Divadlo A. Dvořáka Příbram [hlavní scéna]

Jak je důležité míti Filipa

Premiéra: 11.6.2015 | 2:05
Překlad: Jiří Zdeněk Novák. Dramaturgie: Kateřina Fixová, Pavlína Schejbalová. Výprava: Jozef Hugo Čačko. Hudba a režie: Daniel Hrbek.
Poslední uvedení: červen 2016.
Brilantní komedie, která si tropí žerty z přeslušné viktoriánské morálky a její vážnost odhaluje jako směšnou hru slovíček. Mistrné dialogy plné vtipů, aforismů a bonmotů, jiskřivé ironie a dvojsmyslných výroků. Gentleman Jack žije dvojí život, na venkově vystupuje pod svým jménem, ale v Londýně si říká Filip. V Londýně má přítele Algernona, na venkově krásnou schovanku Cecílii. Té tvrdí, že má v Londýně prostopášného bratra Filipa, který ovšem neexistuje. Jack se uchází o Gwendolinu, Algernon zase miluje Cecilii. Obě mladé dámy milují Filipa, který sice neexistuje, ale je důležité ho mít...
D10+  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo A. Dvořáka Příbram
Hodnocení inscenace
Redakce
53 %
Uživatelé
80 %
8011000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 60 %
Helena Grégrová 60 %
Tomáš Vašíček 40 %

Volby

Hodnocení (4)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  60 %
22.7.2015 | 2964 hodnocení
+ souhlasím
65% U této Wildovy komedie snad, podle mého názoru, ani nelze přijít s žádným objevným výkladem. V případě příbramského nastudování ale zcela postačilo, že byl text příjemně prokrácen, čímž došlo k jeho provzdušnění, a inscenace tak ihned získala patřičný švih. Solidní výkony všech herců, kteří pochopili i ctili žánr a dokázali se hbitě pohybovat v mantinelech zvolené nadsázky. Příjemná podívaná.
Helena Grégrová  60 %
28.6.2015 | 1532 hodnocení
+ souhlasím
65 %. Po všech stránkách vkusnou a účelnou interpretací notoricky známé konverzační komedie tvůrci i protagonisté této inscenace jasně ukázali, že velmi dobře ví, jak je důležité ctíti míru a žánr.
Tomáš Vašíček  40 %
17.8.2015 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Klasika klasik. To ale není samo o sobě zárukou úspěchů. Mám pocit, že spolupráce příbramského souboru a režiséra Daniela Hrbka dlouhodobě není to pravé ořechové a právě Hrbkovi to přičítám. Chvála pro Krále, Krmíčkovou a Fixovou.

Opět přemýšlím, zda tato hra byla správně vybrána do příbramského divadla. Došlo ke značnému pokrácení a od konverzační komedie prostě nemůžeme chtít "kdo ví co", ale přeci jenom bych si představoval nějakou přidanou hodnotu. Dělat hru zas a znovu stejně je divné. A je to škoda.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Ala  80 %
15.6.2015 | 153 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.