Divadlo Vosto5

Pérák (Na jméně nezáleží. Rozhodují činy!)

Premiéra: 16.10.2011. Spolupráce na scénáři: Ondřej Cihlář, Zdeněk Janáček, Štefan Titka, Vratislav Šlajer. Dramaturgie: Ondřej Cihlář. Scéna: Jan Bažant, Lukáš Kuchinka. Kostýmy: Andrea Králová. Hudba: 6polnic, Ondřej Dědeček. Choreografie: Jan Novák, Pavel Mašek. Režie: Jiří Havelka.
1:40x | Poslední uvedení: prosinec 2018.


Autorská inscenace rozvíjející příběh fiktivní odbojové skupiny, české Ligy výjimečných. Titulním hrdinou je mytický český superhrdina z 2. světové války, který po vzoru komiksových hrdinů díky pérům na nohou hravě přeskakoval pražské ohrady, tramvaje a ulice, aby porazil fašistické okupanty....
v inscenaci je použito stroboskopických nebo jiných silně zábleskových efektů

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Vosto5
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
76 %
76851000
Volby

Hodnocení (93)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 16.4.2014, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
Havelkův "Široko" z 2. světové války je veskrze příjemnou divadelní hříčkou, která si invenčně a s nadhledem pohrává s jednou z klíčových událostí jednoho nelehkého historického období. Režii se navíc umě (i díky pěkně zpracovaným a vybraným dotáčkám) podařilo skloubit atmosféru 40. let minulého století s komiksovým principem inscenování. A pokud aspoň nějakého diváka tenhle příběh donutí zagooglovat nebo otevřít knížku, aby si potvrdil či připomněl, jak to bylo doopravdy, má inscenace další rozměr.
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 1.9.2013, počet hodnocení: 1434)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Na míře historické fabulace zas až tolik nezáleží. Rozhoduje divadelnost! Jiří Havelka je obdivuhodný režijní "hračička"! ;)
Veronika Steffanová 50 %
(zadáno: 28.4.2013, počet hodnocení: 87)
přínosný / zajímavý komentář
Příjemná inscenace vyprávějící příběh pražského atentátu na Heidricha. Tajné odbojové organizace, český superhrdina i pověst skupiny Vosto5 slibovala neobyčejný zážitek, ale místo toho divák dostal v zásadě průměrnou komedii a skokanem, na jehož triky je jeviště malé. Chválím stylizaci postav a scény s jejich představováním vtipně doplněné o jejich siluety. Jinak ale představení originalitu postrádá a přemíra vtipu z ní dělá všední komedii na jeden večer.
Michal Novák 60 %
(zadáno: 7.2.2013, počet hodnocení: 1067)
přínosný / zajímavý komentář
VostoPětka vytvořila travestii z nejčernějšího období našich dějin. Fikce jde tak daleko, že ve fantazijním rozletu se dopouští řady nepřesností, korunovaných v dotáčce dráty pro elektrické lokomotivy. Nehodnotíme ale historická data a fakta, nýbrž divadlo založené na paradoxech, svérázné komice a komiksové stylizaci. Je to sympatické autorské divadlo a jen záleží na každém, jak přijme to bezstarostné zlehčení traumatického tématu, než se doklopýtá k drsné tečce. Marně přemýšlím, jestli celek složený z bláznivých fabulujících výstupů v sobě skrýval nějakou „vyšší ambici“.
Kateřina Jírová 70 %
(zadáno: 30.1.2013, počet hodnocení: 309)
přínosný / zajímavý komentář
Tentokrát vstoupila VOSTO5 na velké plátno, a dokonce to vypadá, že hodlá zkamenět. Původní soubor čtyř hochů z VOSTO5 byl v Pérákovi rozšířen o nebývalý počet účinkujících. A pustili se i do nového cirkusu a akrobacie. Nejkrásnější jsou filmové dotáčky, které navozují atmosféru doby filmů s rozporuplnou Adinou. S fakty zachází soubor volně, ale daří se připomenout neradostnou dobu druhé světové války. Byť tak VOSTO5 činí podobně, jako např. Tarantino ve filmu Hanební pancharti. Inscenace zůstává věrna dosavadnímu směřování souboru, a tak se naskýtá otázka, co nám tím hoši vlastně chtěli říci. (více v článku na blogu)
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 30.11.2012, počet hodnocení: 1639)
přínosný / zajímavý komentář
65%. Pozitivem inscenace jsou dobrá myšlenka, vtip, osobitý humor, režijní nápady, propracované technické ztvárnění. Herci se však nedokázali jako tým zcela „sehrát“ a naladit na stejný styl. Jednotlivé výkony účinkujících nevyvážené a někteří herci slabší. Nedotažená koncepce z hlediska práce s nadsázkou a vážnějším vyzněním. Přes zjevné nedostatky si však inscenace zasluhuje pozornost a stojí za to zabývat se tím, co se tvůrčí tým snaží divákům zprostředkovat a přinést. A taky neškodí připomenout si historické souvislosti, z nichž fiktivní interpretace vychází.
Jiří Koula 70 %
(zadáno: 21.9.2012, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
74,99% Podmanivá fabulace, alternativní výklad dějin první poloviny dvacátého století, inteligentní zábava.
Pavla Haflantová 70 %
(zadáno: 31.8.2012, počet hodnocení: 325)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno na Letní Letné a skvěle jsem se bavila! Text hry je hravý, plný vtipných narážek a skvělých nápadů. Herecké provedení projevilo správnou míru nadsázky. Prostě tohle musím vidět znova a už teď se těším! :)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Studený Čumáček 80 %
(zadáno: 12.11.2020, počet hodnocení: 248)
přínosný / zajímavý komentář
záznam
Naživo v Arše a teď znovu ze záznamu...ano, jsem velký fanoušek. Komiksového, filmového (Stín nad Prahou, Pérák a SS), románového (Stančík), vědeckého (Mýtus o Pérákovi- Janeček) i divadelního. Nádherná česká "Liga výjimečných" - Generál, Hvězdář, Casanova, Diva, Jestřáb, ba i zrádce Taktik...ti všichni hledají Frantu Péráka. Zabít, zapojit do odboje, hlavně nenechat ho jen tak skákat.
Miluju obraz Divy, když něžnýma ručkama za zvuku hudby láme svým tanečníkům efektně vaz...
Anca.rambo 80 %
(zadáno: 8.11.2020, počet hodnocení: 57)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno prostřednictvím filmnazivo.cz
NinadeL 100 %
(zadáno: 29.8.2020, počet hodnocení: 115)
přínosný / zajímavý komentář
Díky Filmu Naživo byla obnovena inscenace legendární Vosto5. A i jejich příspěvek na téma Péráka je jednoduše skvělý. Legenda o Pérákovi žije v českém filmu už od roku 1946 a v posledních letech se má znovu čile k světu v mnoha médiích. Natáčejí se nové animované filmy, vycházejí nové původní komiksy, knihy... Velmi doporučuju aktuálně vydávanou Koplovu Jantarovou komnatu. Pokud by někdy dozrála doba na český celovečerní pérákovský film, budu jedině ráda, pokud za ním bude stát Havelkova parta.
Jirik_cs 100 %
(zadáno: 20.11.2018, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Totální pecka.
Herr Protektor, dovoluji si vás upozornit na jednu legendu ...
... vás zbavuji úřadu předsedy vlády ... jsem důstojníkem československé armády, jsem vázán přísahou
Pokopr 80 %
(zadáno: 28.2.2018, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Hezká práce s dějinami. Poutavé, divák se nenudí
Michvon 70 %
(zadáno: 28.2.2018, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
Zběsilá jízda, místy trochu nepřehledná. Ale je to vtipné a svižné, podané s elánem.
Eviik 90 %
(zadáno: 16.1.2018, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Tato země potřebuje hrdiny. Platilo to během 2. světové války i nyní. Co na tom, že se jedná o fiktivního hrdinu. Uskupení Vosto5 si s touto inscenací opravdu vyhrálo - od scénáře, kde se jim podařilo šikovně skloubit skutečné události s těmi vymyšlenými, přes akční scény až po humor - slovních a jiných hříček je tam opravdu mnoho. Bavila jsem se a určitě ráda zajdu znovu!
Honzik 90 %
(zadáno: 16.1.2018, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Akční, hravé, stylové a vtipné. Rozhodně doporučuji.
Denisa H. 90 %
(zadáno: 15.1.2018, počet hodnocení: 306)
přínosný / zajímavý komentář
95 %. Toto představení mě hodně bavilo! Děj, hudba, zvuk, dramaturgie, dialogy (hlášky), choreografie, humor, vizuál... Všechno. Především kolik skvělých nápadů se ve hře objevilo!
Co na tom, že historickými fakty se docela šetří a spíš jde o velkou fikci na základě několika historických událostí. Od toho tu jsou jiné počiny, Vosto5 si hraje. Popis, že jde vlastně o komiks se superhrdinou, je více než trefný.
Kdo váhá, neváhejte a jděte! A vy ostatní taky! :-)
Lucilla 90 %
(zadáno: 15.1.2018, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
Myslim, ze uz uvod nas pripravil na to, ze tohle bude jizda. Predstaveni je smeska humoru, akce, vtipnych prupovidek a akrobacie. Ackoli se jednalo o fiktivni zpracovani temne casti nasi historie, ja se bavila vyborne. Tedy, budu spravedliva, v prvni puli jsem se bavila podstatne vic. Druha cast malinko ztracela svih, obcas se objevila vata, ale jako celek predstaveni funguje vice nez obstojne. Velmi netradicni, ale stoji za nejedno videni, protoze je dobre si uvedomovat, ze tahle zeme potrebuje hrdiny!
Anah 80 %
(zadáno: 7.11.2017, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Skvěle jsem se pobavila a to jak hereckými tak i akrobatickými výkony. Kdo má rád humor a divadlo VOSTO5 tomu určitě doporučuji protože od příštího roku se tato hra opět vrací do divadla Archa
Kliste 80 %
(zadáno: 28.10.2017, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé představení, okořeněné akrobacií.
Dzony59 70 %
(zadáno: 8.2.2017, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Druhá půlka bohužel ztratila spád a rozuzlení děje bylo pro me takové trochu - ehm ??. Vizuálně ale velice pěkné představení, hravé...
Strom-z 50 %
(zadáno: 9.9.2016, počet hodnocení: 34)
přínosný / zajímavý komentář
Ad. hodnocení Veronika Steffanová.
Architekt 90 %
(zadáno: 7.6.2016, počet hodnocení: 35)
přínosný / zajímavý komentář
95 % Naprosto úžasná směsice akce, humoru a mrazivých momentů. Nenudil jsem se ani vteřinu.
Klistatko 60 %
(zadáno: 3.6.2016, počet hodnocení: 32)
přínosný / zajímavý komentář
Hezka scena s kostymi kulisami...jinak me to zas tolik nebavilo-vadilo mi cizojazycne dialogy. Nektera slova klidne ano ale cele dliuhe vety jak nemecky tak anglicky mi neprisli nutne. Celkem ftipne zpracovane vazne tema s nasilim ale furt nemuzu rozhodnout jestli jsem se chtela smat ci rozmyslet.
Anex 100 %
(zadáno: 4.4.2016, počet hodnocení: 111)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá zábava, vynikající herecké výkony, spousta vtipu, fascinující bojové scény(wow), neustálá akce, žádné prostoje. Byli jsme nadšení a moc nás mrzí, že představení končí. Moc ráda bych ho navštívila znovu, za nějaký čas. Doufám, že bude o derniéře pořízen záznam a zajištěna distribuce - ráda bych si DVD zakoupila.
Remcoe 90 %
(zadáno: 3.3.2016, počet hodnocení: 59)
přínosný / zajímavý komentář
Perfektní herecké výkony, ač se jedná většinou o neznámé herce..
Ba-jo 60 %
(zadáno: 13.12.2015, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Nápadité, akční a místy i vtipné představení o nepříliš vtipné době. Herecky však působilo celé představení spíše jako ochotnický kabaret...
Marsed 80 %
(zadáno: 26.6.2015, počet hodnocení: 148)
přínosný / zajímavý komentář
Opět vynikající režie J.Havelky. Spoustu nápadů, stojí za shlédnutí.
Stan 90 %
(zadáno: 25.6.2015, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá historická fabulace, která pobaví každého. Historické reálnie protektorátu se krásně prolínají s téměř komiksovými superhrdiny (Pérák, Adina Mandlová, Jaroslav Foglar, Julius Fučík, Václav Morávek a Alois Eliáš). Scéna je velmi nápaditá a artistické výkony při akčních scénách taktéž výtečné. Doporučuji i pro děti.
KristynaU 70 %
(zadáno: 4.4.2015, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
Moc povedené představení.
Jenda.matousek 70 %
(zadáno: 16.2.2015, počet hodnocení: 332)
přínosný / zajímavý komentář
Takový mix Cimrmana, Úžasňákových a Tarantina. I když tomu ke konci už maličko docházel dech a logika té fabulace místy pokulhávala, stále jde o velmi přínosné a zábavné představení, už jen fakt, že tento projekt dokáže už tak dlouho vyprodat 500 míst v Arše na několik týdnů dopředu, je obdivuhodný. Možná by se dalo ještě trochu pracovat s herci, je to maličko rozkolísané (vyčnívá Tomina Jeřábek coby Moravec) a ten Pérák samotný vyšel na konci trochu do ztracena, ovšem oceňuji, že i po přemíře vtipu dokázala inscenace bez patosu dojmout a stát se dosti naléhavou.
Barka 90 %
(zadáno: 22.1.2015, počet hodnocení: 253)
přínosný / zajímavý komentář
Originálně pojatá inscenace, která mě bavila a zajímala od začátku do konce. Herecké výkony všech protagonistů byly skvělé a moc se mi líbila i hudba. Tohle se divadlu VOSTO5 povedlo!
Katerian 70 %
(zadáno: 31.1.2014, počet hodnocení: 35)
přínosný / zajímavý komentář
Přesvědčivé herecké výkony, skvělé přemety chodce na skákajících botách - v omezeném prostoru jeviště. Zajímavý námět, originální zpracování.
Zuzatab 90 %
(zadáno: 8.9.2013, počet hodnocení: 65)
přínosný / zajímavý komentář
Klobouk dolů před Jiřím Havelkou za tuto inscenaci, byl to neuvěřitelný vizuální zážitek. Nevím co vyzdvihnout dřív, úžasná byla projekce, vyřešení bojových scén a celkově herecké výkony a mnoho dalšího...prostě takoví Hanebný parchanti po česku.
Vratislav Honzálek 70 %
(zadáno: 29.6.2013, počet hodnocení: 108)
přínosný / zajímavý komentář
Pestré představení využívájí výborně netradiční metody (promítání na plátno, stroboskop, bojová umění). Vůbec jsem se nenudil a čekal, co na mě autoři vymyslí. A salta dělající pérák zaslouží pochvalu.
Ivucha 90 %
(zadáno: 1.5.2013, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
moc se mi líbilo pojetí příběhu, skvěle vybraní účinkující, zábavné od začátku do konce
Jirkan 70 %
(zadáno: 21.3.2013, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
21.3. 2013: Bavil jsem se. Humor v této inscenaci není trapný. Myslím, že ta forma se povedla. Od výpravy, přes nápadité projekce, hudbu až po pohybovou stránku inscenace. Začátek propojený s projekcí na mne udělal velký dojem. Obsahově tam jsou slabší místa, která inscenaci rozkolísávají. Nápadů inscenace srší tolik, že ke konci už tolik nepřekvapují. Rozhodně ale stojí za vidění už díky hereckému nasazení a pojetí celé inscenace.
Monulinka 80 %
(zadáno: 2.2.2013, počet hodnocení: 386)
přínosný / zajímavý komentář
Neobvyklé představení, plné spešl efektů, hlučné střelby i vtipných (někdy dobře skrytých) poznámek. Oceňuji hlavně promyšlené zpracování, výtvarnou stránku, některé herecké výkony pokulhávaly, pár hluchých míst ke konci se taky objevilo, ale i tak to stálo zato! Po druhém zhlédnutí zvyšuji hodnocení.
Zdenam 90 %
(zadáno: 20.1.2014, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Inteligentní humor VOSTO5ky i jejich netradiční zpracování české historie mě vždycky potěší (podobně jako Cimrmani).
Mohr 100 %
(zadáno: 29.8.2020, počet hodnocení: 54)
Ash 70 %
(zadáno: 23.11.2019, počet hodnocení: 23)
Jahodovej_kefír 70 %
(zadáno: 9.3.2019, počet hodnocení: 74)
Rudie 80 %
(zadáno: 18.2.2019, počet hodnocení: 21)
Otschi 10 %
(zadáno: 16.12.2018, počet hodnocení: 35)
Paya888 80 %
(zadáno: 14.10.2018, počet hodnocení: 274)
SaXion 80 %
(zadáno: 18.9.2018, počet hodnocení: 20)
Tintera.v 90 %
(zadáno: 14.9.2018, počet hodnocení: 77)
Kytina 80 %
(zadáno: 7.6.2018, počet hodnocení: 162)
Kajavhaji 80 %
(zadáno: 29.3.2018, počet hodnocení: 55)
Volnicko 60 %
(zadáno: 22.2.2018, počet hodnocení: 41)
Naslasedory 70 %
(zadáno: 20.2.2018, počet hodnocení: 19)
Svinibrodská zeleň 60 %
(zadáno: 15.2.2018, počet hodnocení: 45)
Mkrat 90 %
(zadáno: 18.1.2018, počet hodnocení: 24)
Addk 100 %
(zadáno: 11.10.2017, počet hodnocení: 102)
Name 90 %
(zadáno: 13.6.2017, počet hodnocení: 62)
Patocka23 80 %
(zadáno: 2.2.2017, počet hodnocení: 16)
Vandrak 70 %
(zadáno: 15.9.2016, počet hodnocení: 10)
Euforka 80 %
(zadáno: 12.3.2016, počet hodnocení: 36)
Zupri 70 %
(zadáno: 29.2.2016, počet hodnocení: 97)
Alunalune 70 %
(zadáno: 15.2.2016, počet hodnocení: 28)
PavelK 50 %
(zadáno: 12.2.2016, počet hodnocení: 197)
Jaroslava Šimáková 90 %
(zadáno: 18.12.2015, počet hodnocení: 139)
Vendula_Z 70 %
(zadáno: 1.11.2015, počet hodnocení: 92)
Marcela 100 %
(zadáno: 25.5.2015, počet hodnocení: 407)
Klob 70 %
(zadáno: 4.4.2015, počet hodnocení: 128)
Tarbík 70 %
(zadáno: 3.3.2015, počet hodnocení: 121)
Watchandgo 70 %
(zadáno: 2.11.2014, počet hodnocení: 28)
Kirill 40 %
(zadáno: 30.10.2014, počet hodnocení: 71)
Sihon 80 %
(zadáno: 13.10.2014, počet hodnocení: 33)
Lukrativni 80 %
(zadáno: 13.10.2014, počet hodnocení: 75)
SakuL 50 %
(zadáno: 28.3.2014, počet hodnocení: 64)
Sendy 70 %
(zadáno: 27.3.2014, počet hodnocení: 153)
Klarisa 80 %
(zadáno: 27.2.2014, počet hodnocení: 36)
Lumca 70 %
(zadáno: 19.2.2014, počet hodnocení: 326)
Kafka 90 %
(zadáno: 11.12.2013, počet hodnocení: 9)
Arcipes 60 %
(zadáno: 1.11.2013, počet hodnocení: 136)
Chbarca 70 %
(zadáno: 10.9.2013, počet hodnocení: 73)
Ladivod 60 %
(zadáno: 13.6.2013, počet hodnocení: 42)
MBednarski 80 %
(zadáno: 12.6.2013, počet hodnocení: 75)
Cimr 80 %
(zadáno: 28.4.2013, počet hodnocení: 107)
Rybitvi 80 %
(zadáno: 30.3.2013, počet hodnocení: 62)
Mot 100 %
(zadáno: 23.3.2013, počet hodnocení: 31)
Blumarik 70 %
(zadáno: 20.3.2013, počet hodnocení: 239)
Taťka 70 %
(zadáno: 31.1.2013, počet hodnocení: 17)
Sonic 90 %
(zadáno: 26.12.2012, počet hodnocení: 331)
Web.load 100 %
(zadáno: 15.12.2012, počet hodnocení: 14)
Radkak 90 %
(zadáno: 17.9.2012, počet hodnocení: 80)
Olali 60 %
(zadáno: 30.8.2012, počet hodnocení: 53)
Janha 60 %
(zadáno: 9.6.2012, počet hodnocení: 123)
Národosolsobě 50 %
(zadáno: 4.4.2012, počet hodnocení: 294)
Peetra 50 %
(zadáno: 13.3.2012, počet hodnocení: 153)
Furciferka 80 %
(zadáno: 14.12.2011, počet hodnocení: 247)
Tompospi 50 %
(zadáno: 12.11.2011, počet hodnocení: 73)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.