Blog redakce i-divadla

Divadlo VOSTO5 si pro své fantazie na jevišti tentokrát vybralo postavu Péráka. Pérák je fiktivní hrdina, který vznikl v době Protektorátu z potřeby obyvatelstva nějak přežít tíživou dobu. Nebyl to umělý hrdina, který nejdříve exceloval v komiksu, ale naopak – teprve po válce se dostal do aminového filmu Jiřího Trnky. Pérák skákal na pružinách po Praze přes střechy domů, a kde bylo potřeba, škodil okupantům.

Pérák Vostopětky neskáče na pružinách, ale na skákacích botách, které v posledních letech zažívají spolu s chůdami, žonglováním a novým cirkusem velký boom.

V informacích o inscenaci je uveden jako režisér Jiří Havelka, ale její celkové vyznění zapadá do poetiky VOSTO5. Havelkovy režie jsou jiné. Domnívám se tedy, že jde o kolektivní dílo, jako je tomu u Vostopětky vždy. Ačkoliv je inscenace odlišná od předchozích psích kusů chlapců z VOSTO5, o nějaké zbytečné vyzrálosti bych nehovořila. Hoši nadále sázejí na bizarnost, fantazii, určitou nezralost projevu a na blízký fyzický kontakt bez oděvu. Co je však oproti jiným inscenacím odlišné, že zde, patrně z piety k tématu, zazní i vážné tóny. Konkrétně generál Alois Eliáš je zcela bez legrace spodobněn jako pravý hrdina, čímž mě Vostopětka mile překvapila. Znovuzrození Hvězdáře považuji spíše za dramaturgickou bezradnost, než za úctu.

Novým prvkem jsou pro Vostopětku nové inscenační postupy, za které považuji vstup nehereckých profesionálů do fyzicky náročných výstupů. Pérák skáče po scéně a metá salta, což na povrchu Archáckého jeviště není zrovna bezpečné. Za vynikající považuji dech beroucí šermířské souboje. Co však pokulhává, a co patří ke „staré“ Vostopětce, je výcvik budoucích parašutistů v Anglii pod dozorem anglického trenéra.

Dále za zmínku stojí Markéta Frösslová jako přesvědčivá femme fatale Adina Mandlová. Ve svých (jednoduchých) rolích jsou však přesní všichni – Tomáš Jeřábek jako Emanuel Moravec, Petr Prokop jako generál Alois Eliáš, Petr Vaněk jako říšský protektor Heydrich, Jiří Havelka jako Jiří Morávek zvaný Kazatel, Ondřej Cihlář v roli vypravěče a Edvarda Beneše, či Ján Sedal jako Hvězdář.

Zájem o období protektorátu však Pérák vzbuzuje. Po shlédnutí inscenace jsem začala hledat, a zjistila jsem, že např. výrok: "...o hranicích a svobodě se nediskutuje. Ty se musí bránit vždy a všemi prostředky..." neřekl Emanuel Moravec, jak nám tvrdí inscenace, ale generál František Moravec, v době Protektorátu emigrovavší do Anglie.

Důležité je, že přestože původní diváci Vostopětky stárnou, a mají rýpavé poznámky, nestárnoucí hoši stále dobývají srdce dalších a dalších mladých diváků.

Psáno z představení v divadle Archa 30.1.2013.

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.