Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Moravské divadlo Olomouc

Soubor činohry Moravského divadla uvede grotesku nejhranějšího irského dramatika
[4.5.2016]
Dramatik Martin McDonagh je jedním z nejvýznamnějších žijících irských autorů a rozhodně patří k těm komerčně nejúspěšnějším. A to i přesto, že v jeho hrách není nouze o černý humor, vulgarismy a výbuchy násilí. Na českých divadelních scénách se již stihl dobře zabydlet, olomoucké publikum s ním mělo tu čest před deseti lety, kdy soubor činohry uvedl Mrzáka inishmaanského. V inscenaci Poručík z Inishmoru, kterou připravuje režisér Robert Bellan, vystupují členové Irské národně osvobozenecké armády, obyvatelé ostrova Inishmore a důležitou roli tu má i černý kocour s půvabným jménem Prcík Tomeš. Premiéra inscenace se uskuteční v pátek 6. května v 19 hodin.

Martin McDonagh je mimořádně úspěšný britský dramatik irského původu. Věhlas získal také jako filmový režisér, jeho krátkometrážní snímek Six Shooter byl oceněný Oscarem a celovečerní debut V Bruggách cenou Britské filmové a televizní akademie za nejlepší scénář. Podle některých výzkumů se McDonaghovo jméno v repertoáru světových scén vyskytuje hned po Shakespearovi nejčastěji. Poručík z Inishmoru patří spolu s hrami Mrzák inishmaanský a Smrtky z Inisheeru do takzvané aranské trilogie. Jejich děj je zasazený na Aranské ostrovy v západním Irsku.

Na malém, venkovsky zaostalém ostrově Inishmore je celkem klid. Zvlášť od té doby, co ho opustil Padraic, kterého sice pro jeho "přílišnou zběsilost" nepřijali do Irské republikánské armády, ale v její odštěpenecké frakci se prozatím uplatňuje celkem dobře. Když se ale dozví, že s jeho milovaným kocourem Prcíkem Tomešem není něco v pořádku, vyrazí první lodí k domovu a je jasné, že v dosud poklidném Inishmoru poteče krev.

Režisér Robert Bellan se do Olomouce vrátil po jedenácti letech od uvedení inscenace Kapitán Fracasse. „Návrat byl velmi příjemný, v souboru jsou kvalitní herci i bezva parta, navíc jsem se opět setkal s přáteli v čele s Petrem Kubesem, který hrál Fracasse a titulní roli má i v nové inscenaci,“ uvedl Bellan, režisér sbírající ocenění především v komediálním žánru. „Poručík z Inishmoru nabízí humor, ale i přesah a také velké herecké příležitosti. Hra obsahuje scény násilí, které jsou ale pojaty s nadhledem a rozhodně nepůsobí samoúčelně,“ popsal Bellan. „Humor Martina McDonagha je po čertech černý. Jeho smyslem je posvítit si na absurdní podstatu a zvrácenost zla, které je obsahem jeho hry. Zároveň je tento humor prostředkem obrany vůči bezmoci, kterou tváří v tvář tomuto zlu pociťujeme,“ doplnila dramaturgyně Jana Pithartová.

Přestože hrdiny McDonaghovy hry jsou krom rázovitých obyvatel ostrova Inishmore i teroristé, autor je neglorifikuje. „Naopak poukazuje na rozdíl mezi proklamovanými ideály a skutečnými činy, na to, že se ideologií nesmí omlouvat násilí a že teroristy jsou často frustrované osobnosti, které si agresivitou zvyšují své sebevědomí,“ zdůraznil Bellan, který je také podepsaný pod výběrem hudby. „McDonagh má svým způsobem blízko ke Quentinu Tarantinovi a jeho poetice. V inscenaci tak parafrázujeme některé známé filmové scény těchto tvůrců a také používáme skladby z filmů Gauneři, Kill Bill nebo Hanebný pancharti. Vedle toho v inscenaci zazní protestsongy vycházející z tradičních irských nápěvů, ale například i „rebelská“ píseň od Sinéad O'Connor,“ zmínil Bellan.

Zběsilého Padraica ztvární Petr Kubes. „Jakkoli je tato hra drsná, surová a krutá, vypovídá o celé té absurditě zabíjení, nedostatku pravých citů, frustracích a touze někam patřit. McDonagh v ní s patřičnou dávkou černého humoru zobrazuje zběsilost v nás. Jeho poetika je tak pro mě nejenom šílenou jízdou a "léčbou šokem", ale zároveň velkým varováním před barbarstvím a bestialitou tohoto světa,“ přiblížil Kubes. Postavu Padraicova otce Donnyho si zahraje Jaroslav Krejčí. „Vztah otce a syna v této hře není ani jednoduchý, ani jednoznačný. Donny má z Padraica spíše strach. A není divu, když má jeho syn blíže k nabité zbrani než k otevřené náruči. Ač nejsem vyloženě příznivcem her plných násilí a nevybíravých výrazů, k této jsem si svou cestu našel a líbí se mi. Pokud si člověk uvědomí a správně pochopí nadsázku, s jakou autor příběh vypráví, neměl by mít s jeho přijetím problém,“ uvedl Krejčí.

Jedinou zástupkyní něžného pohlaví v ryze mužském světě hry je Mairead v podání Venduly Fialové. „Po prvním přečtení hry jsem byla nadšená. Je v tom drsný humor, nadsázka i jistá dávka ironie. Typ holky, která je více klukem a ženskost není její zbraní, nýbrž skutečně na jevišti střílí, to není role, kterou potkáte v každém scénáři. Ano, bude to drsná podívaná a jsem ráda, že budu u toho,“ zdůraznila Fialová. Vedle členů olomoucké činohry se v inscenaci představí i dva hosté – roli Daveyho alternují David Macháček ze Slováckého divadla a Petr Németh z brněnského Studia Marta.

Autorem scény je Nikola Tempír, kostýmy navrhla Šárka Bellanová. „Vycházíme z drsného prostředí skalnatého ostrova Inishmore, nejzápadnější a nejodlehlejší části Irska. Základ scény tvoří obyčejný vesnický domek, kostýmy jsou civilní,“ popsal Bellan.

Poručík z Inishmoru je druhou hrou Martina McDonagha, která se dočká uvedení v Moravském divadle. V březnu 2006 měl premiéru titul Mrzák inishmaanský, se souborem olomoucké činohry jej nastudoval Jiří Seydler.

zdroj zprávy: Daniel KrestaKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.