Horácké divadlo Jihlava [velká scéna]

Modrý pták

Premiéra: 18.12.2021 | 2:30
Překlad: Šárka Belisová, Alena Morávková. Dramaturgie: Barbora Jandová. Výprava: Eva Jiřikovská. Hudba: David Smečka. Pohybová spolupráce: Denisa Musilová. Režie: Jakub Maceček.
Poslední uvedení: březen 2023.
Tajemný a dobrodružný příběh chlapce Tyltyla a jeho malé sestry Mytyl, kteří se společně vydávají hledat Modrého ptáka, aby zachránil nemocnou holčičku. Jejich průvodci na nelehké cestě se stávají zvířata i věci – věrný Pes, zrádná Kočka, Oheň, Voda, Chléb, Cukr, Světlo. Otočením kouzelného diamantu na Tyltylově čepici lze totiž spatřit podstatu a duši tvorů i věcí...
D10+  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Horácké divadlo Jihlava
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
50 %
5011000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 70 %
Volby

Hodnocení (2)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
21.6.2022 | 1064 hodnocení
+ souhlasím
Na iniciační cestu za pochopením některých tajemství lidského života se v Jihlavě vydávají v lehce přízračné atmosféře s nádechem sci-fi. Snaží se cílit na současnou generaci, symbolický příběh kvůli tomu není nutné měnit, postačí zdůraznit některé konkrétní prvky naší současnosti, jako jsou třeba nákupní košíky coby znak konzumní společnosti, nebo vstup do snových světů upomínající na Matrix. Maeterlinck kladl důraz více na položení filozofických otázek, než že by si lámal hlavu s variabilitou děje. I Macečkovu inscenaci potkávají místy trochu potíže s tempem, ale většinou z nich zvládne vybruslit nějakým nosným nápadem. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Simonn  50 %
16.6.2022 | 35 hodnocení
+ souhlasím
Okouzlující výprava, výtvarně i hudebně na vysoké úrovni. Herci ale licitují intelektuální bláboly... pobaví spíš vsuvky typu: pojď dovedu tě do národního parku, rozsviť ale dost nám to teď zdražili, to je pak poznat že to baví i herce. První polovina je nekonečně dlouhá plná patosu a když už po několikáté naběhne dětský sbor, naběhla mi husí kůže. Příběh spíš zaujme ženské publikum (90% sálu).

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.