Blog uživatelů i-divadla

Papežka – muzikál o tajemné legendě v podání Městského divadla Brno
vydáno: 7.2.2012, Kateřina Šebelová

Papežka – muzikál o tajemné legendě v podání Městského divadla BrnoKateřina Šebelová | 7. 2. 2012


Žánr: historický muzikál
Autor: Dennis Martin
Režie: Stanislav Moša
Překlad: Stanislav Moša (libreto), Mikuláš Bryan (texty písní)
Kostýmy: Andrea Kučerová
Dramaturg: Klára Latzková
Scéna: Christopher Weyers
Hudba: Dennis Martin
Dirigent: Ondřej Tajovský, Dan Kalousek
Hrají: Hana Holišová nebo Svetlana Slováková, Ladislav Kolář, Petr Gazdík nebo Robert Jícha, Aleš Slanina, Igor Ondříček, Karolína Burešová nebo Kristýna Kučerová, Lubomír Hrdlička /nebo Petr Šimčák, Ivana Vaňková, Stano Slovák, Jakub Przebinda, aj.


Skutečnost nebo legenda?
Legenda o papežce Janě, která v devátém století usedla na papežský stolec, je dodnes opředena řadou tajemství. Dosud ani nevíme, zdali Jana skutečně žila nebo je její příběh pouze smyšlený. Každopádně se tajuplný historický příběh o papežce Janě stal nejprve knižním bestsellerem. Americká spisovatelka Donna Woolfolk Crossová se nechala inspirovat dávnou legendou a její kniha Papežka Jana získala takový ohlas, že byla přeložena do více než třiceti jazyků. Kromě knižní podoby se příběh o papežce Janě dočkal i dvou filmových zpracování, a to z roku 1972 a 2009.
Na divadelní prkna se příběh dostal teprve minulý rok v Německu, kde byl muzikál Die Päpstin slavnostně uveden, získal obrovskou popularitu a dokonce se stal Muzikálem roku 2011. Městské divadlo Brno, které se na německé podobě muzikálu podílelo, jej uvádí jako svoji první letošní premiéru.


Příběh talentované dívky, která se stala papežem
Jana je mladá dívka, která přímo baží po vědění a poznání. Avšak je deváté století, a to rozhodně nepřeje dívkám či ženám získat možnost jakéhokoliv vzdělání.I přesto se však Janě, díky svému talentu a píli, dostane vzdělání v klášterní škole a postupně se v církevních kruzích vypracovává v mimořádně moudrého a uznávaného učence.
Je v tom však háček, Jana musí předstírat, že je muž. Velmi se spřátelí s papežem a po jeho náhlé smrti se stává jeho nástupcem – novým papežem Janem Anglicusem, který je milován prostým lidem. Ani Jana se však nedokáže ubránit lásce, a to se jí nakonec stane osudným, když otěhotní a porodí mrtvé dítě. Její tajemství je prozrazeno...


Silný příběh, silné emoce,...
Inscenace Papežka uvádí diváka do temného středověku - do období válek, intrik, bojů o moc a dogmat. Téma nabízí muzikál Papežka lákavé – tajuplný příběh, který se zabývá pozoruhodnou ženou, která pronikla na svou dobu do nejvyšších církevních kruhů. To samo o sobě zaručuje divácký úspěch.Scéna se často mění, otočné jeviště se rychle střídá a dobře koresponduje s daným prostředím. Výborné kostýmy Andrey Kučerové, které oslnily při německé premiéře, vhodně doplňují i českou podobu. Jímavé melodie, zvláště v sólových partech, jsou silnou stránkou představení. Oproti německé verzi herce navíc doprovází živý orchestr, což dodává scéně větší náboj. Celkově Papežka působí sebejistě, zdravě a i přes poměrně dlouhou délku inscenace se divák nenudí.
Herci stojí na emocích a výborném zpěvuZ herců je samozřejmě největší váha položena na představitelku papežky Jany – Hanu Holišovou. Její Papežka je takřka bezchybná ve svých pochybách i vzestupech, ve zpěvu nezklame v žádné poloze, zvláště v písni Toužím je největší potenciál. Její láska, markrabě Gerold (Petr Gazdík) rozhodně nezklame po pěvecké ani herecké stránce.Zaujme Aleš Slanina jako proradný intrikán Anastasius. Jeho hravé vykreslení zlosyna Anastasia si divák užije plnými doušky. Kurtizána Marioza v podání Terezy Martinkové zase předvede neobyčejný šarm i pěvecko-herecký um. Za zmínku stojí i dětští herci, hlavně Jana – dítě, v podání Karolíny Burešové, je zcela přirozená a s úžasnou nenuceností komunikuje s „dospělými" herci.


Zajímavosti o papežce Janě
Premiéry muzikálu Papežka se osobně zúčastnila autorka knihy Papežka Jana - Donna W. Crossová i autor německé verze muzikálu Dennis Martin.Historikové se dodnes přou, jestli je Jana skutečná postava nebo mýtus. Pravdou však je, že se po dlouhá staletí prováděla zkouška pohlaví u nastávajících papežů, existují mnohé historické obrazy s podobiznou rodící ženy v papežském rouše nebo skutečnost, že že trasa průvodu u papežských procesí míjí místo údajného porodu papežky Jany.Muzikál Papežka nabízí neotřelý příběh, který je unikátní tím, že se na českých divadelních prknech objevuje zcela poprvé. Když k tomu přičteme silný poutavý příběh plný romantiky a intrik, který navíc do dnešní doby nebyl objasněn, v kombinaci s výbornými hereckými a pěveckými výkony, stojí za to zažít atmosféru středověku na vlastní kůži...


 


http://www.epochtimes.cz/2012020719048/Papezka-muzikal-o-tajemne-legende-v-podani-Mestskeho-divadla-Brno.html


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.