Městské divadlo Brno [Hudební scéna]

Papežka

[Die Päpstin]
Premiéra: 4.2.2012. Podle stejnojmenného románu spisovatelky Donny W. Cross. Překlad: Stanislav Moša, Mikuláš Bryan. Dramaturgie: Klára Latzková. Scéna: Christoph Weyers. Kostýmy: Andrea Kučerová. Choreografie: Julia Poulet. Instrumentace: Igor Varvda. Dirigenti: Ondřej Tajovský, Dan Kalousek. Úprava a režie: Stanislav Moša.
3:10 | Poslední uvedení: prosinec 2014.

Osoby a obsazení
Jana - Hana Holišová / Svetlana Slováková
Gerold, markrabě - Petr Gazdík / Robert Jícha
Aeskulapius, řecký učenec - Ladislav Kolář
Anastasius, vysoce postavený Říman - Aleš Slanina / Radek Novotný
Arsenius, jeho otec - Igor Ondříček
Otec Jany a Jana, vesnický kněz - Stanislav Slovák
Gudrun, jejich matka - Johana Gazdíková / Ivana Vaňková
Rabanus, opat kláštera ve Fuldě - Milan Němec / Lukáš Vlček
Papež Sergius - Jan Mazák
Lothar, francký císař - Alan Novotný / Tomáš Sagher
Marioza, římská kurtizána - Michaela Horká / Tereza Martinková
Richild, Geroldova žena - Lenka Janíková / Mária Lalková
Jan, bratr Jany - Jakub Przebinda
Fulgentius, biskup z Dorstadtu - Rastislav Gajdoš
Thomas, prius kláštera ve Fuldě - Jakub Zedníček
Theodorus, člen kurie - František Horáček
Dvorní maršál & další role - Jakub Uličník
Svatá Kateřina & další role - Kateřina Krejčová
Vědma & další role - Hana Kováříková
Prodavač relikvií & další role - Kristian Pekar
Havraní muž - Igor Maršálek
Havraní žena - Dana Bačinská / Simona Šeligová
Jana, dítě - Karolína Burešová / Kristýna Kučerová
Jan, její bratr, dítě - Lubomír Hrdlička / Petr Šimčák
v dalších rolích: Andrea Březinová / Eva Jedličková / Marta Prokopová / Ivana Skálová, Martin Křížka / Radek Láska / Vladimír Strouhal / Lukáš Vokál...

Původní historický muzikál vyprávějící téměř neuvěřitelný příběh – legendu o ženě, která v polovině devátého století usedla na papežský stolec...


inscenace již byla stažena z repertoáru

oficiální ankety:
Hana Holišová - Cena Thálie 2012
v anketě portálu i-divadlo.cz:
1. místo v kategorii Nejlepší inscenace roku 2012
Hana Holišová - 2. místo v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon roku 2012
Christoph Weyers - 3. místo v kategorii Jiný umělecký počin roku 2012
Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
86 %
Uživatelé
90 %
90211000
CD
CD Papežka
Volby

Hodnocení (26)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  80 %
(zadáno: 5.12.2013, počet hodnocení: 853)
+ přínosný / zajímavý komentář
Zajímavý příběh a skvělá hudba. Je zde hned několik songů, které mohou aspirovat na opravdové hity (především Rod vládců a To jsem já). Svetlana Janotová byla křehkou, ale i rozhodnou Janou, své hlasové možnosti na roli Gerolda prokázal Robert Jícha, herecky i pěvecky bezchybní byli také Aleš Slanina či Milan Němec. Překvapivě se zpěv příliš nedařil Igoru Ondříčkovi (na mnou viděné repríze). I přes tříhodinovou délku má Papežka slušné tempo, hodně akcentuje ženskou otázku. Výtku bych měl snad jen k příliš zploštělému charakteru Janina otce, který je plakátovým hrubiánem.
Iva Bryndová  90 %
(zadáno: 5.10.2013, počet hodnocení: 273)
+ přínosný / zajímavý komentář
Skvělá scéna, výborné texty, excelentní výkony, zajímavá hudba a především výborný příběh a dokonale plná, hutná a jímavá atmosféra.
Jan Pařízek  90 %
(zadáno: 24.11.2012, počet hodnocení: 784)
+ přínosný / zajímavý komentář
Vynikající, skvělá a naprosto úžasná Svetlana Janotová (dříve Slováková). Její výkon byl opravdu dokonalý. Ale ne jen na ní stojí tento muzikál. Celkově velmi dobře odvedená práce, vyrovnané pěvecké výkony a sladěnost celého souboru. Pochvala i pro scénu, efektivní využití otáčivého jeviště a také i pro kostýmy. Muzikál má chytlavé melodie, poutavý děj a svižné tempo. Takže celkově nelze být nespokojen a osobně jednoznačně doporučuji. Původně jsem chtěl dát 80, ale díky Svetlaně půjdu ještě výše.
Jiří Landa  80 %
(zadáno: 9.3.2012, počet hodnocení: 2895)
+ přínosný / zajímavý komentář
Další z brněnských muzikálových „es“. Originální hudba, výpravná a přesto nikoli kýčovitá scéna a především opět výtečně zvládnuté muzikálové řemeslo ve všech svých disciplínách. Režie kladla důraz na to, aby i sentimentálnější výstupy nevyzněly trapně, podařilo se. Z obsazení bych vyzdvihl R. Jíchu, nedalo se mu vytknout ani to nejmenší. Dále zaujali L. Kolář, M. Němec a dvojice dětí K. Kučerová a L. Hrdlička. Trochu zklamání ze S. Slovákové, některé vyšší polohy jí dělaly problémy. Celkově však velká spokojenost.
Michal Novák  90 %
(zadáno: 4.3.2012, počet hodnocení: 1068)
+ přínosný / zajímavý komentář
Holišová, Jícha, Novotný, Gazdíková, Němec, Horká... Za naprostý vrchol považuji režijní a interpretační uchopení písňových čísel „Samota, můj pán“ a „To jsem já“. Křehký muzikál, který vyzpívává stav nitra, a velký příběh z hlubin dávnověku, který se možná stal, možná je pouhou legendou. Někteří diváci zřejmě neshledají tento muzikál atraktivním, když místo okázalosti jen citlivě vypráví příběh a hudba jakoby se inspirovala tím, co se odehrává uvnitř postav, bez dalších ornamentů. Představitelé Jany a Gerolda předvedli obrovské výkony... Drobné výhrady tentokrát ke company a sborům.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Prochanna  80 %
(zadáno: 6.5.2019, počet hodnocení: 36)
přínosný / zajímavý komentář
Muzikál na který opravdu ráda vzpomínám. Krásná hudba, skvělá scéna. Perfektní výkony Igora Ondříčka, Radka Novotného a Hany Holišové.
Brtník  100 %
(zadáno: 25.10.2015, počet hodnocení: 41)
přínosný / zajímavý komentář
(Derniéra 6.12.2014)
Cindy.92  90 %
(zadáno: 28.3.2015, počet hodnocení: 314)
přínosný / zajímavý komentář
Nádherná hudba, excelentní výkony obou hlavních představitelek (+ zasloužená Thálie pro Hanu Holišovou), Aleše Slaniny a Terezy Martínkové. Poutavý příběh a scéna.
Nick  90 %
(zadáno: 7.12.2014, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Krásných, poctivých 95%. Nádherné, citlivé představení mistrně kombinující zajímavý příběh s vývojem jednotlivých postav. Hudba, texty, režie, kostýmy, scéna, vše funguje tak jak má a dohromady tvoří úchvatný celek. Pro mě rozhodně jedno z nejlepších a nejkrásnějších muzikálových představení v ČR vůbec. Úžasní Holišová, Jícha, Novotný, Kolář. Jen mě mrzí, že jsem neměl možnost vidět Janotovou, která už dle interpretace písní na CD mohla být zcela geniální papežkou Janou. Každopádně pro mě zážitek na celý život a velká škoda, že má Papežka po derniéře. Více takových děl, prosím...
Jenda.matousek  90 %
(zadáno: 6.12.2014, počet hodnocení: 333)
přínosný / zajímavý komentář
Tak tohle je poměrně velký úspěch, natož že se nejedná o žádný světově prověřený hit, ale koprodukci Brno-Fulda pod Mošovým dohledem (že tenhle chlap dokáže být úspěšný manažer, pohybovat se v mocenských kruzích a přitom stále dělat takové dobré režie mi zůstává záhadou). Další záhadou je cena Thálie pro H. Holišovou, ve chvíli, kdy má (minimálně!) tak dobrou alternaci v podobě Světlany Janotové, herectví i zpěv, poctivé, prožité, i její dětské alter ego K. Kučerová výborná a přirozená. Co kazilo dojem byla na brněnské poměry dost nesehraná company a sbory. Škoda, že už derniéra, je to pecka.
Martin21  100 %
(zadáno: 6.12.2014, počet hodnocení: 355)
přínosný / zajímavý komentář
Strhující muzikál v hlavní roli s dokonalou Svetlanou Janotovou!
Cherry  100 %
(zadáno: 1.4.2014, počet hodnocení: 73)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající, napínavé, silný příběh, skvělé výkony Hany Holišové a Roberta Jíchy.
Terka-Teryk  100 %
(zadáno: 2.1.2014, počet hodnocení: 9)
přínosný / zajímavý komentář
Viděla jsem to 3 krát a musím říct že žádný jiný herecký výkon se nevyrovná Světlaně Janotové a Robertu Jíchovi v této inscenaci!!. Světlana se hodně vypracovala jak se zpěvem tak i s hereckým výkonem a klidně bych šla znovu. Trochu nechápu jak za to mohla Hanka Holišová dostat cenu Thálie, protože kdybych měla srovnat Světlanu a Hanku tak zpěvem i hereckým výkonem i sednutím role musím složit obrovskou poklonu Světlaně! :)
KLOU  80 %
(zadáno: 19.5.2013, počet hodnocení: 66)
přínosný / zajímavý komentář
Totálně opomenutá Svetlana Slováková-Janotová.
PetiRe  80 %
(zadáno: 1.1.2013, počet hodnocení: 43)
přínosný / zajímavý komentář
Poutavý příběh, kvalitní pěvecké výkony, hezké kostýmy.
Verena  90 %
(zadáno: 7.4.2012, počet hodnocení: 66)
přínosný / zajímavý komentář
Opět jsem nelitovala cesty do Brna. Křehký příběh, krásná hudba, seděla jsem jak přikovaná... Výkony H.Holišové a R.Jíchy perfektní!
Brouček  90 %
(zadáno: 18.3.2012, počet hodnocení: 81)
přínosný / zajímavý komentář
Něco, co se opravdu povedlo - příběh, scéna a hlavně herci dohromady vytváří krásný zážitek. Obzvlášť skvělý výkon od R. Jíchy a H. Holišové. Příliš mě nezaujal jen R. Novotný.
Jan456  90 %
(zadáno: 15.2.2012, počet hodnocení: 178)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi působivé. Nádherná scéna, nádherný příběh, dokonalí herci. Nikdy jsem netušil, kolik hereckého talentu je v Haně Holišové. Je také dobře, že MDB sáhlo po vážnějším nekomerčním kuse, který zvládlo na jedničku. Velmi oceňuji i obsazení, které se tentokrát vymyká zaběhlému opakování stále stejných jmen obsáhlého souboru. Celé tři hodiny jsem seděl jako přikovanej a čekal jak to dopadne. Vřele doporučuju, zajdu určitě znovu.
Candie254  100 %
(zadáno: 5.2.2012, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Krásné křehké dílo... jsem ráda, že Mdb představilo i takový vážnější a hlavně nový, ne tak profláknutý muzikál. Hanka Holišová opět dokázala, že umí a stejně tak Svetlana Slováková, ta mi přišla opravdu skvělá a pěvecky ještě lepší než H.Holišová. Z vedlejších rolí, když opomineme výborného Gazdíka a Jíchu, či excelentního Slaninu, tak musím ještě vyzdvihnou Terezku Martinkovou, nejen že byla neuvěřitelně krásná, ale také výborně zpívala :)

6.12. 2014 Nejkrásnější a nejdojemnější derniéra mého života. Nemám slov.
Paya888  90 %
(zadáno: 15.12.2014, počet hodnocení: 281)
Tootsie  90 %
(zadáno: 7.12.2014, počet hodnocení: 19)
Powstalec  90 %
(zadáno: 22.11.2013, počet hodnocení: 111)
Evelyne25  80 %
(zadáno: 17.5.2013, počet hodnocení: 20)
Evilmaggie  80 %
(zadáno: 5.3.2013, počet hodnocení: 26)
PavelK  90 %
(zadáno: 8.3.2012, počet hodnocení: 197)
Víťa84  90 %
(zadáno: 6.3.2012, počet hodnocení: 78)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.