Z tiskových konferencí

Báječné léto s Michalem Vieweghem
vydáno: 21.3.2011
Po ukončení spolupráce Švandova divadla se Studiem DVA, pořadatelem METROpolitního léta hereckých osobností, byla velmi rychle nalezena cesta, jak zachovat letní program a využití plně klimatizovaného sálu Švandova divadla i o prázdninách, v období, kdy diváci jsou zvyklí na levý břeh Vltavy za divadlem chodit. Společnost IN FILM producenta Rudolfa Biermanna a Švandovo divadlo přicházejí s novinkou – divadelní přehlídkou nazvanou Báječné léto s Michalem Vieweghem. Poprvé bude možné vidět dva z Vieweghových textů – Román pro ženyBiomanželka – v divadelních adaptacích. Obě ve spolupráci s autorem připravil Dodo Gombár. Plánováno je odehrát cca 60 představení, obě inscenace budou uváděny v blocích po celé léto. „Za Švandovo divadlo jsem rád, že tradice letních představení na Smíchově trvá dál,“ zdůraznil Daniel Hrbek, ředitel Švandova divadla. Nutno zdůraznit, že projekt nespadá pod běžný repertoár Švandova divadla. I z toho důvodu čekejte cenu vstupenky vyšší, než která je ve Švandově divadle obvyklá. Podle posledních informací většina míst v hledišti vás přijde na 490 Kč.

Úvodní slovo patřilo, jak jinak, Michalu Vieweghovi: „S nápadem na „můj“ letní divadelní festival přišel producent Rudolf Biermann – žertem jsem se ho tenkrát zeptal, zda to bude něco jako Shakespearovské slavnosti. Několik dramatizací mých knih se na divadle už hrálo, například Báječná léta pod psa na Provázku a v Klicperově divadle, Andělé všedního dne ve Zlíně a na Slovensku. Ale výběr titulů pro tuto přehlídku vzešel z mého popudu, přimlouval jsem se za komediální žánr. Vážnější věci můžeme nechat na příští rok, pokud přehlídka diváky letos zaujme.“

Producent Rudolf Biermann přiblížil genezi projektu: „Adaptovat knihy Michala Viewegha mě napadlo, když jsem četl jeho původní divadelní hru Růže pro Markétu. Uvažoval jsem, že bychom tuto hru zkusili uvést jako první, ale autor si tím nebyl úplně jistý. Až po nějakém čase vznikl nápad zkusit vše koncentrovat do přehlídky, dlouho jsme hledali divadlo i režiséry, kteří by byli ochotni s námi do toho jít, až jsme se náhodou o nápadu bavili s Dodo Gombárem, kterému se myšlenka zamlouvala, a po dalším jednání s ředitelem Švandova divadla Danielem Hrbkem jsme se velmi rychle dohodli, že začneme letos létě ve Švandově divadle. Záměrně používám slovo „začneme“, neboť věřím, že se jedná o začátek, takový nultý ročník (doufejme, že delší) tradice.“

Dodo Gombár
Dodo Gombár


„Dramatizovat Vieweghovy romány není úplně jednoduchý a samozřejmý počin,“ říká Dodo Gombár. „Autor s tak jasným rukopisem a postojem klade stále nové otázky a překážky, které se vynořují až v průběhu samotné práce. Přesvědčil jsem se o tom už při Andělech všedního dne. Dvě výrazné inscenace, které potom podle tohoto textu vznikly, byly však důkazem, že Viewegh na jevišti obstojí. U titulů pro letošní přehlídku se u jejich adaptace snažím tento fakt potvrdit, posunout románovou literaturu do jiné dimenze, nezabít svou úpravou styl, strukturu a jazyk.“

„Doufám, že práce na divadelní podobě Vieweghova Románu pro ženy bude stejně dobrodružná jako román a že výsledná inscenace nebude jen pro ženy,“ dodal Daniel Hrbek.

Premiéry inscenací Románu pro ženy a Biomanželka se uskuteční v hlavním sále Švandova divadla na sklonku června. Již nyní bylo představeno obsazení hlavních rolí.
V románu pro ženy se objeví Markéta Stehlíková, Jiří Langamjer, Ljuba Krbová či Barbora Poláková. V Biomanželce hlavní role ztvární Filip Čapka, Kristýna Frejová a Petra Hřebíčková.

Ljuba Krbová, Jiří Langmajer
Ljuba Krbová, Jiří Langmajer


Zkoušky sice ještě naplno neodstartovaly, přesto z herců čiší zájem zahrát si ve „vieweghovských“ projektech, jakož se i potkat s novými kolegy, bez ohledu na to, že jim práce pak spolkne kus léta. Nejvýstižněji to vyjádřil Jiří Langmajer: „Role v Románu pro ženy je pro mě velkým dárkem k mým letošním půlkulatinám. A je to první role, kterou zkouším jako nový člověk...“ (Jiří Langmajer naráží na fakt, že má po operačním zákroku, který nedávno podstoupil, v sobě několik „nových věcí“.) „A když se podíváte na dámy, se kterými si zahraju, musíte uznat, že mě čeká krásné léto. Nebudu zastírat, že mě témata, jimiž se Michal Viewegh zabývá, jako herce zajímají již docela dlouho. Kdysi jsem nabyl dojmu, že můžu hrát všechno. Není tomu tak. Rickiho už asi fakt bych hrát nemohl, zato do postavy stárnoucího lůzra Olivera jsem zřejmě už dorostl. Těším se také na spolupráci s režisérem Danielem Hrbkem, on ještě netuší, co si se mnou zažije...“

„Vieweghovské romány jsou natolik úžasný materiál, že není možné se na tu práci netěšit. Moc se těším, že po velkou část léta nevytáhnu paty z divadla, ve kterém jsem po celý rok od rána do večera,“ směje se Kristýna Frejová.

„Děkuji za zjištění, že mé knížky někoho inspirují k tomu, aby se z nich udělalo divadlo. Nepokládám se za dramatika, napsal jsem jen jednu divadelní hru (a už je to pár let zpátky). Oproti knížkám divadlo má jednu podstatnou výhodu, mohu přímo pozorovat reakce diváků! Na to se těším velmi,“ řekl na závěr spisovatel Michal Viewegh.

-mys-