Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Na druhém břehu
[vydáno: 13.5.2010]
Pravděpodobně nebude divadelního příznivce, který nezaznamenal jisté „pohyby“ ve Švandově divadle. Na začátku tohoto roku se zde poněkud zhouplo personální obsazení postu uměleckého šéfa. Michala Langa střídá Dodo Gombár. Nový umělecký šéf již od února připravuje koncepci směřování Švandova divadla na další čtyři roky a již nyní můžeme prozradit alespoň základní teze i konkrétní tituly příští sezony.

Dodo Gombár
Dodo Gombár


„Chtěl bych nastolit období přerodu a nového formování Švandova divadla. Neznamená to v žádném případě měnit soubor, derniérovat vše, co vzniklo dříve. Znám velmi dobře stávající kvalitní repertoár, vedu diskusi s herci, zevnitř pozoruji chod divadla a z těchto impulsů získávám inspiraci a možné ideje, přemýšlím, jak vše zapracovat do koncepce a konkrétních činů. Každá sezona bude mít jednoduchý verbální leitmotiv, jenž by se měl promítat do naší tvorby,“ naznačuje Dodo Gombár. Sezona 2010/11 dostala označení NA DRUHĚM BŘEHU..., což má nejen symbolizovat polohu Švandova divadla, jakožto největšího divadelního domu na „levém břehu Vltavy“, ale i to, že tvůrčí směřování se bude dotýkat témat, jako jsou hranice života, reality nebo času, možná se spolu se Švandovým divadlem ocitneme i za hranicemi stávajících možností divadla...

Začátek sezony 2010/11 bude ve znamení zkoušení velkého „merlinovského“ projektu. Ten bude rozdělen na dvě části s tím, že vybrané dny pak bude text Tankreda Dorsta uváděn jako takový malý divadelní maratón v rámci „velké divadelní soboty s kouzelníkem Merlinem“. S tímto dílem se Dodo Gombár jako režisér nesetkává poprvé, již jej inscenoval v Městském divadle Zlín. S nevalným výsledkem a rychlým stažením... „Zjistil jsem, jak nutné škrty, abychom se vešli do přijatelného času délky představení, bohužel dílu velmi uškodily. Proto fascinující příběh, který baví a dráždí svou nepolapitelností a který je svými tématy až nečekaně blízký dnešku, zkusíme uvést bez škrtů a dalších principiálních úprav,“ řekl Dodo Gombár.

I v dalších premiérách sezony se Švandovo divadlo chce věnovat řekněme „zemité“ dramatice. Budou uvedeny Szczygiełův Gottland (svérázný pohled polského novináře a spisovatele ...ano, na Čechy), Hrubínova Křišťálová noc a Brechtův Baal.

Koncepce Dodo Gombára má přinést zásadní změnu do fungování studiové scény Švandova divadla. Ve Studiu nebudou vznikat „regulérní“ inscenace, ale experimenty, které budou uváděny v rámci nového cyklu s pracovním názvem HYDE PARK. Dodo Gombár ke změně uvedl: „Půjde bezpochyby o radikální řez. Přijde mi nadbytečné rozdělovat inscenace do obou prostorů, kterými Švandovo divadlo disponuje, a vytvářet vlastně dvě paralelní dramaturgické linky. A to i přes neobyčejnou syrovou atmosféru prostoru Studia. Místo toho zkusíme nabídnout nárazovou dramaturgii, projekty vzniklé z náhlých impulsů, výzev, oslovování konkrétních lidí na mini-projekty. Zadání bude, aby vždy vzešly z průniku úvah osloveného tvůrce (režiséra) a konceptu sezony. Potěmkinovský život takto vzniklých inscenací (premiéra – jedna repríza – derniéra) ale neberte doslovně. Projekty, které se obhájí před arbitrem nejvyšším, tedy divákem, mohou být rozvinuty do regulérních inscenací. Chceme tímto způsobem iniciovat rozvoj divadla naléhavého, mnohdy nečekaného.“ Dodejme, že mezi oslovenými pro jednotlivé projekty najdeme jména režisérů, jako jsou např. Braňo Mazúch, Petr Štindl, Jiří Honzírek, Jozef Fruček, dále tvůrce z nejmladší generace, ale i vůdčí osobnosti Švandova divadla (Daniel Hrbek, Dodo Gombár).

Ředitel divadla Daniel Hrbek se také zmínil o chystané rekonstrukci „prostoru Preslova 9“, který je nejen zkušebnou divadla, ale zároveň místem, kde se začíná dařit divadelní alternativě. Tu v tomto prostoru reprezentuje především činnost Farmy v jeskyni, některá svá představení zde odehrál soubor Buchty a loutky. S oběma zmíněnými subjekty Švandovo divadlo dlouhodobě koexistuje a na tom se nic nezmění ani do budoucna. Naopak generační Divadlo Letí svou činnost ve Švandově divadle postupně ukončuje, neboť své aktivity přetaví do produkční značky, která se bude realizovat v tzv. centru moderní dramatiky při Divadle Na zábradlí.

„Ve fázi studií a vyběhávání povolení je náš plán vybudovat letní scénu, bude se jmenovat Švandova aréna, v blízké Kinského zahradě. Hlediště by mělo pojmout až 600 diváků a věříme, že již za rok v létě tam přivítáme první diváky,“ prozradil na závěr atraktivní záměr Švandova divadla Daniel Hrbek.

-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.