Z tiskových konferencí

Česká premiéra muzikálu Tarzan
vydáno: 19.9.2019
V Divadle Hybernia pod režijním vedením Libora Vaculíka vrcholí přípravy na uvedení atraktivního muzikálového titulu, který diváky vezme na nezapomenutelnou cestu džunglí. Producentovi Michalu Mücksteinovi se podařilo získat práva na uvedení jednoho z nejúspěšnějších světových muzikálů poslední doby, který je postavený na hitech Phila Collinse. Muzikál Tarzan bude mít v Hybernii českou premiéru.

producent Michal Mückstein
producent Michal Mückstein


Muzikál nejprve vznikl pro filmové studio Walt Disney, v roce 2006 se premiéry dočkala i divadelní verze, a to v divadle Richarda Rodgerse na Broadwayi. Následovala uvedení na dalších místech ve Spojených státech, na několika scénách v Německu. Muzikál mohli diváci vidět i v Anglii, Nizozemsku, Švédsku nebo dokonce na Filipínách.


Tarzan je často zpracovávanou postavou ať v literatuře, či ve filmu. A i v podobě divadelního muzikálu budete svědky dobrodružného příběhu mladého muže, který hledá své kořeny a také najde lásku svého života. Potomka mladého anglického páru po tragické smrti jeho rodičů vychová pralesní opice. Brzy se díky své síle a důvtipu stane nejmocnějším tvorem džungle. Jeho dobrodružný život v korunách stromů obrátí naruby expedice profesora Portera, který přijel do africké džungle studovat život goril. Tarzan si poprvé uvědomí, že je člověk a jeho prozření je umocněno opětovanou láskou k profesorově dceři Jane.


V džungli proměnil jeviště Divadla Hybernia scénograf Petr Hloušek, atmosféru kostýmně a maskami podpoří Roman Šolc. Zásadní pro inscenaci je práce choreograficko-akrobatického tandemu Ivany Hannichové a Jana Kohouta. Libreto muzikálu přeložil Martin Fahrner a české texty písní pocházejí z dílny textařského esa Pavla Cmírala. Dirigentem třináctičlenného orchestru bude Libor Kapras. Všechny inscenační složky podléhají kontrole společnosti Walt Disney.

Muzikál TARZAN bude mít premiéru v Divadla Hybernia na začátku října, avšak již nyní jsme mohli „nahlédnout pod pokličku“ a být svědky novinářské prezentace dvou ukázek: písně Trashin' The Camp (v českém překladu Rozbij to!) v podání Martina Šemíka + company a You'll Be in My Heart (Jsi navždy v srdci mém), která je jímavým duetem Kaly a Tarzana (Dita Hořínková a Peter Pecha). Mimochodem, za tuto skladbu byl Phill Collins nominován na cenu Grammy a píseň získala Zlatý globus a Oscara. Jinak co tak dodat - v písních okamžitě rozpoznáte, že autorem je Phil Collins, fandové si přijdou na své…


Podle slov producenta Michala Mücksteina je Tarzan zatím nejnákladnějším muzikálem Divadla Hybernia (tomu bohužel odpovídají i ceny vstupenek). „Zároveň jde o první tanečně-akrobatický muzikál v Česku. Tarzan v Hybernii představí multimediální show s celkem 250 kostýmy a poměrně náročnou výpravou. Vedle opičích převleků diváci uvidí i třeba kostýmy masožravých rostlin,“ dodal Mückstein.


Jen na výrobu opičích kostýmů, kterých bude 45, padlo 450 metrů lycry dovezené z Itálie. Představitel Tarzana budou mít speciální paruku, v níž bude vysílačka a mikrofon, aby se interpreti mohli bez problémů pohybovat. Kostýmovaní budou nejen herci a tanečníci, ale také akrobati.


„V řadě muzikálů se již objevily různé akrobatické prvky. Nikdy však v takovém rozsahu a provedení. Tarzan je tak doslova skutečně prvním akrobatickým muzikálem v České republice,“ upozornila choreografka Ivana Hannichová.

„Ukázalo se, že pro tento muzikál bylo nutné přizvat ke spolupráci profesionály,“ doplňuje Michal Mücksten, „v představení se objeví umělci z předních domácích novocirkusových souborů, z Cirku La Putyka a Losers Cirque Company, nebo dokonce profesionálové se zkušenostmi z Cirque du Soleil.“


Na všechny aktéry muzikál tohoto typu klade nebývalé nároky, přesvědčila se o tom i trojice herců, která se podělí o roli Tarzana, resp. jeden z nich, kdy jedna ze zkoušek skončila zraněním. Vše je ale již v pořádku a platí, že Tarzany budou David Gránský, Peter Pecha a Vojtěch Drahokoupil.


.....
foto: Michal Novák