Národní divadlo Brno [Mahenovo divadlo]

Friedrich Schiller

Marie Stuartovna

Premiéra: 15.6.2018. Překlad: Hanuš Karlach. Dramaturgie: Martin Kubran. Scéna: Tom Ciller. Kostýmy: Georges Vafias. Hudba: Ivan Acher. Režie: Martin Čičvák.


Historické drama, zachycující poslední dny skotské královny Marie Stuartovny. Život skotské panovnice, vězněné Angličany téměř dvacet let, je doslova v rukou její sokyně, anglické a irské královny Alžběty I. Ta se rozhoduje, zda podepíše dávno připravený ortel smrti, anebo Marii udělí milost. Konflikt dvou královen, které se ve skutečnosti nikdy osobně nepotkaly, ačkoliv o sobě navzájem věděly víc než všechno, poskytl autorovi mnohovrstevnatou látku propojující boj o politickou moc, náboženský a morální konflikt, který je přiživován osobními a mnohdy čistě intimními zájmy dvou žen...
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Hanyzka 30 %
(zadáno: 19.6.2018, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Nejsem puritánka, ale pokud se děj hry odehrává v nějaké době a najednou slyším z úst Marie Stuartovny k sestře ty píˇo, okamžitě ztrácí tato hra na uměleckém zážitku. V ten moment jsem byla zpět v 21. století, a to někde v ,,Bronxu". Znásilnění jsem už nevydýchala a po přestávce odešla. Navíc představitelka Marie by měla navštívit logopedii.
Loňské představení ,,Odysea" bylo hodně v moderním pojetí, nechyběl sex ve všech podobách, ale mělo to po všech stránkách vynikající úroveň. Velice zdařilé představení, oproti Marii Stuartovně.
LilianaVess 70 %
(zadáno: 19.6.2018, počet hodnocení: 48)
Gardan 70 %
(zadáno: 19.6.2018, počet hodnocení: 19)
Mateo 50 %
(zadáno: 18.6.2018, počet hodnocení: 65)
přínosný / zajímavý komentář
Použití mikrofonů v inscenaci mne přivádí na myšlenku, že jako rozhlasový počin bych tuto hru ocenil více. I přes slušný výkon obou hlavních predstavitelek je celkové pojetí průměrné. Před pěti lety v Divadle na Orlí jsem se při muzikálu na stejné téma, Pokrevní sestry bavil mnohem více.
Eva123 60 %
(zadáno: 18.6.2018, počet hodnocení: 114)
přínosný / zajímavý komentář
Marie Stuartovna je pěkná inscenace s dobrými hereckými výkony, nejvíce mě zaujal Tomáš David v roli Mortimera. - V programu k inscenaci jsem se nedočetla nic o historickém pozadí hry, ani o jejích brněnských inscenacích.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.