Z tiskových konferencí

Chceme Richarda trochu zlidštit, vysvětlit...
vydáno: 6.6.2012
Pilotním projektem letošních Letních shakespearovských slavností je vrcholná tragédie Richard III. s Jiřím Langmajerem v titulní roli. Napínavý příběh Richarda, největšího ze všech shakespearovských bídáků, bude uveden na domovské scéně festivalu vůbec poprvé. Bylo zřejmě jen otázkou času, kdy se Jiří Langmajer, tento maximalistický herec, s touto velkou rolí zkaženého, drzého, ale i výjimečně obratného vévody z Glostru potká. Režisérem inscenace a autorem úpravy je vynikající slovenský divadelník Martin Huba, který už pro festival nastudoval hry Král Lear nebo Romeo a Julie.

Martin Huba
Martin Huba


Tradiční shakespearovský festival letos proběhne od 26. června do 7. září v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě a ve Zvolenu. Poprvé v historii přehlídka zavítá také do Plzně. Bohatý program nabídne celkem deset her Williama Shakespeara, historické hry se opět budou potkávat s komediemi, naplánováno je 157 představení! Pořadatelem slavností je stejně jako v minulých letech AGENTURA SCHOK.

Richard III. je vnímán jako titán zla. Martin Huba však odmítá podlehnout všeobecné představě, jakou o této divadelní figuře asi máme. I když lidumil to v Shakespearově hře opravdu není. „Nemohu se smířit s představou, že se nějaký člověk zlý už narodí a ve zlu si pak může nevysvětlitelně libovat,“ říká Martin Huba. „Chceme najít moment zrodu toho zla v člověku. To, co spustí mechanismus krutosti. Dopátrat se těch souřadnic osudu, proč se takovým stal. Na Richardovi mě proto zajímá jeho tragická stránka pramenící z toho, že jde o bystrého, schopného, intelektuálně vybaveného a zároveň i hluboce zakomplexovaného člověka, kterého společnost okázale podceňuje. Jeho hrůzné činy žene i vztek uraženého dítěte, kterému jeho vlastní matka vmetla, že je peklem jejího života... Musíme si navíc uvědomit, že v Richardově době byly vraždy na cestě k trůnu téměř pravidlem – každý, kdo usiloval o moc a kariéru, za sebou nechával hřbitovy svých soupeřů. Byl bych proto rád, kdyby se nám v tomto smyslu podařilo Richarda trochu zlidštit, vysvětlit a ne jen vytvořit další z řady richardovských zrůd. Proto také ještě zvažujeme, jak přesně vyjádříme Richardovo postižení. Nemusí to nutně být ten typický hrb,“ dodává režisér.

„Na Richardovi III. je pro mě inspirující hlavně spolupráce s Martinem Hubou, u kterého obdivuju jeho neutuchající entuziasmus, poctivost a upřímnost, se kterými k práci přistupuje,“ říká Jiří Langmajer. Zdůraznil také, že ještě před zahájením první čtené zkoušky mu režisér věnoval mnoho hodin času, aby s ním celou hru i jeho roli podrobně připravil. „Bez těchto rozmluv a zlatých připomínek Martina Huby bych to asi nezvlád. Setkání s ním jsou vždy fascinující...“
„Jirka je ten spalující se herec. To nás asi speklo, protože pracovní posedlost (dozajista patologickou) a míru nasazení na jevišti máme asi podobnou,“ reagoval s úsměvem Martin Huba.

Svůj text se pak Jiří Langmajer učil v autě během mnoha cest mezi Prahou a Bratislavou, kde ve Slovenském národném divadle jako host vystupuje v roli Trigorina v Čechovově Čajce / Rackovi. „V posledních měsících jsem takhle najezdil přes 4000 kilometrů a díky Richardovi, kterého jsem si za volantem předříkával, mi ty nekonečné jízdy mnohem líp utíkaly. Řítil jsem se po D1 a zároveň jsem byl v londýnském Toweru jako Richard III., vévoda z Glostru,“ směje se Jiří Langmajer.

Martin Hilský, Martin Huba, Jiří Langmajer, Klára Issová
Martin Hilský, Martin Huba, Jiří Langmajer, Klára Issová


Vedle Jiřího Langmajera, který na slavnostech zazářil už jako princ Hamlet nebo Edgar v Králi Learovi nebo Šašek ve Večeru tříkrálovém, uvidíte i další známé herce a herečky. Richardem ďábelsky sváděnou Lady Annu bude hrát Klára Issová, která s Jiřím Langmajerem, dá se říci, tvoří sehranou dvojici, potkávají se na jevišti už deset let (Amadeus, Ubohý vrah, Mefisto). V roli lorda Buckinghama, Richardova tragického spojence, uvidíte Karla Dobrého. Richardova královského bratra Edwarda hraje Marek Ronec, zrazeného bratra Clarence ztvární Kamil Halbich, Richardovu matku, Vévodkyni z Yorku hraje Radka Fidlerová, královnu Markétu ztělesní Eva Salzmannová, královnu Alžbětu hraje Simona Postlerová, jako Catesby se představí Marek Taclík. Dále hrají Jan Teplý, David Suchařípa, Václav Chalupa, Tomáš Pavelka, Vilém Udatný, Jiří Schwarz, Lukáš Langmajer, Ladislav Hampl, Daniel Bambas, Ivan Lupták, Zdeněk Dušek a Karel Vlček. Na scénickém řešení inscenace se podílí dva významní slovenští výtvarníci, scénograf Jozef Ciller a kostýmy navrhl Milan Čorba. Autorem hudby je Jan P. Muchow. Hra bude uvedena – jak jinak – v překladu Martina Hilského.

Může tohoto zkušeného překladatele a velkého znalce Shakespearova díla vůbec ještě něco překvapit? „Ale ano,“ usmívá se profesor Hilský, „inscenaci dělá režisér, já jen převedl text. Pokud režisér pokorně začíná u textu a zachází s ním tvůrčím způsobem, tak jako právě Martin Huba, je to pak i radost pro překladatele. Na zkouškách se mi najednou odkrývají nové pohledy na Richarda, mnoho těžím z dotazů herců. Obdivoval jsem i úpravu, kterou Martin Huba připravil. Hru tolik složitou na počet postav krásně projasnila.“

Jiří Langmajer, Klára Issová, Martin Huba
Jiří Langmajer, Klára Issová, Martin Huba


Bohužel „open-air“ prostor Nejvyššího purkrabství Pražského hradu, podobně však i dalších scén LSS, je pro tvůrce sice krásný, ale v mnohém limitující. Především je to akustika, obsáhnutí hlasem celého prostoru. S akustikou se každoročně podstupuje malý boj. „Nemůžeme přijít s herectvím na „kamerové fajnovosti“. Musíme volit takové prostředky, abyste byli uvěřitelní, zároveň ne trapní a aby vás bylo slyšet i v zadních řadách. Je to velká determinanta toho prostoru, která proto vyžaduje zkušené herce. Snažíme se respektovat architektonické danosti, artefakty, to je pořád hodnota, která vás v takovém prostředí podrží. Vše ostatní, co vás limituje, vás může inspirovat, donutit k hledání. I rezerv v sobě,“ zamýšlí se Martin Huba.

Ještě jeden Richard... Hra Richard III. bude na Letních shakespearovských slavnostech uváděna hned ve dvou provedeních: na Pražském hradě se totiž představí i v nastudování slovenských divadelníků. Inscenaci režiséra Mariána Pecka ve slovenštině a češtině uvádí festival letos v české premiéře. V hlavní roli exceluje Robert Roth, člen Slovenského národního divadla v Bratislavě. Temperamentní Lady Anne hraje Táňa Pauhofová, jako zuřivou královnu Markétu uvidíme oblíbenou českou herečku Danu Batulkovou. Jako Buckingham se představí Alexander Bárta, Catesbyho hraje Petr Halberstadt z brněnského Národního divadla.

Premiéru bude mít letos i komedie Marná lásky snaha. Inscenaci plnou hudby a živé herecké akce připraví pro ostravskou část slavností režisér Ondrej Spišák. V dravé i hravé komedii lásky účinkují Michal Kavalčík, Tereza Dočkalová, Albert Čuba, Vladimír Polák, Jiří Sedláček, Zbigniew Kalina, Michal Sedláček, Lada Bělašková, Vladimír Čapka, Jan Fišar a další známí ostravští herci.

-mys-
[foto: Michal Novák]