Z tiskových konferencí

Disk v novém
vydáno: 13.9.2017
Pražské Divadlo Disk je součástí Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze, ve kterém účinkují studenti kateder DAMU. Tato instituce do sezony 2017/18 vstoupí s mnoha změnami. Post ředitelky Disku byl obsazen energickou Terezou Sochovou, v propagačních materiálech, na webu i v místě samotném se setkáte se zcela přepracovaným vizuálem a zásadní novinkou jsou technická vylepšení divadelního sálu. Další novinkou bude titulkování vybraných představení, divadlo se tak otevře i anglicky či německy hovořícím návštěvníkům.

děkanka Divadelní fakulty AMU Doubravka Svobodová a nová ředitelka Divadla Disk Tereza Sochová
děkanka Divadelní fakulty AMU Doubravka Svobodová a nová ředitelka Divadla Disk Tereza Sochová


Tereza Sochová převzala funkci po Michalu Lázňovském, který z čela Disku odchází po patnácti letech (a bude se věnovat výhradně akademické dráze). Tato změna však nepřinese radikální změny. „DISK je naprosto specifickým divadlem a musí si udržet a rozvíjet svébytné postavení v rámci pražské divadelní scény. Určitě bych ráda docílila většího propojení s Divadelní fakultou AMU v Praze,“ uvedla Sochová, která je zároveň bývalou studentkou DAMU, takže prostředí velmi dobře zná.

„Vedle diskusí s tvůrci, prohlídek zákulisí a klauzurních představení ve Studiu Řetízek, budeme rozvíjet lektorský program nejen pro mladé diváky, jehož pilotní workshopy v minulých dvou letech slavily velký úspěch,“ dodala nová ředitelka.

Doubravka Svobodová, Tereza Sochová, Viktorie Vášová
Doubravka Svobodová, Tereza Sochová, Viktorie Vášová


Pro diváky, kteří DISK znají, může být velkou změnou také nový systém, jakým do repertoáru budou zařazeny inscenace Alterny. Studenti Katedry alternativního a loutkového divadla utváří samostatné inscenační týmy a musí si prostor v dramaturgickém plánu obhájit v tzv. open callu. Pro sezonu 17/18 se přihlásilo dvanáct projektů. V DISKU se jich během roku objeví však pouze pět. Jinými slovy studenti si tak budou muset své místo v záři reflektorů „vybojovat“. Přiblížení studentské práce „drsné praxi“ je zcela záměrné.

„V těchto projektech se začínají prolínat aktivity více ročníků, vzniká širší spektrum spolupráce,“ těší děkanku DAMU Doubravku Svobodovou. „Pro nás to znamená připravit se na „boj o prostor“, neboť zároveň chceme, aby se v Disku potkávaly všechny katedry, nejen ty dvě veřejnosti nejznámější, včetně sesterské HAMU.“

Letos v létě došlo ke kompletní změně grafického vizuálu Akademie múzických umění (AMU) a všech jejích fakult. Divadlo DISK se k této akci rozhodlo připojit. Postupně se divákům představí nové logo, nový vzhled programů a nové webovky (zde ještě malé strpení, budou do měsíce). „Je to pomalejší, než jsme si představovali, v poslední fázi vás dožene „IT“ vývoj, který je rychlejší,“ říká s nadsázkou Doubravka Svobodová. „Věříme, že již brzy představíme takovou webovou prezentaci, která bude o poznání přínosnější, jak pro diváky, tak studenty, tak budoucí uchazeče o studium.“

Tereza Sochová dále přítomné seznámila s již dokončenou úpravou divadelního sálu: „Kromě rozvodů scénického osvětlení, došlo k výměně akustického obložení hlediště, což přinese lepší zvuk a větší odhlučnění. Po letech se také změnil nátěr sálu z tmavě modré (kterou osvětlovači zrovna nemilovali) na matně černou. Instalovány byly speciální kotvící lišty pro zavěšování dekorací.“

„...To je velká zásluha předchozího ředitele Disku Michala Lázňovského, který technické úpravy inicioval a věnoval tomu hodně energie,“ doplnila Doubravka Svobodová. Variabilní možnosti Disku jsou opravdu široké, až unikátní.

na tiskovém setkání v KAFE DAMU
na tiskovém setkání v KAFE DAMU


Činnost divadla letos zahájí inscenace TÖRLESS, která bude mít premiéru 22. září. Předlohou k inscenaci se stala prvotina rakouského spisovatele Roberta Musila s názvem Zmatky chovance Törlesse. Režie se zhostil Ondřej Štefaňák.

„TÖRLESS je v jádru příběh o dospívání a hledání sama sebe, hledání vlastního hodnotového systému. To je aktuální pro jakoukoli dobu. Ale to není ten hlavní důvod, proč jsme si tuto látku zvolili a jakým způsobem jsme ji upravovali. Törless se dostává do prostředí, které nezná. Nerozumí jeho pravidlům. Kluci, které potkává, se za každou cenu snaží dostat na výsluní a jsou pro to ochotni udělat téměř cokoliv. A tak Törless udělá jedinou rozumnou věc – najde ty největší grázly a přizpůsobí se jejich pravidlům. A i když si neustále opakuje, že je jiný, nakonec je to právě on, kdo brutální praktiky svých kamarádů vybrousí k dokonalosti,“ říká dramaturg Martin Satoranský.

„Robert Musil píše o mladém člověku uvězněném ve výchovném zařízení. Konvikt v H., kde to všechno odehrává, je internátní škola pro nejlepší z nejlepších… Přehršel zákazů a příkazů ničí chovance z vnějšku. My jsme tento princip otočili. Výchovná síla je odstředivá, chovanci jsou odkázáni sami na sebe. A ´morálka´? Přežitý pojem, v našem světě se na ni nemyslí. Inscenací se zamýšlíme, co dělá s dětmi prostředí, které žádná určitá pravidla nemá, kde hranice neexistují, kde mohou cokoli. Co z nich vyroste a kým se stanou, když základní výchovné instituce nefungují. V takovém světě se musí zorientovat nejenom Törless,“ uvádí režisér Ondřej Štefaňák.

ředitelka Divadla Disk Tereza Sochová a studenti Viktorie Vášová a Boris Jedinák
ředitelka Divadla Disk Tereza Sochová a studenti Viktorie Vášová a Boris Jedinák


Ve všech chystaných inscenacích bude kladen důraz na autorský přístup, což platí i pro činoherní katedru, resp. adaptace klasických děl.

Co dodat na závěr? Disk rozhodně není divadlem, které funguje samo pro sebe (a kamarády, spolustudenty z DAMU či dalších škol). Vždyť běžných, „nespřízněných“ diváků do Disku přichází kolem 70 %. Takový trend je důkazem, že v Disku se dělá moderní divadlo, které má schopnost oslovit širší veřejnost. A kde jinde můžete být u zrodu nových hereckých generací, dtto nových režijních osobností či dramaturgů, kteří vstoupí do profesního života se svými vizemi, jak divadlo tady a teď dělat (a proč). Pravda, některé ročníky jsou slabší, jiné naopak silnější, o to zajímavější je sledovat, jak si které vedou - objevovat „nové talenty“.

.....
foto: Michal Novák