Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo Bolka Polívky

Divadlo Bolka Polívky zahájí 23. sezonu happeningem na Jakubském náměstí
[1.9.2016]
Divadlo Bolka Polívky připravuje pro sezonu 2016/17 čtyři premiéry, festival Divadla Na zábradlí, Re-Kabarety, happeningy a mnoho dalšího. 6. září, pár dní po ukončení prvního ročníku letní scény, která se setkala s mimořádným diváckým ohlasem, otevře divadlo novou sezonu happeningem na Jakubském náměstí.

„Od 15 hodin uvidíte alegorický průvod postav z her Bolka Polívky, nový „bolkomobil”, Barina, Frettiho a Múzy. Představíme nové uniformy a hodnosti klaunských sil, uslyšíte Bolkovu "Zprávu o stavu divadla" a originální koncert Aliaksandra Yasinského,“ přibližuje program happeningu Vojtěch Fatka, režisér Re-Kabaretu.
V 18 hodin ve foyer divadla naváže na venkovní program vernisáž výstavy Jozefa Gertliho Danglára, krále slovenského komiksu. První večer otevře divadlo premiérovým Re-Kabaretem v 19 hodin.

„Novou sezonu po úvodním happeningu otvíráme sérií představení kmenových inscenací našeho divadla, nebude chybět DNA, Burke nebo TVRZ,“ upřesňuje ředitel divadla Ondřej Chalupský

První premiérou nové sezony naplánovanou na říjen je české zpracování britského divadelního hitu Dava Simpsona – The Naked Truth, který vzniká v koprodukci StageArtCz a Divadla Bolka Polívky. Jedná se o dojemnou komedii, jež je výzvou všem ženám a oslavou jejich síly postavit se nepřízni osudu. Šest žen, šest osudů, šest očekávání. Režie se ujal Petr Halberstadt a hlavní role obsadily např. Chantal Poullain, Markéta Častvaj Plánková, Petra Špindlerová, Anna Stropnická či Alžběta Vaculčiaková.

Jako druhá, v těsném sledu po The Naked Truth, bude v listopadu uvedena absurdní komedie Srnky v režii autora hry Tomáše Svobody, ve které se představí např. Josef Polášek či Pavel Šimčík. „Srnky jsou příběhem outsiderů s kuriózními osudy. Jednou z postav je i dirigent, který touží vystupovat v Japonsku a na Pražském jaru, ve skutečnosti však řídí orchestr při operetních představeních v Ostravě. S jeho životem ještě víc zamává osudová nehoda s tragikomickými následky, která svede jeho kroky s dalšími nešťastníky, kteří proplouvají životem velmi neobvyklým způsobem: mykolog, který ze strachu z vlastní výšky chodí neustále ohnutý, takže v sobě objevil talent na hledání hub, vynálezce, který má na kontě řadu odmítnutých vynálezů, či úředník, který obsedantně podléhá svým erotickým fantaziím... A samozřejmě nechybí ani jejich ženy, milenky, "zaučovatelky" atd.,“ přibližuje hru její autor Tomáš Svoboda.

V pořadí třetí premiérou je autorská hra Bolka Polívky s názvem Šašek a syn, na kterou se mohou diváci těšit v únoru 2017. „Podtitul této hry by mohl znít: Převýchova mladého šlechtice v šaška. Je to za trest nebo za nějakým jiným účelem? Mladý šlechtic se dozvídá překvapivé věci o svém původu. Je příliš krásný, než aby byl moudrý. Mladý a přitažlivý v zajetí šaškujících gerontů. Za všechny repliky jenom jednu moudrou starého šaška: A tak hřích po hříchu suneme se k hrobu.“ V hlavních rolích Vladimír Polívka, Bolek Polívka a pak samozřejmě Barin, Fretti a další.

Jako čtvrtý premiérový titul se v dubnu 2017 představí Hrůza v Brně. Tato nová hra z pera Arnošta Goldflama je psána v brněnské mluvené řeči, které mnozí rozumí jen zčásti. Sám autor hry dodává: „Je to specifický žánr, bizarní groteska vycházející z anekdot o policajtech, která však vezme překvapivý obrat, ve kterém se pokouším o jakýsi přesah.“ V inscenaci se objeví: Ján Sedal, Míňa Chmelařová, Petr Halberstadt, Oldřich Navrátil a další.

Vedle čtyř premiér plánuje divadlo uvést také čtyři nová vydání oblíbeného Re-Kabaretu a happeningy na Jakubském náměstí. Divadelní představení doplní, jak je již dobrým zvykem, také několik koncertů a série výstav ve foyer.

Významnou událostí ozvláštňující repertoár divadla se v listopadu stane festival Divadla Na zábradlí, které přijede se svými cenami ověnčenými hrami Hamleti, Posedlost, Požitkáři a Korespondence V+W, a nabídne tak skvělé herecké výkony Jany Plodkové, Dity Kaplanové, Petra Čtvrtníčka, Jiřího Vyorálka, Jakuba Žáčka, Stanislava Majera a dalších.

V nové sezoně myslí Divadlo Bolka Polívky opět i na děti, a proto připravilo ve spolupráci s Agenturou JL v době od listopadu do května pásmo víkendových pohádek. Pohádky budou uváděny o sobotách, výjimečně o nedělích, a z pestré programové skladby budou k výběru např. Brouk Pytlík, Krysáci a ztracený Ludvík, Princ Bajaja, Tři mušketýři nebo Čtyřlístek.

„Nadcházející sezona divadla je nabitá k prasknutí. Těšíme se na naše zatím čtyři premiéry, i na nové tituly milých stálých hostí DBP. Letos v létě proběhla rekonstrukce, resp. izolace střechy budovy, ve které sídlí naše divadlo. Jsme velmi rádi, že se vedení města jako řádný hospodář o majetek jemu do péče svěřený stará, a že se tuto akci podařilo ve stanoveném termínu dokončit. V nové sezoně tedy diváky v sále čeká příznivější klima. A je tu příslib vedení města, že v rekonstrukci bude pokračovat i příští léto. Na řadu by měla přijít klimatizace, jevištní tahy i hlediště,“ uzavírá ředitel DBP Ondřej Chalupský.

zdroj zprávy: Michal AdamíkKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.