Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Jihočeské divadlo Č. Budějovice
> Ďáblův sluha

Historická detektivka v Jihočeském divadle
[6.3.2019]
V březnu se s činoherním souborem Jihočeského divadla ocitneme v jižních Čechách ve 13. století v době panování krále Přemysla Otakara II. Dramatizaci historické detektivky Ďáblův sluha od jednoho z nejčtenějších soudobých českých autorů Vlastimila Vondrušky uvedeme ve světové premiéře 8. března 2019 v režii umělecké šéfky činohry Martiny Schlegelové.

Vlastimil Vondruška je kromě knižní tvorby také autorem scénáře filmu Jménem krále s Karlem Rodenem v hlavní roli a několika vlastních divadelních her. Do světel ramp profesionálního divadla však vstupuje poprvé. „Z hlediska historie byl právě ve 13. století položen základ slávy a moci českého středověkého státu. Navíc to byla doba skutečného rytířství, které já osobně velice ctím, protože si myslím, že i dnes bychom se mohli a měli jako rytíři chovat,“ doplňuje Vondruška.

O jeho popularitě svědčí i fakt, že na svém kontě má více než 50 historických románů a okolo 1,4 miliónu prodaných výtisků. Za své literární dílo byl několikrát oceněn cenou čtenářů nakladatelství MOBA, získal Zlatou stuhu IBBY v kategorii literatury faktu a populárně naučné literatury pro mládež (2005), prestižní ocenění Bestseller roku (2015), cenu Unie českých spisovatelů (2016),Čestné uznání Mensy ČR (2016) a Krameriovu cenu Asociace nezávislých médií za publicistiku v denním tisku (2017).

Detektivní žánr ve středověkých kostýmech není na divadelních prknech častým žánrem. Jihočeské divadlo se k podobné dramatice dostává vlastně poprvé. „Taková práce je radost. Člověk si užije historické kostýmy a rekvizity, souboje, rytířské dvoření, svůdné ženy, trubadúry a vraždící mrtvé komtury. Doufám, že se budou stejně dobře bavit i diváci,“ dodává Martina Schlegelová.

Mezi nejslavnější románové postavy Vlastimila Vondrušky bezpochyby patří královský prokurátor Oldřich z Chlumu, který je i hlavní postavou tohoto příběhu. V inscenaci Ďáblova sluhy ho ztvární Pavel Oubram. Autora jsme se zeptali na to, kdy a jak ho první příběh s postavou královského prokurátora Oldřicha z Chlumu napadl: „Záhy po skončení univerzitních studií jsem začal psát detektivní povídky s historickými tématy. Nicméně královský prokurátor se zrodil až později, když jsme se odstěhovali z Prahy pod Bezděz. V prvním krátkém příběhu se jmenoval Jíra z Chlumu. Když jsem pak chtěl po několika letech začít psát romány, pokárala mne má žena, že Jíra zní příliš rustikálně a že můj hrdina by měl být rytíř se vším všudy, včetně jména. A protože by muž měl svou ženu poslouchat, přejmenoval jsem ho na Oldřicha.“

Z hereckého ansámblu se diváci mohou těšit na nováčky i stálice činoherního souboru.
Scénu a kostýmy vytvořilo již známé duo Nikola Tempír a Vladimíra Fomínová, jejichž je to v Jihočeském divadle již pátá společná inscenace. Nebude chybět autorská hudba Filipa Vereta.

Ďáblův sluha / Vlastimil Vondruška
historická detektivka
Divadelní adaptace / Martina Schlegelová, Olga Šubrová
Režie / Martina Schlegelová
Dramaturgie / Olga Šubrtová
Scéna / Nikola Tempír
Kostýmy / Vladimíra Fomínová
Hudba / Filip Veret
Pohybová spolupráce / Martin Pacek
Pohybová spolupráce / souboje / Jan Šauer
Asistent režie / Václav Alexa

Osoby a obsazení
Oldřich z Chlumu / Pavel Oubram
Ota, jeho panoš / Václav Švarc
Diviš / Petr Halíček
Inkvizitor / Tomáš Kobr
Markvart z Hrádku / Tomáš Drápela
Marie z Hardeka / Věra Hlaváčková
Hedvika, její neteř / Kamila Janovičová
Markéta, její druhá neteř / Milada Vyhnálková
Dětřich, její švagr / Dan Kranich
Maruška, její dcera / Karin Schlegelová / Barbora Bosáková
Klára, služebná / Teresa Branna
Převor / Jiří Untermüller
Armando, trubadúr / René Šmotek
Purkrabí / Jan Dvořák
Kuchařka / Daniela Bambasová
Kořenářka Tereza / Jaroslava Červenková
Strážný, Bratr Filip / Jaroslav Kukrál
2. strážný / Jan Mrkvička
2. služebná / Markéta Heidenreichová

Světová premiéra 8. března 2019 v Jihočeském divadle.


zdroj zprávy: Lenka Cimlová OstráKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.