Zpráva

Adaptace blogerského bestselleru na olomouckém jevišti
vydáno: 14.10.2021
Divadlo na cucky chystá na pátek 15. října již třetí premiéru v nové sezóně 2021/22. Úvodu do současné trapnosti, divadelní adaptace stejnojmenné knihy Jakuba Ryšky a Pavla Šplíchala, se ujal režijní tandem Adam Svozil a Kristýna Jankovcová.

„V inscenaci se tematicky věnujeme schopnosti peněz a dalších forem kapitálu ovlivňovat, jak se máme. Ale také středostavovské touze po statusu nebo pracovnímu trhu a hezké budoucnosti, která nás čeká,“ uvedl režisér Adam Svozil. „Předloha nás velmi pobavila svou nekonstruktivní naštvaností, za kterou se navíc ani v nejmenším neomlouvá. Taková četba je velmi osvobozující, avšak v lecčem taky frustrující. A právě frustrace a touha s textem polemizovat byla skvělým výchozím bodem pro dramatizování,“ vysvětlil Svozil.

Autoři knižní předlohy Pavel Šplíchal a Jakub Ryška se svými texty na brněnském blogu Prigl.cz rozhodli „pozurážet celou střední třídu“. Z dílčích článků pak byla vydána právě kompilace s názvem Úvod do současné trapnosti, která se následně umístila na druhé pozici v soutěži Nejkrásnější kniha roku 2017. Blog Prigl.cz byl navíc nominován na cenu Křišťálová Lupa a dvakrát na Magnesia blog roku.

„Pro všechny blogové příspěvky je společným jmenovatelem sarkastický až chytroprdský tón, který nás přivedl k nápadu pojmout celou inscenaci jako trochu zvláštní a veselé školení. Předloha nám navíc poskytla i určitou strukturu – blogové posty jsou seřazeny podle logiky životní cesty vinoucí se od vzdělávání přes výkon profese až po důchod. Autoři používají formulaci 'od naděje k rezignaci'. Tento vývoj jsme zachovali a ukazujeme jej na třech spolužácích, kteří do života vyráží z různých startovních pozic – jeden od bohatých rodičů, jiný z chudé vísky,“ nastínil podobu divadelní adaptace Svozil.

Úvod do současné trapnosti bude první příležitostí zahrát si v Divadle na cucky pro Marka Kristiána Hochmana, po jehož boku se představí v Olomouci již známé herecké tváře – Radka Caldová a Tomáš Žilinský. Premiéra 15. října je aktuálně vyprodána, diváci si však mohou zakoupit vstupenky na reprízu 20. nebo 31. října. Předprodej probíhá online na stránkách www.divadlonacucky.cz, vstupenky stojí 140 a 190 Kč.

15., 20. a 31. října / 19.00
Úvod do současné trapnosti
PREMIÉRA. Instruktáž k radostnému přežívání na trhu práce :)


Praktický průvodce srandou, kterou zažije člověk v pozdním kapitalismu od kolébky do hrobu. Takovej jakože... sociologickej makropohled ¯\_(ツ)_/¯ nebo něco jako… divadelní adaptace stejnojmenné knihy Jakuba Ryšky a Pavla Šplíchala, která vznikla na základě oceňovaného blogu Prigl.cz. Prostě – skutečné krásy je ve světě třísměnných provozů pramálo, a tak nám ji musí někdo vyrobit!

Podle stejnojmenné knihy Jakuba Ryšky a Pavla Šplíchala.
Scénář a režie: Adam Svozil a Kristýna Jankovcová
Hrají: Radka Caldová, Mark Kristián Hochman, Tomáš Žilinský


zdroj zprávy: Zdeněk Vévoda