Divadlo U Valšů

Herečka

Premiéra: 4.11.2021
Překlad: Jitka Sloupová. Dramaturgie: Kristýna Čepková. Výprava: Agnieszka Pátá-Oldak. Režie: Martin Vokoun.
Poslední uvedení: květen 2022.
Slavná herečka Lydia Martinová během svého posledního představení Čechovova „Višňového sadu“ uzavírá svoji kariéru a téměř mimoděk bilancuje i svůj život. Chystá se totiž vdát za švýcarského bankéře Charlese a odejít s ním na odpočinek do Ženevy. Svůj úmysl vyhlásí veřejně, a tak není divu, že před přestavením ji navštíví i její bývalý manžel Paul. Lydia před představením postupně propadá lehké melancholii, když si uvědomuje, že ovace, kterými ji diváci onen večer dvojnásob zahrnují, jsou poslední, kterých se jí dostává. Navíc se ukazuje, že v jejím vztahu s Paulem ještě nepadlo poslední slovo...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo U Valšů
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
-
Hodnocení redakce
Jiří Landa 60 %
Helena Grégrová 60 %
Volby

Hodnocení (2)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  60 %
30.11.2021 | 3032 hodnocení
+ souhlasím
P. Quilter je v Čechách poměrně známý. Důvod je zřejmý. Ve svých hrách totiž zručně mísí humor, patřičnou dávku sentimentu a nostalgie, což bývá divácky velmi atraktivní. V komorním duelu Herečka nás přivádí na poslední představení L. Martinové, která se loučí se svojí bohatou divadelní kariérou. Přestože text nejde do větší hloubky, I. Svobodová s O. Volejníkem (jako jejím exmanželem) dokáží udržet diváka v pozornosti a docílí toho, že si z divadla odnáší hřejivý divadelní zážitek. Dramaturgie se myslím strefila i do cílové skupiny, pro niž je inscenace určena. Ta jej jistě ocení ještě o něco víc než ta mladší.
Helena Grégrová  60 %
29.11.2021 | 1684 hodnocení
+ souhlasím
Hra Petera Quiltera nám nechává nahlédnout do herecké šatny a duše divadelní hvězdy, která zde během svého posledního představení bilancuje kariéru i život. Právě tento večer herečku navštíví její bývalý manžel, čímž autor koření divácky atraktivní téma a naznačuje slibný dějový vývoj. Je škoda, že potenciálu zápletky zůstává nakonec přece jen něco dlužen, zejména v pasážích, kdy místo očekávaného zajímavého posunu příběhu zaznívají poměrně otřepané umělecké a životní "pravdy". Díky solidním hereckým výkonům Ilony Svobodové a Ondřeje Volejníka se ale každopádně nezdráhám svůj zážitek z inscenace označit jako příjemný.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.