Divadlo Vosto5

Pérák (Na jméně nezáleží. Rozhodují činy!)

Premiéra: 16.10.2011 | 1:40x
Spolupráce na scénáři: Ondřej Cihlář, Zdeněk Janáček, Štefan Titka, Vratislav Šlajer. Dramaturgie: Ondřej Cihlář. Scéna: Jan Bažant, Lukáš Kuchinka. Kostýmy: Andrea Králová. Hudba: 6polnic, Ondřej Dědeček. Choreografie: Jan Novák, Pavel Mašek. Režie: Jiří Havelka.
Poslední uvedení: prosinec 2018.
Autorská inscenace rozvíjející příběh fiktivní odbojové skupiny, české Ligy výjimečných. Titulním hrdinou je mytický český superhrdina z 2. světové války, který po vzoru komiksových hrdinů díky pérům na nohou hravě přeskakoval pražské ohrady, tramvaje a ulice, aby porazil fašistické okupanty....
  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Vosto5
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
76 %
76861000

Volby

Hodnocení (94)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 16.4.2014, počet hodnocení: 2928)
+ přínosný / zajímavý komentář
Havelkův "Široko" z 2. světové války je veskrze příjemnou divadelní hříčkou, která si invenčně a s nadhledem pohrává s jednou z klíčových událostí jednoho nelehkého historického období. Režii se navíc umě (i díky pěkně zpracovaným a vybraným dotáčkám) podařilo skloubit atmosféru 40. let minulého století s komiksovým principem inscenování. A pokud aspoň nějakého diváka tenhle příběh donutí zagooglovat nebo otevřít knížku, aby si potvrdil či připomněl, jak to bylo doopravdy, má inscenace další rozměr.
Helena Grégrová  70 %
(zadáno: 1.9.2013, počet hodnocení: 1502)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Na míře historické fabulace zas až tolik nezáleží. Rozhoduje divadelnost! Jiří Havelka je obdivuhodný režijní "hračička"! ;)
Veronika Steffanová  50 %
(zadáno: 28.4.2013, počet hodnocení: 87)
+ přínosný / zajímavý komentář
Příjemná inscenace vyprávějící příběh pražského atentátu na Heidricha. Tajné odbojové organizace, český superhrdina i pověst skupiny Vosto5 slibovala neobyčejný zážitek, ale místo toho divák dostal v zásadě průměrnou komedii a skokanem, na jehož triky je jeviště malé. Chválím stylizaci postav a scény s jejich představováním vtipně doplněné o jejich siluety. Jinak ale představení originalitu postrádá a přemíra vtipu z ní dělá všední komedii na jeden večer.
Michal Novák  60 %
(zadáno: 7.2.2013, počet hodnocení: 1090)
+ přínosný / zajímavý komentář
VostoPětka vytvořila travestii z nejčernějšího období našich dějin. Fikce jde tak daleko, že ve fantazijním rozletu se dopouští řady nepřesností, korunovaných v dotáčce dráty pro elektrické lokomotivy. Nehodnotíme ale historická data a fakta, nýbrž divadlo založené na paradoxech, svérázné komice a komiksové stylizaci. Je to sympatické autorské divadlo a jen záleží na každém, jak přijme to bezstarostné zlehčení traumatického tématu, než se doklopýtá k drsné tečce. Marně přemýšlím, jestli celek složený z bláznivých fabulujících výstupů v sobě skrýval nějakou „vyšší ambici“.
Kateřina Jírová  70 %
(zadáno: 30.1.2013, počet hodnocení: 329)
+ přínosný / zajímavý komentář
Tentokrát vstoupila VOSTO5 na velké plátno, a dokonce to vypadá, že hodlá zkamenět. Původní soubor čtyř hochů z VOSTO5 byl v Pérákovi rozšířen o nebývalý počet účinkujících. A pustili se i do nového cirkusu a akrobacie. Nejkrásnější jsou filmové dotáčky, které navozují atmosféru doby filmů s rozporuplnou Adinou. S fakty zachází soubor volně, ale daří se připomenout neradostnou dobu druhé světové války. Byť tak VOSTO5 činí podobně, jako např. Tarantino ve filmu Hanební pancharti. Inscenace zůstává věrna dosavadnímu směřování souboru, a tak se naskýtá otázka, co nám tím hoši vlastně chtěli říci. (více v článku na blogu)
Pavel Širmer  60 %
(zadáno: 30.11.2012, počet hodnocení: 1808)
+ přínosný / zajímavý komentář
65%. Pozitivem inscenace jsou dobrá myšlenka, vtip, osobitý humor, režijní nápady, propracované technické ztvárnění. Herci se však nedokázali jako tým zcela „sehrát“ a naladit na stejný styl. Jednotlivé výkony účinkujících nevyvážené a někteří herci slabší. Nedotažená koncepce z hlediska práce s nadsázkou a vážnějším vyzněním. Přes zjevné nedostatky si však inscenace zasluhuje pozornost a stojí za to zabývat se tím, co se tvůrčí tým snaží divákům zprostředkovat a přinést. A taky neškodí připomenout si historické souvislosti, z nichž fiktivní interpretace vychází.
Jiří Koula  70 %
(zadáno: 21.9.2012, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
74,99% Podmanivá fabulace, alternativní výklad dějin první poloviny dvacátého století, inteligentní zábava.
Pavla Haflantová  70 %
(zadáno: 31.8.2012, počet hodnocení: 344)
+ přínosný / zajímavý komentář
Viděno na Letní Letné a skvěle jsem se bavila! Text hry je hravý, plný vtipných narážek a skvělých nápadů. Herecké provedení projevilo správnou míru nadsázky. Prostě tohle musím vidět znova a už teď se těším! :)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Studený Čumáček  80 %
(zadáno: 12.11.2020, počet hodnocení: 338)
přínosný / zajímavý komentář
záznam
Naživo v Arše a teď znovu ze záznamu...ano, jsem velký fanoušek. Komiksového, filmového (Stín nad Prahou, Pérák a SS), románového (Stančík), vědeckého (Mýtus o Pérákovi- Janeček) i divadelního. Nádherná česká "Liga výjimečných" - Generál, Hvězdář, Casanova, Diva, Jestřáb, ba i zrádce Taktik...ti všichni hledají Frantu Péráka. Zabít, zapojit do odboje, hlavně nenechat ho jen tak skákat.
Miluju obraz Divy, když něžnýma ručkama za zvuku hudby láme svým tanečníkům efektně vaz...
Anca.rambo  80 %
(zadáno: 8.11.2020, počet hodnocení: 94)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno prostřednictvím filmnazivo.cz
NinadeL  100 %
(zadáno: 29.8.2020, počet hodnocení: 128)
přínosný / zajímavý komentář
Díky Filmu Naživo byla obnovena inscenace legendární Vosto5. A i jejich příspěvek na téma Péráka je jednoduše skvělý. Legenda o Pérákovi žije v českém filmu už od roku 1946 a v posledních letech se má znovu čile k světu v mnoha médiích. Natáčejí se nové animované filmy, vycházejí nové původní komiksy, knihy... Velmi doporučuju aktuálně vydávanou Koplovu Jantarovou komnatu. Pokud by někdy dozrála doba na český celovečerní pérákovský film, budu jedině ráda, pokud za ním bude stát Havelkova parta.
Jirik_cs  100 %
(zadáno: 20.11.2018, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Totální pecka.
Herr Protektor, dovoluji si vás upozornit na jednu legendu ...
... vás zbavuji úřadu předsedy vlády ... jsem důstojníkem československé armády, jsem vázán přísahou
Pokopr  80 %
(zadáno: 28.2.2018, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Hezká práce s dějinami. Poutavé, divák se nenudí
Michvon  70 %
(zadáno: 28.2.2018, počet hodnocení: 193)
přínosný / zajímavý komentář
Zběsilá jízda, místy trochu nepřehledná. Ale je to vtipné a svižné, podané s elánem.
Eviik  90 %
(zadáno: 16.1.2018, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Tato země potřebuje hrdiny. Platilo to během 2. světové války i nyní. Co na tom, že se jedná o fiktivního hrdinu. Uskupení Vosto5 si s touto inscenací opravdu vyhrálo - od scénáře, kde se jim podařilo šikovně skloubit skutečné události s těmi vymyšlenými, přes akční scény až po humor - slovních a jiných hříček je tam opravdu mnoho. Bavila jsem se a určitě ráda zajdu znovu!
Honzik  90 %
(zadáno: 16.1.2018, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Akční, hravé, stylové a vtipné. Rozhodně doporučuji.
Denisa H.  90 %
(zadáno: 15.1.2018, počet hodnocení: 339)
přínosný / zajímavý komentář
95 %. Toto představení mě hodně bavilo! Děj, hudba, zvuk, dramaturgie, dialogy (hlášky), choreografie, humor, vizuál... Všechno. Především kolik skvělých nápadů se ve hře objevilo!
Co na tom, že historickými fakty se docela šetří a spíš jde o velkou fikci na základě několika historických událostí. Od toho tu jsou jiné počiny, Vosto5 si hraje. Popis, že jde vlastně o komiks se superhrdinou, je více než trefný.
Kdo váhá, neváhejte a jděte! A vy ostatní taky! :-)
Lucilla  90 %
(zadáno: 15.1.2018, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
Myslim, ze uz uvod nas pripravil na to, ze tohle bude jizda. Predstaveni je smeska humoru, akce, vtipnych prupovidek a akrobacie. Ackoli se jednalo o fiktivni zpracovani temne casti nasi historie, ja se bavila vyborne. Tedy, budu spravedliva, v prvni puli jsem se bavila podstatne vic. Druha cast malinko ztracela svih, obcas se objevila vata, ale jako celek predstaveni funguje vice nez obstojne. Velmi netradicni, ale stoji za nejedno videni, protoze je dobre si uvedomovat, ze tahle zeme potrebuje hrdiny!
Anah  80 %
(zadáno: 7.11.2017, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Skvěle jsem se pobavila a to jak hereckými tak i akrobatickými výkony. Kdo má rád humor a divadlo VOSTO5 tomu určitě doporučuji protože od příštího roku se tato hra opět vrací do divadla Archa
Kliste  80 %
(zadáno: 28.10.2017, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé představení, okořeněné akrobacií.
Dzony59  70 %
(zadáno: 8.2.2017, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Druhá půlka bohužel ztratila spád a rozuzlení děje bylo pro me takové trochu - ehm ??. Vizuálně ale velice pěkné představení, hravé...
Strom-z  50 %
(zadáno: 9.9.2016, počet hodnocení: 42)
přínosný / zajímavý komentář
Ad. hodnocení Veronika Steffanová.
Architekt  90 %
(zadáno: 7.6.2016, počet hodnocení: 35)
přínosný / zajímavý komentář
95 % Naprosto úžasná směsice akce, humoru a mrazivých momentů. Nenudil jsem se ani vteřinu.
Klistatko  60 %
(zadáno: 3.6.2016, počet hodnocení: 32)
přínosný / zajímavý komentář
Hezka scena s kostymi kulisami...jinak me to zas tolik nebavilo-vadilo mi cizojazycne dialogy. Nektera slova klidne ano ale cele dliuhe vety jak nemecky tak anglicky mi neprisli nutne. Celkem ftipne zpracovane vazne tema s nasilim ale furt nemuzu rozhodnout jestli jsem se chtela smat ci rozmyslet.
Anex  100 %
(zadáno: 4.4.2016, počet hodnocení: 111)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá zábava, vynikající herecké výkony, spousta vtipu, fascinující bojové scény(wow), neustálá akce, žádné prostoje. Byli jsme nadšení a moc nás mrzí, že představení končí. Moc ráda bych ho navštívila znovu, za nějaký čas. Doufám, že bude o derniéře pořízen záznam a zajištěna distribuce - ráda bych si DVD zakoupila.
Remcoe  90 %
(zadáno: 3.3.2016, počet hodnocení: 60)
přínosný / zajímavý komentář
Perfektní herecké výkony, ač se jedná většinou o neznámé herce..
Ba-jo  60 %
(zadáno: 13.12.2015, počet hodnocení: 227)
přínosný / zajímavý komentář
Nápadité, akční a místy i vtipné představení o nepříliš vtipné době. Herecky však působilo celé představení spíše jako ochotnický kabaret...
Marsed  80 %
(zadáno: 26.6.2015, počet hodnocení: 155)
přínosný / zajímavý komentář
Opět vynikající režie J.Havelky. Spoustu nápadů, stojí za shlédnutí.
Stan  90 %
(zadáno: 25.6.2015, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá historická fabulace, která pobaví každého. Historické reálnie protektorátu se krásně prolínají s téměř komiksovými superhrdiny (Pérák, Adina Mandlová, Jaroslav Foglar, Julius Fučík, Václav Morávek a Alois Eliáš). Scéna je velmi nápaditá a artistické výkony při akčních scénách taktéž výtečné. Doporučuji i pro děti.
KristynaU  70 %
(zadáno: 4.4.2015, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
Moc povedené představení.
Guildenstern  70 %
(zadáno: 16.2.2015, počet hodnocení: 361)
přínosný / zajímavý komentář
Takový mix Cimrmana, Úžasňákových a Tarantina. I když tomu ke konci už maličko docházel dech a logika té fabulace místy pokulhávala, stále jde o velmi přínosné a zábavné představení, už jen fakt, že tento projekt dokáže už tak dlouho vyprodat 500 míst v Arše na několik týdnů dopředu, je obdivuhodný. Možná by se dalo ještě trochu pracovat s herci, je to maličko rozkolísané (vyčnívá Tomina Jeřábek coby Moravec) a ten Pérák samotný vyšel na konci trochu do ztracena, ovšem oceňuji, že i po přemíře vtipu dokázala inscenace bez patosu dojmout a stát se dosti naléhavou.
Barka  90 %
(zadáno: 22.1.2015, počet hodnocení: 281)
přínosný / zajímavý komentář
Originálně pojatá inscenace, která mě bavila a zajímala od začátku do konce. Herecké výkony všech protagonistů byly skvělé a moc se mi líbila i hudba. Tohle se divadlu VOSTO5 povedlo!
Katerian  70 %
(zadáno: 31.1.2014, počet hodnocení: 35)
přínosný / zajímavý komentář
Přesvědčivé herecké výkony, skvělé přemety chodce na skákajících botách - v omezeném prostoru jeviště. Zajímavý námět, originální zpracování.
Zuzatab  90 %
(zadáno: 8.9.2013, počet hodnocení: 65)
přínosný / zajímavý komentář
Klobouk dolů před Jiřím Havelkou za tuto inscenaci, byl to neuvěřitelný vizuální zážitek. Nevím co vyzdvihnout dřív, úžasná byla projekce, vyřešení bojových scén a celkově herecké výkony a mnoho dalšího...prostě takoví Hanebný parchanti po česku.
Vratislav Honzálek  70 %
(zadáno: 29.6.2013, počet hodnocení: 109)
přínosný / zajímavý komentář
Pestré představení využívájí výborně netradiční metody (promítání na plátno, stroboskop, bojová umění). Vůbec jsem se nenudil a čekal, co na mě autoři vymyslí. A salta dělající pérák zaslouží pochvalu.
Ivucha  90 %
(zadáno: 1.5.2013, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
moc se mi líbilo pojetí příběhu, skvěle vybraní účinkující, zábavné od začátku do konce
Jirkan  70 %
(zadáno: 21.3.2013, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
21.3. 2013: Bavil jsem se. Humor v této inscenaci není trapný. Myslím, že ta forma se povedla. Od výpravy, přes nápadité projekce, hudbu až po pohybovou stránku inscenace. Začátek propojený s projekcí na mne udělal velký dojem. Obsahově tam jsou slabší místa, která inscenaci rozkolísávají. Nápadů inscenace srší tolik, že ke konci už tolik nepřekvapují. Rozhodně ale stojí za vidění už díky hereckému nasazení a pojetí celé inscenace.
Monulinka  80 %
(zadáno: 2.2.2013, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
Neobvyklé představení, plné spešl efektů, hlučné střelby i vtipných (někdy dobře skrytých) poznámek. Oceňuji hlavně promyšlené zpracování, výtvarnou stránku, některé herecké výkony pokulhávaly, pár hluchých míst ke konci se taky objevilo, ale i tak to stálo zato! Po druhém zhlédnutí zvyšuji hodnocení.
Zdenam  90 %
(zadáno: 20.1.2014, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Inteligentní humor VOSTO5ky i jejich netradiční zpracování české historie mě vždycky potěší (podobně jako Cimrmani).
Nikoss  70 %
(zadáno: 24.4.2022, počet hodnocení: 93)
Mohr  100 %
(zadáno: 29.8.2020, počet hodnocení: 64)
Ash  70 %
(zadáno: 23.11.2019, počet hodnocení: 23)
Jahodovej_kefír  70 %
(zadáno: 9.3.2019, počet hodnocení: 75)
Rudie  80 %
(zadáno: 18.2.2019, počet hodnocení: 21)
Otschi  10 %
(zadáno: 16.12.2018, počet hodnocení: 35)
Paya888  80 %
(zadáno: 14.10.2018, počet hodnocení: 303)
SaXion  80 %
(zadáno: 18.9.2018, počet hodnocení: 21)
Tintera.v  90 %
(zadáno: 14.9.2018, počet hodnocení: 79)
Kytina  80 %
(zadáno: 7.6.2018, počet hodnocení: 164)
Kajavhaji  80 %
(zadáno: 29.3.2018, počet hodnocení: 55)
Volnicko  60 %
(zadáno: 22.2.2018, počet hodnocení: 45)
Naslasedory  70 %
(zadáno: 20.2.2018, počet hodnocení: 19)
Svinibrodská zeleň  60 %
(zadáno: 15.2.2018, počet hodnocení: 45)
Mkrat  90 %
(zadáno: 18.1.2018, počet hodnocení: 24)
Addk  100 %
(zadáno: 11.10.2017, počet hodnocení: 119)
Name  90 %
(zadáno: 13.6.2017, počet hodnocení: 62)
Patocka23  80 %
(zadáno: 2.2.2017, počet hodnocení: 16)
Vandrak  70 %
(zadáno: 15.9.2016, počet hodnocení: 10)
Euforka  80 %
(zadáno: 12.3.2016, počet hodnocení: 36)
Zupri  70 %
(zadáno: 29.2.2016, počet hodnocení: 108)
Alunalune  70 %
(zadáno: 15.2.2016, počet hodnocení: 28)
PavelK  50 %
(zadáno: 12.2.2016, počet hodnocení: 197)
Jaroslava Šimáková  90 %
(zadáno: 18.12.2015, počet hodnocení: 139)
Vendula_Z  70 %
(zadáno: 1.11.2015, počet hodnocení: 92)
Marcela  100 %
(zadáno: 25.5.2015, počet hodnocení: 410)
Klob  70 %
(zadáno: 4.4.2015, počet hodnocení: 128)
Tarbík  70 %
(zadáno: 3.3.2015, počet hodnocení: 140)
Watchandgo  70 %
(zadáno: 2.11.2014, počet hodnocení: 28)
Kirill  40 %
(zadáno: 30.10.2014, počet hodnocení: 71)
Sihon  80 %
(zadáno: 13.10.2014, počet hodnocení: 33)
Lukrativni  80 %
(zadáno: 13.10.2014, počet hodnocení: 76)
SakuL  50 %
(zadáno: 28.3.2014, počet hodnocení: 66)
Sendy  70 %
(zadáno: 27.3.2014, počet hodnocení: 153)
Klarisa  80 %
(zadáno: 27.2.2014, počet hodnocení: 36)
Lumca  70 %
(zadáno: 19.2.2014, počet hodnocení: 339)
Kafka  90 %
(zadáno: 11.12.2013, počet hodnocení: 9)
Arcipes  60 %
(zadáno: 1.11.2013, počet hodnocení: 136)
Chbarca  70 %
(zadáno: 10.9.2013, počet hodnocení: 73)
Ladivod  60 %
(zadáno: 13.6.2013, počet hodnocení: 43)
MBednarski  80 %
(zadáno: 12.6.2013, počet hodnocení: 83)
Cimr  80 %
(zadáno: 28.4.2013, počet hodnocení: 107)
Rybitvi  80 %
(zadáno: 30.3.2013, počet hodnocení: 63)
Mot  100 %
(zadáno: 23.3.2013, počet hodnocení: 36)
Blumarik  70 %
(zadáno: 20.3.2013, počet hodnocení: 239)
Taťka  70 %
(zadáno: 31.1.2013, počet hodnocení: 17)
Sonic  90 %
(zadáno: 26.12.2012, počet hodnocení: 331)
Web.load  100 %
(zadáno: 15.12.2012, počet hodnocení: 14)
Radkak  90 %
(zadáno: 17.9.2012, počet hodnocení: 81)
Olali  60 %
(zadáno: 30.8.2012, počet hodnocení: 53)
Janha  60 %
(zadáno: 9.6.2012, počet hodnocení: 126)
Národosolsobě  50 %
(zadáno: 4.4.2012, počet hodnocení: 305)
Peetra  50 %
(zadáno: 13.3.2012, počet hodnocení: 156)
Furciferka  80 %
(zadáno: 14.12.2011, počet hodnocení: 249)
Tompospi  50 %
(zadáno: 12.11.2011, počet hodnocení: 73)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.