Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Tekutá Evropa
[vydáno: 24.3.2017]
Do Olomouce se v polovině května sjedou divadelníci z celé Evropy. Přehlídka, kterou Praha může jenom závidět - to je mezinárodní festival Divadelní Flora Olomouc, jehož 21. ročník se uskuteční od 12. do 21. května v hanácké metropoli. Podle slov ředitele festivalu Petra Nerušila bude letošní ročník patřit mezi rekordní jak počtem účastníků, tak počtem představení. Nesoutěžní přehlídka se zaměřuje především na tvorbu progresivních tuzemských divadel, ale čím dál více se dostává do povědomí divadelních fanoušků i účastí mimořádných zahraničních hostů. V Olomouci (za výrazné podpory Česko-německého fondu budoucnosti) poprvé vystoupí například Maxim Gorki Theater Berlín nebo mnichovský Residenztheater. Berlínský ansámbl se představí s německojazyčnou Hrou roku 2016 The Situation izraelské režisérky Yael Ronen, „Bavorské národní divadlo“ pak přiveze nekompromisní politickou inscenaci Olivera Frljiće Balkan macht frei, označovanou za jednu z nejvýraznějších událostí loňské německé divadelní sezony! Věřte, že v zemi svého vzniku se o této provokativní inscenací mluví opravdu hodně...

na tiskovém setkání ve foyer Studia Hrdinů (foto: Michal Novák)
na tiskovém setkání ve foyer Studia Hrdinů (foto: Michal Novák)


Účast špičkových německých souborů je součástí rozsáhlejšího projektu nazvaného Česko-německé kulturní jaro 2017. „Chceme zprostředkovat vhled, čím žije současná německá společnost, a právě divadlo je důležitým stavebním prvkem celého česko-německého kulturního dialogu. Nejvíce k němu přispívá právě progresivní a provokativní tvorba, kterou olomoucký festival záměrně prezentuje. Chceme nejen vzbudit diskusi, polemiku, ale přispět i k vzájemnému ovlivňování divadelních obcí,“ uvedl Tomáš Jelínek z Česko-německého fondu budoucnosti.

Flora nabídne také pětidenní profil přední české divadelní scény, pražského Studia Hrdinů (k vrcholům festivalu bude patřit koprodukční titul Studia Hrdinů, Theater Bremen a festivalu Wiener Festwochen Kauza Schwejk v režii Dušana D. Pařízka). Olomoučtí diváci se také budou moci seznámit s nejnovější tvorbou brněnského HaDivadla a dvakrát bude uvede drama Olga (Horrory z Hrádečku) Divadla Letí (za ztvárnění hlavní role Pavlína Štorková před pár dny obdržela Cenu divadelní kritiky za nejlepší ženský herecký výkon roku).

Mimo tento festival (ale festival, který pozval oba soubory, to zdůrazní) dochází k přirozenému propojování pražského Studia Hrdinů a brněnského HaDivadla. Předurčuje je k tomu orientace na texty z německojazyčného prostředí nebo na autorské projekty. Všimněte si, jak Ivan Buraj, který skvěle vede HaDivadlo, i Jan Horák, umělecký šéf Studia Hrdinů, mají společné překračování zavedených divadelních principů...

Divadelní Flora tedy vstupuje do třetí dekády své existence velice razantně. Její hlavní program zahrnuje 38 produkcí dvaadvaceti titulů – z toho 19 zahraničních představení. Společně s renomovanými soubory a interprety dorazí osobně se svými inscenacemi také řada režisérů a choreografů.

Petr Nerušil, Jan Žůrek, Jan Horák (foto: Michal Novák)
Petr Nerušil, Jan Žůrek, Jan Horák (foto: Michal Novák)


Leitmotiv letošního ročníku, jenž dramaturgicky vymezuje jeho činoherní programovou část, zní TEKUTÁ EVROPA. „Společným jmenovatelem vybraných titulů je silně autorská reflexe přelomových událostí i méně exponovaných dějinných situací 20. a 21. století a jejich dopadu na evropský prostor, myšlení, postoje či osudy skutečných, ale i fiktivních osobností,“ komentuje motto Divadelní Flory její ředitel, Petr Nerušil.

Tváří vizuálu 21. DF je Stanislav Majer. Český Herec roku 2016 se na festivalu poprvé objevil v inscenaci Pražského komorního divadla Světanápravce před deseti lety. Od té doby se na Floru často vracel – jako člen ansámblu legendárního Divadla Komedie či pražského Divadla Na zábradlí, jako pravidelný festivalový divák či expresivní DJ. Letos na scéně Moravského divadla vystoupí v monodramatu spisovatele Davida Zábranského a režisérky Kamily Polívkové „Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny“ z dílny Studia Hrdinů.

vizuál festivalu vychází z inscenace
vizuál festivalu vychází z inscenace "Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny" (foto: Michal Novák)


Divadelní Flora se také bez nadsázky stane největší přehlídkou performativního nizozemského divadla u nás. Páteří taneční a performativní části programu 21. DF budou inscenace šestice respektovaných, v Nizozemí působících choreografů – Brazilců Fernanda Belfiora a Guilherma Miotta, Polky Oly Maciejewské, Japonky Jiji Sohn, Chilana Rodriga Sobarza a Izraelky Keren Levi. „Současná nizozemská scéna představuje neobyčejně rozmanitou škálu tvůrčích přístupů i reflektovaných témat. Fascinující je také národnostní pestrost, která je výrazem otevřené kulturní politiky Nizozemců,“ říká dramaturg Jan Žůrek. Reprezentativní sekci PESTRÉ NIZOZEMSKO, která bude v rámci Flory historicky největší přehlídkou tamního současného tance a performativního umění v České republice, pak doplní tradiční festivalová platforma VISEGRAD PERFORMING ARTS. Ta letos zahrnuje především tituly invenčně zapojující diváka do „divadelní reality“. Její součástí bude kupříkladu i trojí uvedení nedávno premiérovaného sólového projektu Loop maďarského tanečníka Dániela Szásze, koprodukovaného pořadatelem festivalu – DW7, o.p.s.

Divadelní Flora nabídne rovněž mimořádně bohatý off program – vedle divadla i koncerty, besedy či workshopy. Součástí úvodního festivalového víkendu bude mezinárodní konference „Za hranou / Over the Edge“ věnovaná formám participativního divadla a inovativní práci s publikem.
Předprodej vstupenek zajišťuje pokladna Moravského divadla Olomouc od 3. dubna, rezervace lze získat také on-line.

„Flora je festival, na který stojí za to přijet a pobýt...,“ řekl s úsměvem na závěr Petr Nerušil.

-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.