Zpráva

JAMU pořádá festival Setkání/Encounter
vydáno: 3.4.2014
Mladí herci z nejrůznějších koutů Evropy a prestižních divadelních škol se sjedou v úterý 8. dubna do Brna. Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění pořádá už 24. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter 2014. Letos se ojedinělé pětidenní akce zúčastní tucet škol z deseti zemí. Zájem o účast byl však mnohem větší.

Pozoruhodnou přehlídku připravuje tým šestatřiceti studentů JAMU. „Festival je mimo jiné výjimečný tím, že je už od prvního ročníku organizačně zcela v rukou studentů,“ připomněla koordinátorka akce Veronika Bošelová. Do Brna se také letos sjedou pozoruhodné vysoké školy vychovávající mladé umělce. Letos to budou zástupci Slovenska, Ruska, Itálie, Polska, Rakouska, Belgie, Slovinska, Skotska či Německa.

Festival každý rok připravuje nový studentský tým, proto mu nehrozí stereotyp. „Naše škola je jednou ze čtyř kamenných uměleckých škol v České republice. Právě v tomto malém prostoru musíme umět obhájit to, co naši školu dělá výjimečnou. A jednou z těchto aktivit je právě mezinárodní přehlídka Setkání/Encounter pořádaná výhradně studenty. To je jinde neobvyklé,“ prohlásil rektor JAMU Ivo Medek.

Pořadatelé dokonce obeslali více než dvě stě čtyřicet divadelních škol z celého světa. Na školu přišlo 34 vyplněných přihlášek s žádostí o účast. „Školy nemusejí mít žádné vhodné představení k prezentaci na festivalu, problém může být i s penězi. Školy musí uhradit náklady na cestu, to může být velká zátěž. Z našeho pohledu je však množství přihlášených škol něčím unikátním,“ řekl děkan JAMU Zbyněk Srba. Exotický nováček, škola z íránského Teheránu, nakonec nepřijede kvůli vízovým komplikacím.
Zájemci uvidí soubory z Říma, Krakova, Prahy, Antverp, Glasgow, Petrohradu, Bratislavy, Hannoveru, Lublaně, Vídně, Lodže a Brna.
„Vracejí se k nám Antverpy, které jsou stejně jako obě polské školy velmi prestižními ústavy,“ poznamenal umělecký ředitel festivalu Petr Oslzlý.

Přestože má festival už tradičně nesoutěžní charakter, nejinspirativnější umělecké výkony získají na závěrečném ceremoniálu ocenění Marta. Sošku s tímto pojmenováním udílí porota složená z českých a zahraničních divadelních profesionálů. Novinkou však bude cena studentů. „Často jsme se setkávali s problémem, kdy měla mladší a starší generace rozdílné názory na hodnocení inscenací. Studentská porota tedy letos poprvé udělí svou vlastní cenu za nejinspirativnější hru,“ vysvětlil Michal Skočovský z uměleckého vedení festivalu. S kolegyní Dagmar Haladovou stojí také za koncepcí letošního ročníku s provokativním názvem Kým, kde, kdy, proč... BÝT?! „Jde o koncepčně velmi otevřený ročník. Kromě duchovního zamyšlení se tak prosazují fenomény jako demokracie či morální odpovědnost vůči celku. Jsou to otázky, které si musí položit herec kdekoliv na světě. Zkrátka je na co se těšit,“ dodal Martin Macháček za přípravný tým.

Přehlídka potrvá do 12. dubna a odehraje se na jevištích čtyř brněnských scén – Divadla na Orlí, studia Marta, HaDivadla a Divadla Husa na provázku. Příští sobotu však definitivně neskončí. Poslední dva dubnové dny obstará v Martě epilog festivalu francouzská škola ENSATT s titulem Spor, v němž tucet mladých umělců zprostředkuje hledišti dialog Marrivauxe s Fellinim a Sadem.
Dějištěm festivalu budou také prostory jako Klub Melodka, Livingstone Klub, Kavárna Trojka a Kabinet múz. „Mimo hlavní program se zájemci na těchto místech mohou těšit na večírky, workshopy, diskuze nebo pouliční divadlo,“ doplnila Bošelová.

Veškeré informace mohou zájemci zjistit v Informačním centru festivalu, které sídlí v budově divadelní fakulty v prvním mezipatře. Tam je také možné zakoupit vstupenky, a to nejpozději půl hodiny před začátkem vybraného představení. Cena pro veřejnost je sto korun, studenti a senioři pak zaplatí o dvacet korun méně. Veškeré informace včetně časového rozpisu jednotlivých představení je možné najít na webové adrese www.encounter.cz nebo na https://www.facebook.com/setkani.


zdroj zprávy: Luboš Mareček