Národní divadlo moravskoslezské [Divadlo Antonína Dvořáka]

Lesík

Premiéra: 5.11.2015 | 1:30x
Překlad: Jaroslava Vrbová. Dramaturgie: Sylvie Rubenová. Scéna: Olav Myrtvedt. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková. Hudba: Jakub Kudláč. Režie: Victoria Meirik.
Poslední uvedení: listopad 2016.
Severské drsné drama, ve kterém postavy bojují o záchranu své dětské duše. Vtipný a trefný komentář k mezilidským vztahům a násilí, které z nich nelze vymýtit...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo moravskoslezské
Hodnocení inscenace
Redakce
55 %
Uživatelé
88 %
8851000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 50 %
Lukáš Dubský 60 %
Volby

Hodnocení (7)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  50 %
30.12.2015 | 3031 hodnocení
+ souhlasím
Značně náročná hra mající hned několik vrstev potřebuje velmi precizní dramaturgicko-režijní vypilování, aby byl výsledek stravitelný pro co nejširší vrstvy diváků. V případě této inscenace se to podařilo jen zčásti. Podivný režijní odstup, který neměl daleko k pouhému popisu událostí (i když se svým způsobem jednalo o rekonstrukci dávno zapomenutého činu), znesnadňoval orientaci v příběhu a také dost mátl. Častokrát nebylo zřejmé, v jaké linii příběhu se dění právě ocitlo. Herci, kteří představovali svá dětská já, se s nelehkou úlohou vyrovnali se ctí. Výsledek projektu považuji za rozpačitý.
Lukáš Dubský  60 %
28.11.2015 | 1141 hodnocení
+ souhlasím
65%. Hra Lesík je dramaturgicky zajímavou volbou, příběh skupinky dětí je hrán dospělými herci, ovšem dospělé postavy ve hře zcela absentují, pouze se o nich hovoří. Události jsou tak divákovi předkládány právě z dětského úhlu pohledu, čímž je celý příběh zasazen do neobvyklých souvislostí. Norská režisérka V.Meirik zvolila chladnou stylizaci, zvolený přístup má zřetelnou nevýhodu v tom, že je obtížnější diváka emocionálně zasáhnout. Místy je také poněkud nesnadné se v inscenaci orientovat. Režijně i herecky by to chtělo ještě dopilovat a projasnit. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vendula_Z  90 %
20.5.2016 | 92 hodnocení
+ souhlasím
Velmi zajímavě zpracované téma, herecky přesvědčivé, režisérské pojetí v Čechách minimálně neobvyklé. Inscenace drží tvar a i přes konec, který jen v náznacích divákům nabídne řešení skládačky "Kdo zabil Julii Nielsenovou"..., má jasné sdělení.
Jirkan  80 %
17.5.2016 | 564 hodnocení
+ souhlasím
15.5. 2016 - Divadlo Archa: Trochu zavádející název, který spíše připomíná nějakou komediální taškařici, kterou tato práce není. Nebylo to ani tak drsné, jak se to tváří. Bylo to ale neuvěřitelně precizní a přesvědčivé, co se týče herecké práce (F. Strnad, R. Finta, L. Bělašková vedou). Velmi dobrá souhra souboru. Krásně vystihnutá naivita dětské duše. Jednoduchá scéna s řadou nápadů, jako třeba led na jezeře. Vynechat nemohu (opět) hudbu J. Kudláče. Za mne jedna z nejlepších inscenací souboru z těch, které jsem měl možnost vidět.
Michaela Kunčarová  100 %
19.1.2016 | 58 hodnocení
+ souhlasím
Neobvyklá dramaturgická volba pro toto divadlo. Téma je kontroverzní, až troufalé. A musím říct, že jsem byla uchvácena. Již dlouho ve mě představení nezanechalo tak dlouhotrvající dojem. Doporučuji!
Terrisek  80 %
12.10.2016 | 37 hodnocení
Dvopet  90 %
2.1.2016 | 104 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.