Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Spolek Mezery

Sedm současných kovbojů na cestě do krajiny vlastního stínu
[25.5.2016]
Premiéra autorské inscenace Prometheus Miroslava Bambuška proběhne v areálu bývalé papírny ve Vraném nad Vltavou 1. června od 20 hodin.

Pro část autorské tvorby dramatika a režiséra Miroslava Bambuška jsou poslední roky charakteristická představení v industriálních areálech. Pomíjivé site-specific divadlo tepající současná společensko-politická témata. Ve vybydlených pomnících průmyslu se ptá po základních otázkách lidského bytí. Nejinak tomu je v případě jeho nové inscenace - Prometheus. Starověký mýtus o hrdém titánovi, který nechtěl sloužit bohům, stvořiteli a ochránci člověka, pro jehož nedokonalou a nevděčnou existenci podstoupil krutý trest Diův, vypráví prostřednictvím svébytných postav.

Sedm současných kovbojů s písní na rtech neohroženě putuje přes každodenní grotesku až do zapomenutých zahrad mystéria, kudy se prohání vítr nové mytologie. Vítr slov a obrazů, který odkrývá zasuté vrstvy a rozdmychává oheň.

„Prometheus je pokusem o návrat k duchovním kořenům Evropy, k tomu, co je v našich kořenech silné a vroucí, co jsme ztratili nebo čeho jsme se vzdali ve jménu vlastního pohodlí a co nás činí dnes tak změkčilými a bezbrannými,“ říká o své nové inscenaci Bambušek.

Drama lidského bytí dotváří prostor prázdné továrny, jejíž chladné betonové zdi slouží k jako projekční plátna krajinným obrazům. Vše dokresluje autorská hudba Tomáše Vtípila a živá hra na bicí Štěpána Chlouby. Děj se pohybuje prostorem - hraje se na třech scénách.

Inscenace spadá do konceptu dlouholetých projektů Perzekuce a Cesty energie, který Bambušek společně se svým bratrem hercem a malířem Tomášem a dalšími kolegy odstartoval už před 11 lety. Prostřednictvím oceňovaných dramat Postoloprty a Porta Apostolorum tehdy otevřel téma odsunu sudetských Němců. Následovaly hry - Uran, věnována památce katolických kněží, kteří jako vězni komunistického režimu dělali nejtěžší práce na tzv. Věži smrti, nebo Zdař Bůh o hornících a jejich dřině, kterou si bývalý režim zhusta přivlastnil.

V Prometheovi bude ale nutné vypořádat se nikoli s osudem, ale se sebou samým. Najít sílu nahlédnout svoje běsi a závislosti a skrze ně projít. Otázkou je, kam se na nebezpečné cestě labyrintem sedm mužů dostane...

režie: Miroslav Bambušek
výprava: Zuzana Bambušek Krejzková a Jana Preková
dramaturgie: Tereza Marečková
hudba: Tomáš Vtípil
bicí: Štěpán Chlouba
diaprojekce: Miroslav Bambušek, Jan Danhel a Martin Klapper
technická spolupráce: František Fabián, Pavel Havrda, Miroslav Pich, M.C. Koch
grafik: František Štor
hrají: Miloslav König, Miloslav Mejzlík, Tomáš Bambušek, Jiří Černý, Jakub Gottwald, Jakub Folvarčný, Libor Štech nebo Petr Podzemský

reprízy: 12., 15. a 19. června
adresa: DIVUS PERLA, areál bývalé papírny (Nádražní 101,Vrané nad Vltavou)

spojení do Vraného, vlakem linky S8/S80 (1. pásmo)
Praha, hl. n. 18:55, ev. Praha-Braník 19:11 (po-pá)
Praha, hl. n. 18:25, ev. Praha-Braník 18:41 (so-ne)
cesta zpět
21:30 (po-pá), 21:32 (so-ne), 22:30 (po-pá), 23:30


zdroj zprávy: Kateřina ČopjakováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.