Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Městské divadlo v Mostě
> Odysseia (Cesta)

Odysseia (Cesta) v Mostě
[22.9.2017]
Městské divadlo v Mostě uvede šestou premiéru tohoto roku – Odysseovo legendární putování podle Homérova slavného eposu – Odysseia (Cesta) v režii Zbyňka Srby. Výpravný muzikál o strastiplné cestě slavného řeckého hrdiny. Napínavé dobrodružství i příběh lásky, věrnosti, naděje, pýchy i malověrnosti.

Mostecká divadelní adaptace vychází dílem z Homérovy Odysseie (v překladu Otmara Vaňorného), částečně je inspirována vyprávěním Rudolfa Mertlíka. Inscenace Odysseova legendárního putování v režii Zbyňka Srby slibuje obrazivou a poutavou podívanou, vhodnou jak pro dospělé, tak mladé publikum. Diváci na obrovském mosteckém jevišti uslyší sugestivní rockovou hudbu Oldřicha Veselého (byl mimo jiné členem legendární kapely Blue Effect) a spatří velkolepé scénické efekty – pohyblivé točny i působivou projekci od Martina Studeckého. Diváci se mohou těšit nejen na hrdinu trójské války, ale také na všechny hlavní bohy řeckého pantheonu.

Hlavní roli ztvární Jakub Koudela, dále hrají Lucia Jagerčíková, Ondřej Dvořák, Otto Liška, Jan Beneš, Vít Herzina, Jakub Dostál, Zita Benešová, Ivana Zajáčková, Eva Radilová, Michal Pešek, Josef Ráček, Bohuslav Patzelt, Michaela Krausová, Marcel Rošetzký, Matyáš Procházka, Jiří Kraus, Lilian Fischerová a mnoho dalších.

Slovo dramaturga:
Návrat ithackého krále Odyssea z války v Tróji představuje jeden z nejznámějších a nejpřitažlivějších příběhů v dějinách literatury. Jako v každém velkém eposu nestojí příběh jen na napínavém dobrodružství, ale dotýká se rovněž zásadních (archetypálních) věcí člověka – lásky, přátelství, naděje, sebepoznání i touhy po domově, ale také pýchy, marnivosti či malověrnosti.
Mýtická tematika je součástí rozsáhlých eposů nejstarších kultur. Dochovala se například indická Bhagvadíta, sumerský Epos o Gilgamešovi, severské mýty Kalevala (nebo Edda). Ve starší evropské kultuře existují eposy Píseň o Rolandovi nebo Cidovi, epos Alexandreis, německá Píseň o Nibelunzích, Angličané mají Beowulf atd. Starověký epos oživil romantismus.
Všelijaké mytologické motivy či „mytologický“ způsob vyprávění je trvale přítomný v evropské kultuře, nejen ve velké románové literatuře, ale různé praramytologické prvky nalezneme i v komiksové či filmové pop kultuře (například Star Wars).
Autoři dvacátého století napsali mnoho nejrůznějších parafrází a aluzí. Joyce vytvořil postmoderního Odyssea, Camus „definoval“ absurdno v knize Mýtus o Sisyfovi, mytologickým odkazem se „zabývali“ také Updike, Kazantzakis či Tolkien.
MICHAL PĚTÍK, DRAMATURG

Upozornění: Premiéra inscenace Odysseia (Cesta) byla z důvodu závažné poruchy technického zázemí jeviště přeložena z 29.9. na 27.10.2017.

zdroj zprávy: Lenka KrestováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.