Slovácké divadlo Uherské Hradiště [hlavní scéna]

Platonov - Ztratil Hospodin trpělivost?

Premiéra: 10.6.2017 | 3:20
Překlad: Ivan Wernisch. Dramaturgie: Iva Šulajová. Scéna: Tomáš Rusín. Kostýmy: Zuzana Štefunková-Rusínová. Hudba: Matěj Kroupa. Úprava a režie: Břetislav Rychlík.
Poslední uvedení: prosinec 2017.
Čechovova nepojmenovaná celovečerní dramatická prvotina, která byla uvedena až po autorově smrti. Vesnický učitel Michail Platonov, syn zkrachovalého otce, samozvaný filozof a sžíravý kritik urážející druhé z vlastní nešťastnosti, je ironickým, oblomovsky pasivním hrdinou. Hnán současně hned čtyřmi milostnými vztahy osciluje mezi donchuanstvím a hamletovštinou a není schopen sám rozhodnout ani o tom, zda jeho darebáctví je či není lež...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Slovácké divadlo Uherské Hradiště
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
70 %
7011000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 70 %
Volby

Hodnocení (2)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
18.9.2017 | 1023 hodnocení
+ souhlasím
Režisér Rychlík možná trochu překapivě nectí čechovovské reálie a děj hry (především vizuálně) přesouvá do současnosti. Hudebním leitmotivem se pak stává hit Michala Davida Dávej, ber. To rezonuje hlavně v první půli představení, která akcentuje zahálčivý, bezobsažný život celé plejády postav. Všichni se nudí, krátkodobé vytržení z této nudy hledají především v milostných aférkách, alkoholu a luxusu, na který ovšem nemají a financují ho prostřednictvím půjček. Platonov (v přesném podání T.Šulaje) zde není vyvrhelem společnosti, ale její pevnou součástí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Cechoslovak  70 %
20.2.2019 | 88 hodnocení
+ souhlasím
Velké sólo pro Tomáše Šulaje. Ostatní herci se také v groteskní nadsázce skvěle prezentují jako postavy mizerů, darmošlapů nebo aspoň naivních hlupáků. Ústřední figura je ve své plnokrevnosti a opravdovosti zoufalá a dává to svému okolí najevo cynismem a hořkou životní rezignací. Pro diváka náročných a možná těžko stravitelných 200 minut. Režisér jako by jen nechával jednoduše herce hrát, režijní záměr se mi těžko dešifruje. Ale Čechov tu naštěstí zůstal.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.