Blog uživatelů i-divadla

Ostrov pokladů – hra pro malé a velké kluky
vydáno: 8.5.2015, Kateřina Šebelová

Ostrov pokladů – hra pro malé a velké kluky


Kateřina Šebelová | 8. 6. 2015


Milovníci dobrodružné četby při vyslovení názvu Ostrov pokladů zpozorní. Stejnojmenná kniha Roberta Louise Stevensona patří ke klenotům dětské dobrodružné literatury. Populární kniha se dočkala bezpočtu filmových i divadelních zpracování. Proto se pro kultovní téma rozhodli němečtí autoři Dennis Martin s libretistou Christophem Jilo zpracovat Ostrov pokladů jinak a novátorsky. Spojili se s realizačním týmem Městského divadla Brno, se kterým oba tvůrci již jednou úspěšně spolupracovali při muzikálu Papežka, který vynesl Haně Holišové Cenu Thálie za hlavní roli papežky Jany. Výsledkem společného úsilí vznikl rodinný muzikál, který byl ve světové premiéře uveden na Hudební scéně Mdb 16. května 2015.

Příběh dvou linií

Celý příběh Ostrova pokladů je rozdělen do dvou časových linií. První z nich diváka zavádí přímo do příběhu odehrávajícího se v pirátském prostředí. Druhá linka pracuje s životními osudy spisovatele R. L. Stevensona, který píše knihu, a do toho se mu promítají zážitky z dětství i jeho současného života. Obě linie se v ději prolínají a nabízejí tak divákům netradiční zážitek, který kromě slavných pirátských historek a postav z knihy přibližuje současně vznik knihy.

Život jako touha po dobrodružství

Robert Louis Stevenson se narodil roce 1850 do rodiny stavitele majáků. Jeho otec si přál, aby syn pokračoval v jeho šlépějích, ale mladý Robert Louis měl jiné sny a představy. Chtěl se stát slavným a uznávaným spisovatelem a dobrodruhem. Kromě toho byl vážně nemocný – trpěl tuberkulózou a to mu jeho plány značně komplikovalo. Proto také odjel do Paříže, kde se spojil s tamní uměleckou elitou. V Paříži se seznámil také se vdanou Američankou Fanny Osbourneovou a jejím synem Lloydem. Díky Lloydovi začal psát Ostrov pokladů, který se posléze stal bestsellerem. V románové podobě ožívají slavní a známí piráti, jako John Silver nebo kapitán Flint. Když předobraz Lloyda – chlapec Jim Hawkins získá záhadnou mapu, celá výprava se vydává na dobrodružnou plavbu na Ostrov pokladů.

Na moři i v obýváku

Jaroslav Milfajt vytvořil poměrně jednoduchou scénu, která se dle potřeby mění z obývacího pokoje na hospodu anebo na palubu pirátské lodi. Tady ožívají postavy krvelačných pirátů ve svých příbězích, ale také je zde věnován prostor lidskému hledání štěstí a lásky, i za cenu bourání zažitých předsudků. Scénu vydařeně doprovázejí projekce Petra Hlouška, které nerušeně přenášejí diváka prostorem i časem. Nejvíce to asi diváci ocení při scénách plavby po oceánu, kdy pirátská Hispaniola míří za svým dobrodružstvím.

Kostýmy z dílny Andrey Kučerové jako vždy nezklamou. Divákovu oku polahodí pohled na vkusné a stylové kostýmy pirátů i dalších postav, které se v ději objevují. Pobaví i pirátský papoušek, zajímavé je sledovat, jak se tvůrci popasovali z dřevěnou nohou Johna Silvera.

Pěvecko-herecká procházka mezi piráty

Z hereckého obsazení září Aleš Slanina, který si hned střihne trojroli. Slanina ztvárňuje mladého a ambiciózního spisovatele Roberta Louise Stevensona, který bojuje jak se svou nemocí, tak i nepochopením a předsudky okolí s přesvědčivostí pěveckou i hereckou. Kromě toho ještě Slanina odehraje roli klidného a nevýrazného Doktora Liveseye a přidá si pro vyvážení roličku šíleného piráta Bena Gunna. Všechny tři role mu sedí a herecká jistota jeho projevu je jen jasným důkazem správné volby pro hlavní roli.

Dětský herec Tomáš Dalecký ztvárňující Lloyda Osbournea a Jima Hawkinse byl rovněž dobrým výběrem. Dalecký zpívá čistě a hraje s přesvědčivostí, se kterou si nezadá ani za zkušenými dospělými kolegy. Výrazně se do diváckých srdcí zapíše Petr Štěpán v roli Johna Silvera, který suverénně bez zaváhání rázuje s dřevěnou nohou po jevišti. Naštěstí moc nepřipomíná Jacka Sparrowa z Pirátů z Karibiku, takže třikrát hurá, Štěpán zůstává i přes tuto nástrahu svůj. Ivana Vaňková v roli Fanny Osbourneové patří k jedné z mála (výrazných) ženských rolí, kterých je v inscenaci i tak poskrovnu. Škoda. Ivana Vaňková zaujme nejvíce v krásně jímavém duetu s Janou Musilovou.

Z drobných rolí pobaví Dušan Vitázek v roli piráta Billyho Bonese v opilecké scénce nebo čtveřice Američanek, které v podobě „kvočen" žehrají na amorálnost vztahu Stevensona se vdanou Fanny.

Pop-rockový háv

Ostrov pokladů se nese na vlně příjemných písní. K poslechu zazní líbivé romantické písně, silné duety i sólové melodie a samozřejmě nesmí chybět pirátské vypalovačky, které se v ději opakují. Hudebně muzikál stojí převážně na pop-rockovém podkladu. Některé písně se do uší „zažerou" samy, jiné jen tak prolétnou. Každopádně se podařilo zaujmout nejen díky hudební a herecké složce, ale i díky dobře napsanému příběhu, který možná drhne na začátku, kdy se člověk neznalý problematiky dějově se prolínajícího příběhu může cítit poněkud zmateně. Toto nejasné zahájení se však rychle ztratí v další linii, která je pak již jasně zřetelná.

Muzikál pro věčné kluky

Ostrov pokladů podle brněnského Městského divadla nabízí pestrou podívanou pro všechny věkové kategorie. Autorům se podařilo neokázale propojit obsah slavné knihy se životními osudy spisovatele Stevensona. Publikum si dostatečně užije plavbu po moři, okusí něco ze života pirátů, a také i trochu romantiky. Hlavním motorem příběhu není milostný vztah Louise a Fanny, ale vztah mezi Stevensonem a Lloydem, kvůli kterému kniha vlastně vzniká. Samozřejmě plusem muzikálu je prolínání reálných postav do postav v pirátském příběhu. Minimální a nevýrazné obsazení žen v příběhu mnohé napoví – muzikál je určen pro všechny, kteří zůstali věčnými dětmi. Zvláště si jej užijí všichni malí i velcí kluci, které najdeme napříč věkovým spektrem. Na dětství se totiž vzpomíná nejlépe...

Žánr: Rodinný muzikál
Hudba, scénář, písňové texty: Dennis Martin
Scénář, písňové texty: Christoph Jilo, Wolfgang Adenberg
Režie: Stanislav Slovák
Překlad: Mikuláš Bryan
Hudební nastudování: Dan Kalousek, Jakub Žídek
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Andrea Kučerová
Hrají: Aleš Slanina, Ivana Vaňková, Ladislav Kolář, Jana Musilová, Petr Štěpán, Dušan Vitázek, Kristian Pekar, Robert Jícha, Tomáš Sagher, Zdeněk Junák a další.

Hodnocení: 75%

http://www.epochtimes.cz/2015060822837/Ostrov-pokladu-hra-pro-male-a-velke-kluky.html


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.