Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Pardubice - hlavní město smíchu
[vydáno: 22.2.2011]
XI. ročník GRAND Festivalu smíchu, který se koná od 14. do 21. března 2011 ve Východočeském divadle Pardubice, opět představí nejlepší komedie, které vznikly v České republice během roku 2010.
To však není vše. Východočeská scéna ještě před festivalem uvede premiéru dramatizace satirické komedie Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích spisovatele Ephraima Kishona, kterou připravují dramaturg Tomáš Syrovátka a režisér Martin Tichý. Oba tvůrci jsou též autory divadelní adaptace. A je dost dobře možné, že Liška v kurníku bude jedním z titulů pro příští ročník GRAND Festivalu smíchu...

Jak to dopadne, když se někam zavede dřív politika než „elektrika“... Tak nějak by se dal v krátkosti parafrázovat námět hry. Příběh se odehrává v zapadlé vesnici Kmínovice, kam přijíždí na ozdravný pobyt do vytoužené oázy klidu stárnoucí politik Arnitz Dulniker. Jeho vášeň pro politiku mu však nedá spát, a tak se rozhodne, že ve vesničce, která funguje od věků tak nějak přirozeně sama sebou, uspořádá volby a všechno, co s nimi souvisí. To, že taková situace způsobí totální rozklad života v celé vesnici, je nasnadě.

„Přestože text dramatizace vznikal přímo pro Východočeské divadlo a jeho herce, předlohy jsme se drželi,“ říká dramaturg Tomáš Syrovátka. „Téma je kishonovské se vším všudy. V Lišce z kurníku můžeme v celé škále pozorovat typický leitmotiv, který se v tvorbě Ephraima Kishona objevuje. Je jím podrývání autority všech fanatiků, všech ideologů, totalitních režimů, všech jednoduchých pravd. Kishon předkládá důvody, které vedou k nenávisti ve společnosti, přitom to jsou příčiny většinou absurdní a směšné. Klade si otázku, jestli dříve byla zkažená společnost a až potom přišla nějaká ideologie, která se špatný stav snaží změnit. A nebo jestli to náhodou nebývá přesně naopak. Přijde ideolog, něčím společnost naočkuje, a tím ji zkazí. Je tu ještě jeden pádný důvod, proč jsme si vybrali Kishonovo dílo. Jeho postavy jsou ve své povaze velmi české, nevidíte v nich ani tolik rafinovanosti, jako spíše sedláckosti. Téma může připomenout například Naše furianty, nebo dokonce naši politickou současnost. Metání vajíček by se mohlo dít i v Kmínovicích...“

„Věřím, že setkání diváka s tímto textem napomůže, abychom se povznesli nad tím, co známe z reálné politiky dneška. A také snad bude příležitostí zasmát se tomu, jak podléháme politickým řečem, nebo zasmát se lidem, kteří nic jiného než to politické řemeslo neumějí. Kishon si všímá také stavu věcí ve vysoké politice, že může být ministrem i ten, kdo o svém oboru před zvolením nic nevěděl,“ glosuje aktuálnost textu režisér Martin Tichý.

Jako znuděný politik Arnitz Dulniker se představí Zdeněk Rumpík. Diváci se mohou také těšit na velmi zajímavou a vtipnou scénografii Hynka Dřízhala. (Prý rozesměje už jen samotný pohled na některé atributy scény.)

Petr Dohnal, Tomáš Syrovátka, Martin Tichý, Jana Uherová
Petr Dohnal, Tomáš Syrovátka, Martin Tichý, Jana Uherová


Dalším zásadním tématem tiskové konference Východočeského divadla byly přípravy GRAND Festivalu smíchu. Ten se v Pardubicích uskuteční již po jedenácté. Důležité je, že festival je soutěžní. „Nejen rozhodnout o vítězi, ale už jen zodpovědně vybrat inscenace, které na festival soutěžit přijdou, je vždy velmi ošemetná záležitost,“ říká dramaturgyně festivalu Jana Uherová. „Nestanovujeme jednotné téma, dramaturgie festivalu se snaží ve třiceti divadlech po celé republice najít sedm komediálních inscenací, o kterých si myslíme, že bychom je na náš festival měli pozvat.“
Podmínkou výběru a účasti je, že musí jít o inscenaci s premiérou v daném roce. Nespílejte organizátorům také za to, pokud máte pocit, že některá z úspěšných komediálních inscenací loňského roku se v programu festivalu nakonec neobjevila. Často taková inscenace nemůže přijet na hostování z technických či provozních důvodů („nevejde se“, stopku vystaví provozní problém, finanční otázka věci apod.), avšak není ojedinělé, že se organizátoři setkají i s odmítnutím (přívlastek soutěžní může vzbudit obavy) nebo se naopak hlásí promotéři inscenací nevalné úrovně, některé agentury to zas rády přehánějí s finančními podmínkami...

Stalo se již milou tradicí, že každé soutěžní představení bude mít svého kmotra – známou osobnost (kdo a kdy to bude, je právě ve fázi dolaďování). Festival samozřejmě nabídne i bohatý nesoutěžní či doprovodný program. Vše pak vyvrcholí slavnostním galavečerem s vyhlášením výsledků. Moderátory večera budou herci pardubického divadla Petra Tenorová a Ladislav Špiner.

A v jakých kategoriích se bude soutěžit? Do hodnocení se mohou aktivně zapojit diváci (cena diváků), dále bude vyhlášena cena odborné poroty a cena studentské poroty. Průnik ze všech hodnocení nakonec rozhodne o hlavní festivalové ceně. „Často souhrnné spojení výsledků od všech hodnotících skupin přinese velké překvapení, ale zatím se nám nestalo, že by takto nastavený systém kdokoliv zpochybnil,“ uvedl ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal. Jak se na správný festival sluší a patří, udílet se budou i ceny za nejlepší herecké výkony.

„Každý člen komise hodnotí soutěžní představení dle přesně stanovených kritérií. Hned po představení bez jakýchkoliv diskusí porotci odevzdávají svůj hlasovací lístek. Nikdo neví, jak hlasovali ostatní. Členy porot také v zájmu objektivity v hledišti rozsadíme, aby se nemohli domlouvat,“ směje se Petr Dohnal. (Ale je jasné, že toto opatření má přispět k váženosti udílených cen a odpovědnému rozhodování.)

O titul Komedie roku se budou ucházet následující inscenace: Dáváme děťátku klystýr! / „Kašlu na to!“, řekla Hortensie Divadla v Dlouhé, Dědeček Automobil Městského divadla Mladá Boleslav, Detektor lži Mětského divadla Zlín, Noc oživlých mrtvol Klicperova divadla, Slepice Jihočeského divadla, Škola základ života Městského divadla Brno a Pomsta a la Netopýr domácího souboru.

O festival se zajímá a také se ho zúčastní ministr kultury, MUDr. Jiří Besser. Žádnou souvztažnost se slovy Martina Tichého o tom, že resortními ministry často jsou lidé, kteří oboru nerozumí, protože se v něm nikdy nepohybovali, v tom nehledejte :-/

-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.