Z tiskových konferencí

Večer tříkrálový hlavní premiérou Slavností
vydáno: 8.6.2016
Když se řekne divadlo pod širým nebem, zřejmě každý si jako první vybaví Letní shakespearovské slavnosti, tento každoroční svátek divadla, který je zároveň poctou jednomu z největších dramatiků všech dob. Přehlídka s ohromnou tradicí už dávno přesáhla hranice Prahy, své letní scény má každoročně i v Brně, Ostravě a v Bratislavě. Pořadatelem divadelního svátku je opět agentura SCHOK a generálním partnerem celé akce investiční skupina PPF. Zůstává také model Slavností, který počítá s uvedením nové premiéry a pochopitelně s reprízováním úspěšných titulů z minulých ročníků. Do popředí diváckého zájmu se dostávají také inscenace, které kombinují slovenské a české obsazení. V neposlední řadě je možné navštívit neopakovatelné večery v rámci řekněme off-programu Slavností. Vše, dá se říct, je při starém, kromě příkazu, že po představení můžete ven z Hradu pouze směrem na Klárov, tj. dolů po Starých zámeckých schodech k zastávkám metra a tramvaje Malostranská. Ostatní východy z Hradu totiž nechal král Ubu se svými hradními šašky uzavřít s úderem desáté večerní.

Michal Rychlý představuje unikátní publikaci fotografa Pavla Máry (foto: Michal Novák)
Michal Rychlý představuje unikátní publikaci fotografa Pavla Máry (foto: Michal Novák)


Letní shakespearovské slavnosti 2016 proběhnou od 28. června do 3. září. Představení začínají obvykle ve 20:30. Vstupenky na pražská představení jsou v prodeji, jak je také tradicí, v předprodejní síti Ticketportal. Na dvou plenérových scénách v Praze (Nejvyšší purkrabství Pražského hradu a nádvoří HAMU) a po jedné v Brně (Špilberk), Ostravě (Slezskoostravský hrad) a Bratislavě (Bratislavský hrad) je v plánu odehrát více než 140 představení. Slavnosti zahájí 28. června inscenace Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete v režii Jany Kališové.

Marie Doležalová si zahraje hraběnku Olivii (foto: Michal Novák)
Marie Doležalová si zahraje hraběnku Olivii (foto: Michal Novák)


Láska a její až nejbláznivější podoby jsou hlavním tématem této sváteční komedie, kterou anglický dramatik napsal pravděpodobně v roce 1601. Do hlavních rolí obsadila režisérka Jana Kališová, mimo jiné, Moniku Timkovou, Marii Doležalovou, Nelu Boudovou, Václava Koptu v alternaci s Milanem Šteindlerem, Tomáše Měcháčka a Petra Stacha. V inscenaci, podobně jako v nedávné premiéře Večera tříkrálového v Divadle pod Palmovkou, bude mít důležitou roli hudba (Daniel Šubrt). Právě Šašek Feste bude zpívat úžasným hlasem Petra Stacha (kdo chodí do Minoru, tak ho to jistě nepřekvapí a ví, že ten přívlastek není přehnaný). Na scénu Nejvyššího purkrabství Pražského hradu, se již přesunuly finální zkoušky, které herci milují, jelikož mohou probíhat pouze v pozdně večerních až nočních hodinách.

Václav Kopta bude Tobiášem Říhalem (foto: Michal Novák)
Václav Kopta bude Tobiášem Říhalem (foto: Michal Novák)


Letní scéna Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí přivítá od 2. srpna loňskou divácky velmi úspěšnou milostnou tragédii Romeo a Julie s Terezou Voříškovou či Marií Poulovou a Janem Sklenářem v režii autorské dvojice SKUTR. Poté se na sedm večerů představí stálice Slavností Veselé paničky windsorské. Poslední dva srpnové večery budou patřit bratislavskému nastudování tragédie Othello v režii Michala Vajdičky (který je uměleckým šéfem Dejvického divadla) v hlavních rolích s Jozefem Vajdou, Veronikou Kubařovou, Ľubošem Kostelným. Pozoruhodná inscenace má i netradičně pojatou scénografii, kdy je dekorace umístěna do středu hlediště mezi diváky.

Jana Kališová, Martin Hilský, Nela Boudová (foto: Michal Novák)
Jana Kališová, Martin Hilský, Nela Boudová (foto: Michal Novák)


V Nejvyšším purkrabství Pražského hradu jsou kromě zmiňované premiéry na programu tři speciální večery, které vznikají u příležitosti letošního 400. výročí od úmrtí Williama Shakespeara. První dva, v režii Václava Lautnera pod názvem Pocta Shakespearovi, jsou připraveny ve spolupráci s profesorem Martinem Hilským, který se zároveň ujal role moderátora. Spolu s ním se na Pražský hrad na dva večery vrací herecká legenda Jan Tříska! Těšit se můžete na humorné i vážnější dialogy a sonety v podání dalších oblíbených herců, to vše obohatí živá hudba a zpěv. Třetí večer je vyhrazen plenérové verzi Richarda III. v podání souboru Prague Shakespeare Company. Představení je hráno v angličtině a v roli královny Alžběty se představí velvyslankyně Britského království paní Jan Thompson. Nejvyššímu purkrabství Pražského hradu budou dále patřit úspěšná představení z loňských ročníků Mnoho povyku pro nic, Sen noci svatojánské a letošní premiéra ostravské produkce, tragédie Hamlet.

dva přední shakespearovští herci Václav Kopta a Milan Šteindler (foto: Michal Novák)
dva přední shakespearovští herci Václav Kopta a Milan Šteindler (foto: Michal Novák)


„Večer tříkrálový mám ze Shakespearových komedií vůbec nejraději. Mám ráda jeho melanž veselí, melancholie a poezie,“ říká o letošní premiéře Letních shakespearovských slavností režisérka Jana Kališová, která v současnosti působí jako umělecká šéfka činohry Jihočeského divadla. Působení právě zde jí přineslo nejednu zkušenost s prací v přírodním prostředí Otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Na Pražském hradě ale režíruje poprvé. „Nejtěžší na všem je, jak se popasovat s tím, že na scéně Nejvyššího purkrabství mohou herci přicházet jenom zleva,“ směje se režisérka.

V jejím pojetí nečekejte pietní historizující přístup: „I když se naše komedie odehrává v současnosti, věřím, že diváky neodradíme.“
„Shakespeare podněcuje divákovu imaginaci,“ poznamenává profesor Martin Hilský, „není proto úplně důležité, do jakých kulis jeho hry umístíte. Večer tříkrálový je úžasná komedie, navíc velmi múzická, v níž je patrný autorův vztah k určité bolesti z pomíjivosti času.“ (pozn.: Večer tříkrálový patří mezi pozdní hry W.S.)
„Přede mnou stojí úkol převést tu krásnou hru na jeviště tak, aby byla čitelná pro diváky, byla zábavná a podržela si punc bezbřehé hravosti, humoru a zároveň poezie, něhy a takového lehkého melancholického smutku nad uplýváním či nejednoznačností života. Neobracím, nevykládám hru nějak nově, jen jsme ji posunuli v čase,“ říká Jana Kališová. To však vůbec neznamená, že scéna bude zaplněna herci v kostýmech „bludně současných“ (terminus technikus paní režisérky), jako jsou šedivá saka, naopak celá výtvarná stránka inscenace má být velmi překvapivá a vůbec zajímavě řešená.

na tiskovém setkání v prostorách HAMU (foto: Michal Novák)
na tiskovém setkání v prostorách HAMU (foto: Michal Novák)


Ve Večeru tříkrálovém se shodou okolností potkají dvě velké kamarádky „z Podkrkonoší“, herečky Monika Timková a Marie Doležalová. „Známe se od dětských let a vždycky jsme si přály zahrát si spolu. A ve Večeru tříkrálovém je to skvělá příležitost, protože mám dojem, že málokteré dvě postavy ze Shakespeara si spolu tak povídají jako Viola a Olivie :-) Zahrát si na Letních shakespearovských slavnostech ale můj sen nebyl, naopak jsem vždycky trochu litovala herce, kteří kvůli tomu přijdou o léto, zároveň jsem jim z půlky záviděla, protože tyhle letní Slavnosti mají v divadelním světě velkou prestiž. Když přišla nabídka od režisérky Jany Kališové, neváhala jsem ani minutu,“ říká Marie Doležalová.

Sestava herců, kteří na Večeru tříkrálovém pracují, je hodně různorodá (podle Jany Kališové další oříšek...), ale jestliže jsou mezi nimi takoví dva velcí shakespearovští herci, jako jsou Václav Kopta a Milan Šteindler, kteří alternují postavu Tobiáše Říhala, asi netřeba se obávat už vůbec ničeho.

Milan Šteindler, Martin Hilský, Jana Kališová, Nela Boudová, Marie Doležalová, Václav Kopta (foto: Michal Novák)
Milan Šteindler, Martin Hilský, Jana Kališová, Nela Boudová, Marie Doležalová, Václav Kopta (foto: Michal Novák)


Ředitel Slavností Michal Rychlý na tiskovém setkání také představil nádhernou fotografickou knížku Pavla Máry, který je mj. autorem typických a nepřehlédnutelných vizuálů k jednotlivým ročníkům Letních shakespearovských slavností. Publikace je nejen krásná a vskutku objemná, ale také, vzhledem k rozsahu, drahá. Divákům Slavností ovšem bude poskytnuta „festivalová“ sleva na zakoupení.

-mys-