Zpráva

Studenti muzikálu z Divadelní fakulty JAMU uvedou činohru o dnešních singles
vydáno: 25.10.2021
Současného mladého skotského dramatika Daniela Craig Jacksona a jeho hru Můj romantický příběh představí studenti muzikálového herectví z Divadelní fakulty JAMU. Ironická komedie o generaci svobodných třicátníků, vyznačujících se celosvětovým fenoménem tzv. singles, a jejich problémech s hledáním partnerství a lásky bude mít premiéru v Divadle na Orlí 26. října v 19 hodin. Inscenace režiséra Romana Groszmanna, který je také autorem scénografie, bude reprízovaná hned následující večer.

„Je to skvěle napsaná hra s několika krásnými hereckým příležitostmi. Nabízí navíc mladým hercům setkat se s disciplínami jako je práce s hereckým střihem, umění stand-upového vyprávění, komediální charakterizace postav, práce s ironií a nadsázkou,“ poznamenal režisér. Jak si najít holku, když si myslíte, že jste totální looser? Jak se máte cítit, když jste pohledná žena, je vám jedenatřicet a všechny vaše kamarádky jsou již dávno vdané? Jak dostat zástupce opačného pohlaví do postele – a pak v pravou chvíli zase z postele? Je jasné, že témata a otázky v textu obsažené budou mladým hercům i mladému publiku konvenovat.

Jacksonova hra je sice deset let stará, ale neztrácí nic na své aktuálnosti. „Pro studenty muzikálového herectví nabízí možnost setkat se s žánrem, na který nemuseli během svých studií narazit. Je to jednak neskutečně ironická komedie, které pracuje s výraznými epickými momenty, ale také klade nároky na precizní práci s rytmem herecké práce,“ doplnil dramaturg Miroslav Ondra. Nikdo z letos absolvujících herců tady nehraje jednu jedinou roli. Každý jich musí zvládnou víc. Musí je od sebe odlišit, pro každou postavu volit trochu jiné herecké prostředky, a to vše navíc kolikrát na velmi malé ploše.

Komedie Můj romantický příběh je ve stručnosti založena na tom, že jednu obyčejnou love story dvou lidí Toma a Amy vypráví nejdřív prvně jmenovaný a poté ten stejný příběh ze své perspektivy vypoví Amy. To je základní východisko hry. „My v koncepci inscenace vycházíme z toho, že každý z této ústřední dvojice svou příběh vypráví jako svůj vlastní stand-up pro okruh svých věrných diváků. A jelikož se vzpomínky i pohledy jednotlivých protagonistů liší, tak se logicky liší i jevištní ztvárnění analogických scén obou postav,“ doplnil Groszmann. Inscenace také vychází z předpokladu, že některé věci vidíme jinak v šestnácti letech a jinak ve třiceti, že některé vzpomínky se ukážou zcela zkreslené a také, že sami sebe kolikrát vnímáme úplně jinak, než jak nás vidí a reflektuje naše okolí.

Už název kusu Můj romantický příběh je podle inscenátorů neskutečně ironický. I když jej autor psal velmi autobiograficky. „A naše inscenace vychází z Jacksonovy ironie a hravosti,“ sdělil Ondra. Autor výpravy a režisér v jedné osobě dodává: „Již při čtení hry jsem měl velmi jasnou představu, jak by scéna měla vypadat. Je víceméně náznaková, aby poskytla možnost ke ztvárnění mnoha prostorů jako je kancelář, obývací pokoj, bar, ulice a podobně,“ popsal režisér. Výrazným scénografickým prvkem bude také postel. Což se podle Groszmanna přece dá u „romantického příběhu čekat”.

Inscenace bude mít standardní westendovou délku dvě a půl hodiny. Hudba bude její velmi důležitou součástí. Jelikož se jedná o muzikálový ročník, veškerý hudebně-zvukový plán budou vytvářet a capella sami studenti. „Dalo by se říct, že kdo momentálně nehraje, tak zpívá, nebo vytváří zvukové pozadí herecké akce,“ sdělil dramaturg Ondra. Hra Můj romantický příběh (My Romantic History) měla světovou premiéru 5. dubna 2010 v Traverse Theatre v Edinburghu, uvedlo ji doposud už několik českých divadel.

zdroj zprávy: Luboš Mareček