Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo na cucky
> Zatrolleno

Internetoví trollové na olomoucké scéně
[22.9.2020]
Olomoucké Divadlo na cucky připravilo na začátek sezóny premiéru repertoárové novinky. Tématem autorské inscenace s názvem Zatrolleno je novodobý fenomén šíření konspirací a hysterie, takzvané trollení. Režie se chopila umělecká šéfka divadla Silvia Vollmann a novinka bude poprvé uvedena ve středu 23. září v 19 hodin.

Záměrem trollení je provokovat a znemožňovat civilizovanou diskusi, především v online prostředí. Trollové pro tento účel využívají citlivá společenská témata, jako například problémy menšin, uprchlíků, náboženské orientace nebo témata, která momentálně rezonují ve společnosti, aktuálně třeba koronavirus nebo zavádění technologie 5G. Právě nástup této nové generace mobilních sítí s sebou nese zvýšenou aktivitu internetových trollů a stal se i východiskem pro olomouckou inscenaci. „Zavádění 5G sítí a množství šířících se nepravdivých nebo polopravdivých zpráv s tím souvisejících rezonuje nejen ve světě, ale i v České republice, konkrétní případ známe i v Olomouckém kraji,“ uvedla režisérka Silvia Vollmann a upozornila na kauzu v Jeseníku, který má být mezi pěti českými městy, kde se 5G sítě budou testovat. „Skutečné události s tím spojené nám poskytly východisko pro novou uměleckou realitu a apokalyptickou hypotézu, kam až jsme schopni ze strachu dojít,“ řekla Vollmann.

Scénář k inscenaci vznikal kolektivně, společně s herci (Milada Vyhnálková, František Maňák, Tomáš Žilinský). „Při vytváření osudů našich fiktivních postav jsme se zaměřovali na častý jev dobrovolného trollení a na vyobrazení i neméně běžného úkazu – trolla jako oběti,“ uzavřela Vollmann. Premiérové představení je na programu divadla ve středu 23. září od 19 hodin, první reprízy pak v neděli 27. září a v pondělí 5. října, vždy ve stejný čas. Vstupenky za 190 a 150 Kč lze zakoupit na webu www.nacucky.cz.

.....
Zatrolleno
Simulace technologické apokalypsy.
Apokalypsa by mohla nastat kdykoliv a kdekoliv. I na místech, kde nejsou využívány nejnovější technologie. A obzvláště za pomoci trollení.
Trollení je označení placeného konspiračního tlachání na internetu. Placené konspirační tlachání může probíhat i naživo. Konspirační tlachaní může být i dobrovolné. Trollení může být naživo i dobrovolné.

HRAJÍ: Milada Vyhnálková, František Maňák, Tomáš Žilinský
VÝPRAVA: Dáša Krištofovičová
VIDEO: Pavla Baštanová, Zdeněk Vévoda
HUDBA: Tomáš Valent
REŽIE: Silvia Vollmann


zdroj zprávy: Zdeněk VévodaKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.