Horácké divadlo Jihlava

Václav Havel

Žebrácká opera

Premiéra: 23.3.2019. Podle her Johna Gaye a Bertolta Brechta. Dramaturgie: Jaroslav Čermák ml. Scéna: Jan Dušek. Kostýmy: Ivana Brádková. Hudba a režie: Michal Lang.
Poslední uvedení: červen 2019.


Variace Václava Havla na známou předlohu. Stále aktuální gangsterská groteska, se svými hrdiny a „hrdiny“, napsaná jako parodie společenských a politických poměrů. Kdo koho vlastně hlídá? A kdo komu donáší? Komu se dá věřit ve společnosti, kde se nedá věřit nikomu a ničemu? Kdo určuje pravidla hry? Vztahy mezi podsvětím a policií jsou komplikovanější, než by se na první pohled mohlo zdát...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Horácké divadlo Jihlava
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
67 %
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Agatha 70 %
(zadáno: 20.6.2019, počet hodnocení: 64)
Simonn 50 %
(zadáno: 22.5.2019, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Kvalitní práce, kus filmu - kus divadla.... zbytečně dlouhé monology, ale to je hold Havel, je potřeba pozorně naslouchat!
Punta Umbría 80 %
(zadáno: 27.4.2019, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Hra provedena zcela ve smyslu absurdního divadla V. Havla - neucelená dějovost, jednoduché kulisy, napěchované složité filozofické dialogy a monology (knižní řeč), které jsou absurdně typické pro postavy nižšího stavu v Havlově hře. Dle mého názoru se herci zhostili této úlohy velmi dobře. Vytkla bych snad přílišnou rychlost některých monologů, dialogů. Trochu mně chybělo opakování replik, přičemž si repliky vyměňují během hry všechny postavy - silný prvek absurdity Havlovy hry.
Hru ocení náročný divák, ostatní se nudí, spí, někteří ruší.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.