Zpráva

Do Divadla Kampa se vrátí Instinkt, komorní psychologická studie rodičovství
vydáno: 6.2.2023
Po roce a půl se v neděli 12. února do Divadla Kampa vrátí v obnovené premiéře komorní drama Instinkt o stinných stránkách rodičovství a důvěře v lidi i vlastní úsudek. Fascinující i znepokojivou hru skotské autorky Frances Poetové z roku 2018 představilo Divadlo NaHraně v české premiéře už v září 2021, po dvou reprízách ji však ze zdravotních a provozních důvodů muselo stáhnout.

V režii Petra Štindla se nyní vedle Gabriely Pyšné, Pavla Kryla a Ondřeje Nováka či Hynka Chmelaře nově v roli babičky Morven představí Hana Frejková, herečka a zpěvačka s pozoruhodným životním osudem, který reflektovala ve své knize Divný kořeny i v inscenaci Miřenky Čechové Invisible I. / Hannah. Zápletka Instinktu se odvíjí od situace, v níž babička ponechala tříletého vnuka na chvíli pod dozorem cizího muže. Téměř banální příhoda se stane pro jejího syna a snachu spouštěčem zkoušky, která prověří nejen jejich vzájemný vztah a důvěru ve vlastní rodičovský instinkt, ale i jejich dosavadní vnímání reality. „Instinkt není jen rodinným dramatem, je i obrazem světa okolo nás, v němž může bezvýznamná, a třeba i nepravdivá informace snadno způsobit obrovskou katastrofu,“ říká o hře režisér. „Hlavní hrdinka Maddy se – podobně jako kdokoli z nás – zaplétá při hledání pravdy do spirály nejistot, výmyslů a důkazů, které do sebe zdánlivě zapadají, a přestane vnímat hranici mezi správným a nesprávným,“ přibližuje Štindl, který do této nejednoznačné a psychologicky náročné role obsadil bývalou členku pražského Divadla Na zábradlí a Městského divadla Zlín Gabrielu Pyšnou. Další reprízy se v Divadle Kampa uskuteční 24. března, 20. dubna a 2. května.

Frances Poetová je výrazná mladá skotská autorka, působící v Glasgow; kromě vlastních her se věnuje i moderním adaptacím klasických dramat (Macbeth, Misantrop) a psaní scénářů pro rozhlas a televizi. Za Instinkt získala v roce 2019 cenu Writers’ Guild Award pro nejlepší britskou hru, úspěšné jsou i její hry FibresAdam. Poetová je další z britských autorů, které na česká jeviště poprvé přivedlo Divadlo NaHraně, jehož dramaturgie se zaměřuje právě na ostrovní dramatiku.

Divadlo NaHraně je nezávislý divadelní soubor, který se od svého založení v roce 2009 zaměřuje především na současnou britskou dramatiku, uváděnou v českých premiérách. Trvale působí v Divadle Kampa.


-----
Frances Poetová: Instinkt
Při hlídání tříletého vnuka udělala babička malou chybu, která v očích rodičů naroste do obrovských rozměrů. Zdánlivě banální příhoda se stane pro Maddy a Roryho spouštěčem zkoušky, která prověří nejen jejich vzájemný vztah a důvěru ve vlastní rodičovský instinkt, ale i jejich dosavadní vnímání reality. Dozvíme se někdy, co se vlastně za zavřenými dveřmi stalo? A jaké nejhorší obavy se mohou zhmotnit, když vás nahlodají pochybnosti? Fascinující i znepokojivá hra o tom, jak ochránit své dítě ve světě, kde nelze nikomu důvěřovat.
Hrají: Gabriela Pyšná, Hana Frejková, Pavel Kryl a Hynek Chmelař / Ondřej Novák
Překlad: Martina Neradová
Režie: Petr Štindl
Výprava: Petra Krčmářová
Foto z inscenace: Patrik Borecký

-----
Praktické informace
KDY: Obnovená premiéra 12. února 2023 v 19:30
KDE: Divadlo Kampa, Nosticova 2a, 110 00 Praha
VSTUPNÉ: 250 Kč / 160 Kč (student, senior, ZTP)
PŘEDPRODEJ VSTUPENEK: www.divadlokampa.cz
PROGRAM: www.divadlonahrane.cz
DALŠÍ REPRÍZY: 24. března, 20. dubna, 2. května, vždy od 19:30 v Divadle Kampa.


zdroj zprávy: Eliška Chmelíková