Z tiskových konferencí

Studio DVA na pevné adrese
vydáno: 6.9.2013
V Praze se díky nezdolnému úsilí producenta Michala Hrubého otevírá nový divadelní prostor – v suterénu paláce Fénix na Václavském náměstí. V sále, který leckdo z nás má spojený s (kdysi slavným) kinem Blaník. Ačkoli prostor byl před deseti lety zlehka adaptován pro divadelní produkce, žádná z nich zde trvale nezdomácněla. Až Michal Hrubý přichází s dlouhodobým koncepčním plánem, který je podchycen i smluvně s majiteli objektu. V tuto chvíli vrcholí poslední přípravy na otevření divadla, jehož kapacita je 618 míst. Na obrovskou ratejnu dávného kina Blaník si ani nevzpomenete, různými úpravami byl celý prostor „zútulněn“.

„Po jedenácti letech hostování na různých pražských scénách jsme chtěli našim divákům nabídnout stálé místo, kam za námi budou chodit a nebudou s námi muset hrát stopovanou. Vlastní divadelní prostor nám dává nám příležitost kontinuálně pracovat. Rádi bychom, aby si diváci oblíbili naše nové divadlo Studio DVA v Paláci Fénix stejně, jako si oblíbili naši prázdninovou produkci METROpolitního léta hereckých osobností na Letní scéně Vyšehrad,“ přeje si Michal Hrubý. „Energie, která přichází od diváků, mě posouvá dál. Ten zázrak, který se stává mezi hledištěm a jevištěm, mi byl tou největší motivací, proč do toho jít, i když vše bude absolutně závislé na tom, zda divák přijde, nebo ne. Jsme scénou soukromou, bez jakýchkoli dotací a podpor.“

Do nového divadla bude přesunut celý repertoár společnosti Studio DVA, která funguje pod vedením Michala Hrubého již od roku 2002. Svou „domovskou scénu“ v Praze v novém divadle Studio DVA naleznou i další dvě úspěšná mimopražská divadla. „Na základě dlouhodobé spolupráce s brněnským Divadlem Bolka Polívky a bratislavským Štúdiem L+S jsme se dohodli na pravidelném hostování. Máme obrovskou radost, že těmto skvělým divadelním souborům naše prostory můžeme nabídnout, a věříme, že si je naši diváci náležitě užijí,“ doplňuje Michal Hrubý.

Jan Potměšil, Ivana Chýlková, Michal Hrubý
Jan Potměšil, Ivana Chýlková, Michal Hrubý


Provoz nového divadla bude slavnostně zahájen premiérou hry Hlava v písku autora a režiséra Patrika Hartla. Komedie je napsaná přímo na tělo Ivaně Chýlkové a Janu Potměšilovi. V dalších rolích hrají Jana Stryková a Jakub Vindiš.

Hra líčí téměř neuvěřitelnou lovestory bohatého požitkáře Ištvána a jeho ženy Enike, kteří se společně koupou v šampaňském, střílejí po sobě, utíkají před policií a nesnesitelně si lezou na nervy. A to všechno jenom proto, že se milují až za hrob. K napsání komedie Hlava v písku autora inspiroval případ šesti maďarských neplatičů, které vyděračský gang před dvěma lety zahrabal po krk do kukuřičného pole nedaleko Budapešti. „Přemýšlel jsem nad tím, co všechno asi člověk musí udělat špatně, aby se dostal do takové situace, že mu kouká jen hlava z písku. A překvapivě mě napadl milostný příběh, který tu situaci vykloubil do komických poloh. Příběh je plný zvratů,“ naznačuje Jan Hartl. „Pokusil jsem se napsat skoro antickou love story. Chtěl bych vyprávět příběh o dvou charakterově ne úplně čistých lidech, a tím dokázat, že někdy láska může být silnější než charaktery postav. Uvidíme, podaří-li se nám strhnout diváky, možná i trošičku dojmout, navzdory tomu, jaké ty postavy jsou – to jest ona je načinčaná pipina, on je docela hovado...“ No, pokud znáte předchozí hry Patrika Hartla, tušíte, že ani hra Hlava v písku nebude postrádat značný groteskní nadhled a pokusí se i skrze komedii o emocionální dopad na diváky. Autor ještě přítomné ujistil, že při psaní opravdu nevycházel z charakterů konkrétních herců, pro které postavy psal, ale z jejich potenciálu. „Ivana mě inspirovala velkým ženským temperamentem, Jan zas testosteronem, jaký mají jen silní chlapi,“ poznamenal Jan Hartl.

„Testosteronové hovado? Mě to nenapadlo takhle formulovat, ale vlastně proč ne...na charakter postavy, kterou hraju, to docela sedí,“ zamyslel se Jan Potměšil. „Je to hra o lidech, kteří nemohou být spolu, ale ani bez sebe,“ dodala Ivana Chýlková.


Od listopadu pak přibude do repertoáru nové scény ještě premiéra vánočního muzikálu na motivy příběhu Hanse Christiana Andersena o děvčátku Lucii, které se na Štědrý den touží dostat za štěstím na druhý břeh zamrzající Temže. Hudbu zkomponoval skladatel a dirigent Kryštof Marek, který se Studiem DVA spolupracoval již na předešlých hudebních projektech. Scénář napsal a režie se ujme Šimon Caban.

Nová METROpolitní scéna zahájí svůj provoz hraním zadarmo. Na představení v týdnu od 16. září měli diváci možnost získat vstupenky zcela zdarma. Stačilo se zaregistrovat a přijít si vyzvednout vstupenky... „V rámci této naprosto výjimečné akce jsme vydali všech 3200 vstupenek během čtyř dní. Internetová rezervace byla blesková. Vstupenky mizely obrovskou rychlostí. Již za sedm minut od spuštění akce nebylo téměř žádné volné místo v divadle,“ poznamenal k této naprosto ojedinělé akci Michal Hrubý. „Věříme, že se ti lidé budou pak opakovaně k nám vracet...“

Divadlo Studio DVA, i přes ten existenční úkol naplnit každý večer ne zrovna malé hlediště, se dle slov Michala Hrubého bude programově věnovat české autorské tvorbě. „Nebráním se ani zahraničním titulům, další naší snahou bude vybudovat kvalitní muzikálový prostor, ale to je běh na dlouhou trať. Byli bychom rádi, kdyby se divadlo Studio DVA stalo křižovatkou více žánrů, od činohry přes muzikály až třeba po různá koncertní vystoupení,“ doplňuje Michal Hrubý.
„Chceme nabídnout co nejkvalitnější populární divadlo, co nejkvalitnější mainstream. Populární divadlo, které se snaží o silné zážitky, ale zároveň zábavu. To je přesně to, co bylo dlouho bito, nebo bylo spojováno s nekvalitními, lacinými pokusy. My se tento žánr snažíme rehabilitovat. Ne z toho důvodu, že by to byl nějaký náš program, ale proto, že je nám takový styl divadla blízký. Což neznamená, že vždycky půjde o taškařici. Nejde nám o nic jiného, než aby divák zažil výjimečný emocionální večer,“ uzavírá Patrik Hartl.

-mys-
[foto: Michal Novák]