Blog uživatelů i-divadla

Kvítek z horrroru – černá horrorová muzikálová komedie na závěr divadelní sezóny
vydáno: 7.6.2011, Kateřina Šebelová

Kvítek z horrroru – černá horrorová muzikálová komedie na závěr divadelní sezónyKateřina Šebelová | 7. 6. 2011


Městské divadlo Brno si na závěr sezóny připravilo muzikálovou komedii Kvítek z horrroru. Nutno podotknout, že tento horrorový žánr je možná trochu překvapující, ale nelze říci, že neočekávaný, diváci se na prknech MDB dočkali již druhého zpracování tohoto kusu, tentokráte po dvaceti letech...

Žánr: muzikálová komedie
Hudba: Alan Menken
Libreto: Howard Ashman
Režie: Petr Gazdík
Hrají: Alena Antalová/Markéta Sedláčková, Jakub Uličník/Lukáš Janota, Martin Havelka, Hana Holišová, Michaela Horká, Tereza Martinková, Miloslav Čížek, loutkovodič Petr Németh, aj.


Trocha historie...
Téma horrorové muzikálové komedie čerpali tvůrci z filmového scénáře Charlese Griffitha. Snímek Malý krámek hrůz (Little shop of horrors) měl premiéru v roce 1960 s Jackem Nicholsonem v jedné z epizodních rolí. V roce 1982 uvedlo divadlo off-Brodway muzikálovou verzi diváky stále populárního filmu z šedesátých let. Hra sklidila obrovský úspěch a dočkala se nejednoho filmového zpracování. Z českých a slovenských luhů a hájů stojí za zmínku masožravou květinou inspirovaná komedie Adéla ještě nevečeřela z pera Oldřicha Lipského, která patří ke klenotům české komediální klasiky.


Masožravka Audrey v akci
Kvítek z horrroru – černá horrorová muzikálová komedie na závěr divadelní sezóny. (mdb.cz)
Kvítek z horrroru – černá horrorová muzikálová komedie na závěr divadelní sezóny. (mdb.cz)
Městské divadlo Brno - tehdy ještě Divadlo bratří Mrštíků uvedlo Kvítek z hororu v roce 1990 s Erikem Pardusem a Libuší Kafkovou v hlavních rolích v režii Pavla Doležala. Po dvou desetiletích a v mírně pozměněné verzi mohou diváci Kvítek z horrroru vidět znovu. Děj je zasazen do pošmourné ulice a zastrčeného květinářství pana Mushnika, které postupně krachuje.Dobrosrdečný, ale naivní mladý prodavač Seymour, který je po uši zamilovaný do své kolegyně - "blondie barbínky" Audrey, přijde se spásným nápadem, jak zachránit krachující obchůdek. Od čínských obchodníků získá zvláštní květinku, která má tu moc připoutat pozornost lidí z blízka i daleka. Když však začíná uvadat, musí Seymour najít tu pravou potravu pro Audrey II, jak kytku pojmenuje.K jeho zděšení to však není nic jiného než lidská krev. Shánění potravy pro krvežíznivou kytičku, která roste a roste, a udržet hrozivé tajemství před okolním světem, je jak se zdá nadlidský úkol. Případy zmizení sadistického zubaře a nápadníka jeho platonické lásky Orina, obchodníka Mushnika a mnohých dalších postupně graduje do dramatického finále...


Skvělá paleta herců...
Jakub Uličník v roli Seymoura je prostě milý - se svou rolí se pere statečně stejně tak jako Seymour s děsivým tajemstvím i trampotami s láskou. Nechce ublížit ani kytce, která se postupně mění v krvelačné monstrum, ani nikomu jinému, s výjimkou přítele své platonické lásky. Nedovede být zlý a svou roli zvládá výborně. Audrey (Alena Antalová) rovněž podává svou postavu bravurně naivní barbie ve vleku svého sadistického přítele zubaře Orina (Martin Havelka), je přesvědčivá a uvěříte jí snad cokoliv.Strhující výkon podává Martin Havelka, jenž roli surového zubaře, který nejde pro ránu daleko, podává s neuvěřitelnou živelností a živočišností. Příběh dobře dokresluje i trio dívek (Hana Holišová, Michaela Horká, Tereza Martinková), které nevtíravě provázejí diváky celým dějem a snad jako jediné vědí, oč tu kráčí. Po herecké stránce je Kvítek z horrroru prostě bezchybný. Poklona patří i loutkovodiči Petru Némethovi, který po celou dobu představení ovládá neustále se zvětšující květinu - louku, která se z třiceti centimetrů zvětší na obra zabírajícího takřka celé jeviště.


Černý humor s příměsí sprostých slov
Výborné jsou kulisy a otočné pódium, které se mění z květinářství na zubní ordinaci nebo na rušnou ulici, kterou brázdí motorka bouřliváka Orina. Hudební a pěvecká složka nezklame a podbarví dramatické i komediální výstupy k dobru věci vtipně a s přehledem. Představení navštěvují i dětí, a tak je zcela nepochopitelné, jak jinak hravě rozehrané party kazí neuvěřitelná smrtšť sprostých slov, které mají zřejmě v určitých momentech okořenit děj.Z mého pohledu to spíše snižuje na kvalitě než zvyšuje vtipnost jednotlivých postav, nehledě na vysokou koncentraci dětí v publiku. Daleko lepší práci než nevhodná slova odvede vhodně dávkovaný jemný černý humor. Na můj vkus je příliš morbidní i scéna, kdy Seymour zajistí zubaře Orina jako potravu pro Audrey II. Ale divák, který jde na hororovou komedii, je zřejmě připraven i na tohle.


Kvítek z horrroru je bezesporu neotřelým počinem, který ocení milovníci napětí, černého humoru a parodií na brakové filmy. Navíc i muzikáloví fanoušci si v písních přijdou na své. Ovšem dětské publikum stojí přinejmenším za zvážení.


 


http://www.epochtimes.cz/2011060717058/Kvitek-z-horrroru-cerna-horrorova-muzikalova-komedie-na-zaver-divadelni-sezony.html


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.