Z tiskových konferencí

Kapeska - nové osudy
vydáno: 14.1.2018
Novinka libretistů Aleny a Jana Pixových, hudebního skladatele Tomáše Berana a textařky Kristýny Pixové je volným pokračováním úspěšné Kapky medu pro Verunku - tu během pěti let navštívilo na 120 tisíc diváků, tento muzikál se tak zařadil mezi nejúspěšnější autorská díla posledních let. Jeho velký přínos spočívá i v tom, že zaplnil celkem prázdné místo v nabídce muzikálových představení pro dětského diváka. Také Královna Kapeska se stane titulem, který je určen rodinnému publiku. Bude se uvádět od března tohoto roku v Divadle Hybernia. Intenzivní zkoušení již započalo.

představení muzikálu ze strany autorů a producentky
představení muzikálu ze strany autorů a producentky


„Začínali jsme s minimem zkušeností, přesto Kapka medu pro Verunku byla v jistém smyslu unikátní a pevně věříme, že naše nová muzikálová inscenace, která na ni přímo navazuje, bude stejně úspěšná,“ říká producentka Lenka Pixová.

Původní český muzikál Královna Kapeska již zná i své herecké obsazení. Najdete v něm mnoho těch, kteří účinkovali v Kapce medu pro Verunku, ale také tváře úplně nové. Obsazení vychází z celkem očekávané premisy libreta, to jest, že ti, co hráli princezny a prince, se v „pokračování“ příběhů stanou královnami a králi. Opět se vydáme na pohádkový ostrov, kde ale tentokrát půjde o záchranu života Kapesky, Královny přírodních sil (Martina Pártlová nebo Jana Zenáhlíková), a budeme všichni doufat, že Kates, čili Král temných sil (Peter Strenáčik nebo Ernesto Čekan), svůj boj o ovládnutí světa prohraje a že všechno dobře dopadne, jak se na správnou pohádku sluší a patří.

David Gránský
David Gránský


Změna je režisérském postu, inscenaci připravuje Juraj Čiernik, kterého znají především ostravští diváci (a to spíše z jeviště, jako muzikálového herce). A hudbu ke Kapesce tentokrát složil pouze Tomáš Beran, jeden z trojice autorů hudby k předchozí Kapce medu. Martin Černý (scéna), Evženie Rážová (kostýmy) a Petra Parvoničová (choreografie) také navazují na svou práci z „prvního“ dílu.

„Muzikály z dílny Pixových nesou jistou poetiku, která se v jiné české tvorbě po mém soudu nevyskytuje. Cením si nabídky režírovat Královnu Kapesku, která navazuje na jejich první dílo. Jsem přesvědčen, že jsme vybrali to nejlepší obsazení rolí, a těším se na spolupráci s herci,“ nechal se slyšet režisér Juraj Čiernik.

Gabriela Partyšová
Gabriela Partyšová


„Je zajímavé, jak se všichni těší na zkoušení,“ usmívá se Jan Pixa. „Naši herci zkoušení nevnímají jako stresový faktor, což je pro nás autory příjemné a povzbuzující. Doufáme, že jim ten elán vydrží… Jako největší problém se ukázalo stárnutí. Ne moje, ale těch postav. Uvědomovali jsme si úskalí, že určitý skok v čase, a tedy proměna, nemusí být pro diváky tak věrohodná. Vždyť jen se podívejte na Aničku Slováčkovou a samozřejmě další, ony jsou to pořád princezny…“

David Gránský, dříve Princ Jiří, dnes Král Jiří, to nepopletl a při představování obsazení se hned zařadil mezi svoje, tedy mezi krále. „Těším se na celou týmovou spolupráci, těším se na děti v hledišti. Pro mě je projekt „Kapeska“, jak jsme Kapce medu interně říkali už dřív podle jedné z ústředních postav, srdeční záležitost. Pokračování příběhu je, myslím, hodně zajímavé a překvapivé.“


Hudba a texty písní vznikaly v tvůrčí symbióze mezi skladatelem Tomášem Beranem a textařkou Kristýnou Pixovou. Na rozdíl od řady jiných muzikálů se u tohoto nedá říci, co bylo dříve, zda hudba, či text. „Snad jsem se po těch letech posunul v nápadech, jediné, co se nemění, je hledání inspirace v lese,“ poznamenal Tomáš Beran. Je to příznačné, muzikál má totiž s tématem přírody velkou spojitost.

.....
foto: Michal Novák