Zpráva

BRUTÁLní trojice v Divadle NaHraně
vydáno: 15.11.2018
Pražské Divadlo NaHraně uvede 1. prosince 2018 v Divadle Kampa v české premiéře úspěšnou hru velšského dramatika Garyho Owena Brutál. V překladu Pavla Dominika a v režii Jiřího Š. Hájka se představí Hynek Chmelař, Ondřej Novák a Matouš Zah.


Převážně monologická Owenova hra divákům odhaluje životní osudy tří mužů. Paul je podnikatel a milionář, který vymyslel úspěšnou počítačovou hru plnou násilí. Díky ohromnému bohatství má prakticky všechno, stále více si ale uvědomuje, že lásku vlastního otce si koupit nemůže. Davey je kluk žijící s chudou matkou a se svou milovanou fenkou Maisie. Když se jednoho dne stane terčem brutální šikany, rozhodne se, že jediná cesta, jak svému osudu uniknout, je stát se sám sadistou. Alan je milující otec, který se ze všech sil snaží pomstít smrt svého syna. Jednotlivé dějové linie této trojice se vzájemně čím dál více proplétají a ovlivňují. Tři zdánlivě zcela odlišné povahy se sbližují a odkrývají svá tajemství. Rafinovaná výstavba textu tvořená jednotlivými promluvami postav skvěle buduje napětí a přináší nečekanou pointu. Téma složitosti vztahů otců a synů doplňuje palčivá otázka nebezpečí virtuální reality a neschopnosti jí v dnešním světě nepodlehnout. Drsná a temná hra slibuje nevšední zážitek.

Režisér Hájek dodává: „Hra je velmi silná v mužské obavě pojmenovat věci tak, jak skutečně jsou. Možná z pocitu, že chlap neustupuje, nepřizná jinému chlapovi své emoce. Nepracuje ovšem se stereotypním vnímáním mužského pokolení, postavy jsou velmi živé a hmatatelné, ačkoliv se nachází v natolik extrémních situacích, že se s nimi člověk vlastně trochu nechtěně ztotožňuje.“

Mladý dramatik Gary Owen je za svou práci pravidelně oceňován (Meyer-Whitworth Award, TMA Awards). Světová premiéra hry Brutál (v originále Killlology) se uskutečnila 8. dubna 2017 v Sherman Theatre v Cardiffu, kde zaznamenala nebývalý úspěch, v květnu téhož roku proto byla přenesena do Royal Court Theatre v Londýně.

Režisér Jiří Š. Hájek se současným textům věnuje často. V roce 2018 uvedl v Městském divadle Kladno v českých premiérách hry Neúp!níRána pod pás. Hájek inklinuje k osobitým interpretacím dramatických textů i autorskému uchopení témat s důrazem na herecký projev. „Pohyb ve slovu, imaginace a emoce se od slova odráží. A stejná je i moje režie. Režíruji a mluvím o tématu imaginativně a emotivně a věřím, že se to k hercům odráží… zatím to vypadá, že ano,“ definuje režisér vznik inscenace. Inscenační úpravu vytvořila společně s Hájkem dramaturgyně Anna Smrčková, která s ním pravidelně spolupracuje. Autorem scény je Karel Čapek, autorkou kostýmů Petra Krčmářová.

zdroj zprávy: Petra Náhlíková Spilková