Blog uživatelů i-divadla

Deštivé dny za deštivého večera...
vydáno: 18.3.2013, Denisa H.
Je pro mě poněkud až s podivem, že jsem ten večer dorazila domů. Ne proto, že venku sněžilo/pršelo, byla zima, klouzalo to nebo proto, že nemít doprovod na metro, ztratila bych se. Ne. To totiž proto, že mě představení divadla Ungelt "Deštivé dny" tak přikovalo do sedačky, že bylo obtížné se zvednout a odejít.
Bylo to VYNIKAJÍCÍ. VÝBORNÉ. SKVĚLÉ. Až GENIÁLNÍ.
Zápletka sama o sobě je dost mrazivá, ale i dokonalý scénář může ztroskotat na hereckých výkonech. Ovšem to není případ "Deštivých dnů" a pánů Davida Švehlíka a Richarda Krajča.
Davida Švehlíka z divadelních prken již znám, ale Richarda Krajča jsem na nich viděla poprvé. Vídala jsem ho jen v seriálech nebo filmech (příp. hudebních klipech), nicméně mě zaujal, přesvědčil o svých kvalitách a o to víc jsem tedy byla zvědavá, až ho uvidím hrát naživo... Vážení, na pódium jsem jim odložila spadlou bradu!!! Byl PERFEKTNÍ!!! Líbilo se mi a až mě fascinovalo jeho nasazení, do všeho šel naplno. Předepisoval mu scénář Joeyho praštit? No, tak Švehlíka vší silou praštil. Měl šílet? Šílel, že se mu v očích zjevovaly slzy nebo klepaly ruce. O to víc jsem se divila, když se hned na první děkovačce objevil se širokým úsměvem na tváři. Jak se tak rychle dokázal vzpamatovat z tolik náročné role tak zodpovědně a přesvědčivě odehrané?!
Švehlíka mladšího mám moc ráda. Nezabrání mi to ovšem v konstatování, že v "Deštivých dnech" ho zcela a s přehledem zastínil jeho herecký kolega Richard Krajčo. Nehrál špatně, to rozhodně ne, ovšem jeho postava nedostala tolik prostoru a navíc měla klidnější povahu. Na rozdíl od Dennyho Richarda Krajča...

Ze zážitků a dojmů, které ve mně představení zanechalo, se budu vzpamatovávat ještě dlouho. I to množství emocí, které se stihly během zhruba hodiny a půl vystřídat... Smích, znechucení, napětí, sympatie, smutek, kdy jsem opravdu měla slzy na krajíčku... :-( Ta hra je opravdu síla!

V programu jsem si přečetla, že se chystá i filmové zpracování - režie se ujme Steven Spielberg. Nějak si to neumím představit. Nebo jo, nevím. Obávám se, že film už nebude jen o dvou postavách, jako je založena divadelní hra. Ne, budou tam ukázány veškeré ostatní postavy, o kterých se při divadelním zpracování jen hovoří, případně je obstarají oni dva hlavní protagonisté... A to se bojím, že látce ubere na kvalitě. Ono to bude působivější, když všechny ty popisované hrůzy divák i uvidí, nebude si je muset jen představovat, ale současně o to je divadelní zpracování zajímavější - vyžaduje aktivní účast diváka, musí se zapojit. Kdežto u filmu lze velice snadno vypnout mozek a jen se dívat, nepřemýšlet a nechat si vše naservírovat na stříbrném plátně, eee, totiž podnose... Myslím, že to nezanechá takový dojem, případně bude povrchovější. Ovšem nechci nic dopředu zatracovat!!!

"Deštivé dny" jsou pro mě druhou nejlepší hrou, kterou jsem viděla. První příčka pořád patří hře slovenského divadla Astorka Korzo "Cesta dlhého dňa do noci".

90 %

Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.