladých umělců.

Obsazení

Ben- Maximilián Dolanský / Timotej Červenka

Hugo- Mikuláš Matoušek / Otto Dušek

Sam- Prokop Zach

Týnka- Klára Šmídová / Kamila Břicháčová

Kateřina Stránská - psycholožka - Petra Špalková

Dora - Sofie Frieda Höppnerová

taneční postava svědomí - Josefína Prachařová


https://www.divadloverze.cz/vina-v%C3%ADna

 


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.