Z tiskových konferencí

Vítejte v kabaretu Černá myš!
vydáno: 26.9.2013
Divadlo Ungelt zahájí letošní divadelní sezonu zcela novým formátem, kterým je kabaret. Dramaturgie divadla, která obvykle hledá pozoruhodné komorní hry, tentokrát zařazuje původní autorský titul, jenž připravil uznávaný scénárista Tomáš Vondrovic. Jeho práce nebývalé šíře se pravidelně zastavuje u kabaretních forem, vůbec francouzský kabaret patří k jeho celoživotním láskám. Žádný kabaret by se neobešel bez hudby, ke spolupráci byl přizván všestranný hudebník Jiří Pazour. V Kabaretu Černá myš diváky přivítají Radek Holub („Ředitel“), Jana Malá („Herečka bez angažmá“), Dáša Zázvůrková („Operní sboristka“) a Václav Liška („Mladý básník“).

Václav Liška, Dáša Zázvůrková, Radek Holub, Jana Malá, Tomáš Vondrovic, Milan Hein
Václav Liška, Dáša Zázvůrková, Radek Holub, Jana Malá, Tomáš Vondrovic, Milan Hein (foto: Michal Novák)


Kabaret Černá myš vznikl vlastně na objednávku, na popud Jany Malé a Dáši Zázvůrkové, které jsou nejen kolegyněmi v herecké profesi, ale i dlouholetými kamarádkami. Hru z prostředí kabaretu Tomáš Vondrovic napsal oběma dámám tak říkajíc na tělo (a s využitím jejich zážitků či inspirací). „...Přijdou dvě mladé dámy a řeknou, pojď nám něco napsat a abychom tam měly hezké role a mohly si v tom zazpívat a zatančit... Když jsem byl tak neprozřetelný a něco jim slíbil, začal jsem tedy přemýšlet, co ty holky vlastně chtějí, co by asi tak mohli chtít diváci a co bych chtěl já. Když se to náhodou, jako v tomto případě, začne propojovat, nápady přijdou,“ říká Tomáš Vondrovic.

„V kabaretu, který uvidíte, je radost i smutek, klauni, velký svět divadla, ale i ten malý, křehký. Je tam divadelní svět, který vás pohltí. Hru jsme nabídly Milanu Heinovi do Divadla Ungelt a jemu se natolik líbila, že si ji vzal za svou,“ přibližuje cestu Kabaretu Černá myš na prkna Ungeltu Jana Malá.

Václav Liška, Dáša Zázvůrková, Radek Holub, Jana Malá, Tomáš Vondrovic, Milan Hein
Václav Liška, Dáša Zázvůrková, Radek Holub, Jana Malá, Tomáš Vondrovic, Milan Hein (foto: Michal Novák)


Milan Hein, umělecký ředitel Divadla Ungelt, k zařazení kabaretu říká: „Naše divadlo obohacuje svou repertoárovou tvář o nový žánr. Titul je dost revoluční, pokud jde o dějiny Ungeltu. 18 let si držíme pověst komorní činoherní scény. Původně jsme tomuto kabaretu dávali přívlastek pokleslý, což se ukázalo jako velmi nesprávné, protože má v sobě obrovskou poezii. Jsem přesvědčený o tom, že chytrý a vtipný autorský kabaret do Ungeltu patří. Diváky potěší ryzím komediantstvím, zpěvem i tancem.“

„Jde o žánr, který se dělá minimálně. Různé odnože kabaretů se v českých divadlech objevují, to ano, jen velmi často ty projekty pracují s pokleslostí, která funguje i jako ulehčující prvek. Ryzí kabaret by neměl vyznívat hloupě nebo povrchně,“ zamýšlí se Jana Malá. Tomáš Vondrovic na to navázal: „Musí být využity oba břehy. Na straně jedné parodie a burleska, proti tomu jde vážná poezie. Problém největší je většinou to, co je mezi tím. Je obtížné udržet takový tvar, aby se to celé nerozpadlo.“
„Prosím vás, výprodej bavičských čísel nečekejte ani u Radka Holuba,“ dodal významně Milan Hein. I postava Ředitele nese bolavou lidskou zkušenost...

„Dobrých her o divadle a hercích je jako šafránu. Přitom herci moc rádi hrají situace ze svého prostředí,“ zmínil Radek Holub.

Všichni se shodují, že na Kabaretu Černá myš je hezká a zábavná práce. Bude to, jak říká Tomáš Vondrovic, „přechodový žánr“, něco napůl mezi poezií a divadlem (což je ostatně důvodem, proč mu kabarety tak učarovaly). Hudebně je tento kabaret široce rozkročen, jen je škoda, že malý Ungelt neumožní hrát hudbu naživo. „Ale jinak je tam všechno,“ slibuje Tomáš Vondrovic. „Je to krásná práce, přijdete na zkoušku, tam dvě fukušimy a Holub...,“ pochvaluje si Václav Liška.

Václav Liška, Dáša Zázvůrková, Radek Holub
Václav Liška, Dáša Zázvůrková, Radek Holub (foto: Michal Novák)


Obě temperamentní herečky (jeden z důkazů viz foto) děkují za krásné přirovnání a zbývá objasnit, proč název „Černá myš“. „Je to narážka na staropařížský kabaret Černá kočka a samozřejmě další v uvozovkách pokleslé názvy,“ vysvětlil Tomáš Vondrovic.

...K řediteli přichází mladý básník s touhou obnovit starý kabaret, jenž býval ve sklepě operetního domu. Ve sklepích, jak to tak bývá, jsou myši... Jak příběh bude pokračovat dál, na to se už budete muset přijít podívat do Divadla Ungelt - mimochodem, také se nachází ve sklepě.


když kabaret...tak kabaret! (foto: Michal Novák)


-mys-