Zpráva

Minor vám ukáže svět beze slov
vydáno: 12.5.2017
Divadlo Minor uvede v úterý 16. a středu 17. května poslední premiéru této sezóny. Jedná se o pantomimu pro nejmenší Koukej, svět!. Režisérem a jedním z mimů je Radim Vizváry, čerstvý držitel Ceny Thálie 2016. V inscenaci určené dětem od 4 let se kromě pantomimy objeví také masky a loutky.

„Voda. Oheň. Země. Vzduch. Rostliny. Zvířata. Člověk. Ale jak to spolu souvisí? Zorientovat se ve světě kolem nás není jednoduché ani pro dospělé a co teprve pro ty nejmenší! Co se stane, když z mraku prší, jak spolu rostliny rostou, jaký je vztah čápa, žáby a chameleona a spoustu dalších pozoruhodností se dětem hravě, pohybově a beze slov pokusí přiblížit tři mimové.“

Koukej, svět! je zároveň minorskou premiérou pantomimy jakožto žánru: „Myslím, že Minor má krom jiného seznamovat děti s různými divadelními žánry a právě pantomima se zatím na jeho repertoáru neobjevila. Doufám, že bude příjemným zpestřením a třeba i inspirací...,“ uvádí dramaturgyně inscenace Petra Zichová.

Režisér Radim Vizváry se však ve své nové inscenaci neomezuje pouze na klasickou „bílou“ pantomimu, ale využívá pestrou škálu scénických prostředků. Významnou roli zde hraje také hudba, jejímž autorem je Matěj Kroupa, který v Minoru řadu let působil jako skladatel a muzikant. O výpravu se postarala Lucia Škandíková, která s Vizvárym často spolupracuje. V inscenaci účinkují tři mimové Valéria Daňhová, Jakub Urban a Radim Vizváry – v Minoru se tedy objeví kromě nového žánru také nové tváře.

Radim Vizváry patří mezi jednu z nejvýraznějších mezinárodně uznávaných osobností současného mimického divadla v Evropě. Má za sebou více než sto představení jako autor, interpret, režisér nebo choreograf. Je spoluzakladatelem mezinárodně úspěšného divadelního souboru Tantehorse, uměleckým šéfem domácího uskupení Mime Prague, ředitelem mezinárodního festivalu Mime Fest a uměleckým šéfem mezinárodního festivalu pouličního divadla v Táboře Komedianti v ulicích. Spolupracuje se souborem Tichá opera, který propojuje nonverbální divadlo s operou. Jako choreograf a režisér spolupracuje s Národním divadlem. Je držitelem mnoha dalších ocenění u nás, v Evropě nebo USA, za svoje představení Sólo obdržel Cenu Thálie za rok 2016.

zdroj zprávy: Josef Horák