Zpráva

Mezinárodní projekt plný radosti v divadle DISK
vydáno: 7.12.2023
V pátek 15. prosince 2023 uvede divadlo DISK premiéru inscenace IS JOY. Mezinárodní tým představí autorskou inscenaci založenou na nonverbálním a objektovém divadle. Hlavním tématem, jak napovídá název, je radost ze spolupráce na tvorbě a z pohybu věcí.

Nápad na tento projekt vznikl kolektivně diskuzí v týmu, který je složen z umělců z různých zemí, včetně Itálie, Slovinska, Slovenska, Chile, Polska a Japonska, a také studentů českých programů herectví a režie a dramaturgie Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU.

Inscenační tým se rozhodl využít prostory divadla DISK netradičně, jako živý stavební prostor. Během celého představení před očima diváka vyroste objekt. „Ptali jsme se: Jak stavíme? Jak dáváme věci dohromady? Jaké jsou strategie, jak to dělat? Tyto předměty jsou více než jen naším materiálem. Nejsou to naše rekvizity, v jistém smyslu jsou nám rovny. Mají také svůj vlastní charakter, to je myšlenka, o kterou nám jde,“ vysvětluje režisér Aljoša Lovrić Krapež.

„Stavebnice jako třeba LEGO se mi líbí právě proto, že nezáleží ani tak na tom, co stavíte, nebo jak to stavíte, jako na zážitku a radosti ze skládání kostky ke kostce. Je to v nás nějak zakořeněné, ve všech lidech. Rádi stavíme a vytváříme věci,“ dodává k tématu inscenace Pedro Gramegna Ardiles, dramaturg inscenace a student divadelní režie z Chile.

-----
INFORMACE O INSCENACI

Inscenace IS JOY je jazykově bezbariérová, určena pro děti i dospělé a bude uvedena v divadle DISK jen v prosinci a poté v lednu v rámci klauzurního festivalu Proces Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU.

režie: Aljoša Lovrić Krapež
dramaturgie a světelný design: Pedro Gramegna Ardiles
scénografie: Jasmine Molinari
zvukový design: David Ficek
kostýmní výtvarnice: Mara Ingea
produkce: Lenka Pitronová, Barbora Zajíčková

hrají: Michaela Čajkovičová, Michal Salwiński, Ana Nežmah, Filip Mramor, Sai Morikawa
pedagogické vedení: Ing. MgA. Branislav Mazúch, doc. MgA. Sodja Zupanc-Lotker, Ph.D.

premiéra: 15. 12.2023 v 19:30 v Divadle DISK 
nejbližší reprízy: 16. 12., 17. 12., 29. 1. a 30. 1. od 19:30


zdroj zprávy: Kamila Hurych