Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

15. Letní Letná
[vydáno: 7.8.2018]
Patnáct let již udává Letní Letná krok novému cirkusu v České republice. Během té doby se stala nedílnou součástí nejen české, ale i evropské kulturní mapy. Od samého počátku představuje festival českému publiku špičkové zahraniční soubory, neúnavně podporuje a pomáhá rozvíjet domácí scénu a řadě domácích souborů pomohl otevřít pomyslné dveře do „šapitó“ celého světa. „Když jsme začínali, upřímně jsem věřil, že nový cirkus je nádherný, svobodomyslný, romantický, kreativní a vzrušující. Věřil jsem, že má budoucnost a že má smysl o tom přesvědčovat širší publikum. A mé přesvědčení stále trvá!,“ konstatuje Jiří Turek, ředitel a zakladatel Letní Letné. V průběhu 15ti let uvedl festival na 1500 přestavení, které vidělo více než 320 000 diváků. Zavzpomínat bude možné i na výstavě fotografií, která bude k vidění v areálu. 15. ročník mezinárodního festivalu Letní Letná proběhne od 15. srpna do 2. září v Letenských sadech (areál festivalu se nachází v západní části Letenských sadů, v prostoru mezi Hanavského pavilonem, Kramářovou vilou a Špejcharem). Během více než dvou týdnů čeká na návštěvníky nabitý program plný světových souborů i domácích umělců…

Daniel Gulko
Daniel Gulko


Jubilejní ročník slavnostně odstartuje 15. srpna velkolepý narozeninový open air. Více než 30 artistů, klaunů, tanečníků a muzikantů z České republiky i ze zahraničí pod vedením geniálního amerického režiséra Daniela Gulka předvede své schopnosti v představení, které vzniklo speciálně pro tuto příležitost. Nese název De Nova Stella, neboli nová hvězda, a je inspirováno dílem astronoma Tycha de Brahe. Představení bude uvedeno dvakrát, ve středu 15. a ve čtvrtek 16. srpna, vždy od 20:30 hod., vstup je zdarma.

Otevírací show umožňuje ochutnat, co je to nový cirkus (pokud jste se snad s žánrem dosud nepotkali), v tvůrčí rovině spojuje české umělce se zahraničními. Spojí se inspirace a motivace, zkušenosti...

„Do Prahy jezdím již několik let, poprvé v roce 1991. Tím chci říct, že jsem cizinec, který se pravidelně vrací, ale česky jsem se ještě nenaučil, zato spoustu jsem tady toho viděl,“ usmívá se (velký světoběžník, původem z Kalifornie) Daniel Gulko. Byl také hostem vůbec prvního ročníku Letní Letné (2004, s představením Grimm) a právě vzpomínky na toto první setkání se začínajícím festivalem by chtěl přenést do letošního zahajovacího představení. „Chci ho pojmout jako můj dopis Praze a skvělému festivalu. Představí se v něm 32 akrobatů, klaunů nebo tanečníků a 4 hudebníci. Větší část z nich pochopitelně tvoří domácí umělci. Zmínil bych zejména členy souborů Losers, La Putyka a Bratři v tricku. Příchozím chceme vyprávět pohádku o přemisťování z jednoho místa na druhé a o tom, že na jakémkoliv místě můžeme být pro někoho cizinci. Doufáme, že se vám představení bude líbit. Mě zkoušení bavilo…,“ říká autor, režisér a performer Daniel Gulko, který mimochodem je bývalým žákem Ctibora Turby.

Jedinečný zážitek slibují Baro d´Evel Cirk Cie a jejich představení Bestias. Elegantní tanečníci, zkušení akrobaté, hudebníci a spolu s nimi hrdí koně, rozpustilé andulky i zlomyslná vrána vás vtáhnou do svého světa, ze kterého se už nebudete chtít vrátit zpátky do všední reality. Inscenace je založená na tenké hranici mezi lidmi a zvířaty, na zvířeti v nás, na inteligenci a emocích, kterých jsou zvířata schopná, na křehkých poutech vzájemného respektu a něhy. „...Už se nám ozvali i ochránci zvířat,“ zmínil ředitel festivalu Jiří Turek. Jenže zde je práce hodně jiná než drezúra zvířat v klasickém cirkuse. „Je to zvláštní a krásné představení,“ dodal. (Pozn.: Žánr nového cirkusu z principu zvířata z produkcí vylučuje.)

Adrenalinoví dobrodruzi Cirque Inextremiste dostojí svému jménu a přivezou show Extension, z níž bude běhat mráz po zádech. Tento soubor návštěvníci Letní Letné dobře znají z jejich posledního představení Extrêmités, tato novinka však slibuje ještě extrémnější zážitek než kdy dříve. Rémi Lecocq tentokrát své kolečkové křeslo vymění za bagr a jako když si Ironman oblékne svůj proslulý „superoblek“, stane se tento stroj jeho součástí, dodává mu neskutečnou sílu a překvapující přesnost. Společně pak roztáčí kolotoč neuvěřitelných akrobatických kousků.

S čerstvou novinkou přijede populární francouzský soubor Akoreacro. Ve svém představení Dans ton cœur vypráví příběh a umně propojuje špičkovou akrobacii s notnou dávkou humoru. Soubor Pražany naposledy okouzlil před třemi lety na Lední Letné. Tentokrát uvedou svou čerstvou novinku.

Bêtes de foire - petit theatre de gestes v kouzelném rodinném šapitó před očima diváků oživuje svět kočovného cirkusu. S neuvěřitelnou jemností a přirozeností kombinuje klaunskou komiku, žonglování, kouzla i loutky. Jejich malý cirkus je velkým monumentem poezie a kreativity. Laurent Cabrol a Elsa De Witte et Sokha se svým představením Bêtes de foire stvořili místo, kde je možné snít, zasmát se a obdivovat.

Rémi Lecocq a Geraldine Gallois - zástupci Cirque Inextremiste
Rémi Lecocq a Geraldine Gallois - zástupci Cirque Inextremiste


Letní Letnou ovládnou nejen špičkoví francouzští umělci, ale samozřejmě i řada domácích souborů. A nachystáno je i několik premiér. Losers Cirque Company uvedou zbrusu nový projekt Vzduchem, který je inspirovaný známou knihou Jonathan Livingston Racek. V představení s nečekanou pointou sledujeme postavu, která našla radost a vášeň pro let, jež jí dovoluje jít do všeho po hlavě a posouvat hranice.

Vít Neznal & kol. pro změnu se svou premiérou Nesnesitelná tekutost bytí zamíří pod vodní hladinu. V obrovském akváriu bude hledat, definovat a přelévat téma věčné nejistoty a tekuté modernity. Performanci s Kateřinou Dvořákovou budou mít možnost diváci vidět ve „Skleněnce“ (hala vedle prostoru Jatka78). Představení Chyba bude pak k vidění ve festivalovém areálu na Letné.

Divadlo Bolka Polívky přiveze klaunérii Letem sokolím, na jejíž přípravu principál divadla osobně dohlédl a z níž vyplyne, že lhát se nemá, ani když víte, že máte pravdu.

Bratři v tricku se na Letní Letné představí třikrát. V rámci open air uvedou své populární představení Běžkařská odysea a v Českém stanu uspořádají Funus, pohřební koktejl černé grotesky a poetických obrazů namíchaný pomocí cirkusových disciplín. Do třetice všeho dobrého spojí pak své síly se souborem Holektiv a představí společnou mysliveckou romanci plnou cirkusových trofejí s názvem Lov.

Jedinečnou atmosférou, originálními příběhy i vynikajícími hereckými a artistickými výstupy lákají open-air představení Letní Letné každoročně tisíce diváků. I v letošním roce chystají organizátoři několik „pouličních“ představení, které stojí za to vidět (soubory Squadra Sua, Cink Cink Cirk, Collective Momentum a další).

…A na Letní Letné nemůže chybět oblíbená VOSTO5 a jejich Stand'artní kabaret. Letos na Letné představí i osudový příběh nejúspěšnějšího českého lyžaře Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty v loutkohereckém pozdravu s názvem Slzy ošlehaných mužů.

Pestrý program je připraven tradičně také pro děti, představení začínají vždy od 11:00, 14:00, 15:30 a 17:00 a vystřídají se takřka všechny kvalitní české soubory a umělci, pracující s malými diváky. Jmenujme namátkou Václava Strassera, Divadlo Víti Marčíka, Divadlo KAKÁ, LokVar, Divadlo Tondy Novotného, Bratry v tricku či Loutky bez hranic. Chybět nebudou ani oblíbené dílničky, Bibliobus Oskar a další doprovodný program. Malé i velké návštěvníky potěší interaktivní instalace od Guixot de 8. Guixot de 8 je prvním katalánským (pravděpodobně i celosvětovým) souborem, který mění interaktivní instalace na pouliční představení, a to prostřednictvím “hraček” vytvořených Joan Rovirou z materiálů ze sběrných dvorů. „Hračky“ tak přetváří ulici v hravý prostor pro návštěvníky jakéhokoliv věku i zručnosti.

Stejně jako v předchozích letech připravili organizátoři pro návštěvníky komponovaný program zaměřený na nastupující generaci novocirkusových artistů s názvem Cirksession (27.8.). O den dříve se uskuteční žonglérský večer (26.8.), na kterém pečlivě vybraní hosté předvedou žonglérská čísla, která publikum přesvědčí o tom, že žonglování je svébytný umělecký směr a nejen klaunské klišé. Do třetice bude večer patřit pantomimě (16.8.). Jak ostřílení profíci, tak nastupující mladá krev, představí své krátké výstupy na téma 100 let republiky.

V rámci Letní Letné proběhne letos mezinárodní konference Circus and Its Others II., která se koná od 27. do 29. srpna v divadle DISK. Konference, jejímž hlavním pořadatelem je CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus, se soustředí zejména na problematiku „podoby a proměny“ současné (novo)cirkusové praxe.

Letní Letná je již 15 let nedílnou součástí letní Prahy, kde se setkávají Pražané i návštěvníci metropole, aby se nechali na několik hodin unést do kouzelného světa nového cirkusu. I letos se můžeme těšit na dechberoucí představení světových hvězd nového cirkusu, největší přehlídku českých souborů, klaunérie, žonglování, open air představení, hudební program, workshopy, debaty, výstavy, večerní koncerty a každodenní bohatý program pro děti.

Jiří Turek, ředitel festivalu Letní Letná
Jiří Turek, ředitel festivalu Letní Letná


Programová nabídka 15. ročníku Letní Letné je velice široká a její prostudování zabere čas. Podle slov Jiřího Turka dramaturgie festivalu přitom nesleduje kvantitu, je pouze důkazem toho, jak se za 15 let česká novocirkusová scéna neuvěřitelně rozrostla, aniž by pokulhávala kvalita projektů. Renomé festivalu stojí také na tom, že pro zahraniční umělce Letní Letná je dobrá adresa. (Letní Letná obdržela značku EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe, kterou iniciovala organizace European Festivals Association.)
Netradiční zážitky pak jistě podtrhne příjemná letní, až starosvětská cirkusová atmosféra, která není narušena přehnanou masovostí nebo komerční vlezlostí. Letní Letná se tak stala místem pro setkávání přátel, známých, rodin s dětmi a aktivní trávení volného času.

Vstupenky je možné zakoupit on-line na www.letniletna.cz. V nabídce jsou i zvýhodněné balíčky nebo dárkové vouchery, které lze využít na nákup vstupenek na libovolné představení. Důležité upozornění se týká pokladny v místě konání, kde nelze platit platební kartou.

.....
foto: Michal NovákKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.