Blog uživatelů i-divadla

Těžká Barbora po brněnsku? Vzpomínka na staré dobré časy...
vydáno: 5.1.2015, Kateřina Šebelová

Těžká Barbora po brněnsku? Vzpomínka na staré dobré časy...


Kateřina Šebelová | 5. 1. 2015

Žánr: hudební komedie

Autoři: Jiří Voskovec, Jan Werich, Jaroslav Ježek

Režie: Stanislav Slovák

Dramaturgie: Jan Šotkovský.

Scéna: Jaroslav Milfajt

Kostýmy: Andrea Kučerová

Dirigenti: Karel Cón, Ema Mikešková

Hrají: Michal Isteník, Jiří Ressler, Vojtěch Blahuta, Zdeněk Junák, Evelína Kachlířová, Patrik Bořecký, Lucie Zedníčková, Ladislav Kolář, Barbora Remišová, Rastislav Gajdoš, Jakub Uličník, Tereza Škodová, Nikol Kotrnetzová, Sára Milfajtová, Pavla Princová, Jan Brožek, Jakub Przebinda, Jakub Zedníček a další.

Inscenaci z pera autorů Voskovce, Wericha a Ježka si jako poslední premiéru roku 2014 vybral soubor Městského divadla Brno. Těžká Barbora se představila hned ve dvou premiérách – 13. prosince a na Silvestra v rámci silvestrovského večera v MdB. Humor velikánů českého divadla je poměrně těžkým soustem, protože se tu více než jinde nabízí srovnávání s originálem.

Městečko Eidam v ohrožení...

Fiktivní městečko Eidam se potýká s korupcí a prospěchářstvím a navíc jeho „vedení" je prostě proseto karikaturními figurkami všeho druhu. Tuto pomyslnou idylu poklidného sýrařského městečka však naruší vojenští velitelé sousedního Yberlandu, kteří se plánují zmocnit Eidamu vojenskou silou. K tomu se snaží tajně dostat do Eidamu mocnou zbraň – Těžkou Barboru, aby jim pak už nic nestálo v cestě. Po vyzrazení plánu se Eidamští musí postavit k problému čelem, jinak hrozí, že bude jejich poklidné město vystaveno válce a dostane se pod vládu Yberlandu....

Přírodní scéna, originální kostýmy

Milovníci Osvobozeného divadla, potažmo dvojice W+V se jistě těší na slavné forbíny. O ty nebude v inscenaci nouze, ale tyto forbíny získají nový kabát, přešitý na míru současným hercům. Důležitou roli hraje opona, která slouží jako pozadí pro vstupy ústřední dvojice. Scénograf Jaroslav Milfajt se svým týmem zvolil scénu z přírodních materiálů (převážně dřevo), které dominuje obrovské dělo. Zbytek pozadí tvoří dřevěné stromky a nábytek ve vcelku praktické a pro oko příjemné dřevěné dekoraci, která zároveň působí naivním dojmem stejně tak jako i obyvatelé Eidamu.

Kostýmy Andrey Kučerové dobře doplňují přírodní scénu svojí barevností, pestrostí a nápaditostí. Z motivů převažuje kostka, puntík a proužek v milých a nepříliš kontrastních kombinacích a barvách šatů.

Herecké leporelo

Herecky inscenaci dominují Michal Isteník s Jiřím Resslerem, kteří se svých rolí zhostili na výtečnou. Ne radno srovnávat s Voskovcem a Werichem, protože Ressler s Isteníkem jsou jiní, jsou sví, a přesto si udržují svými výstupy a hereckým umem vysoký standard, který se přinejmenším těsně přibližuje originálu. Volba ústředního dua herců byla zvolena na míru, co se týče herecké stránky, tak i té stránky vizuální.

Ostatní herečtí kolegové doplňují karikaturní směsici postaviček do pestrého leporela, bez kterého by hlavní dvojice nebyla úplná. Výborný bodrý sýrař Krištof v podání Jakuba Uličníka, Učitel ve ztvárnění Vojtěcha Blahuty nebo Zdeněk Junák ztvárňující zoufalého starostu. K výrazným charakterovým rolím samozřejmě přispívají i aktéři menších rolí v provedení eidamských občanů, vojáků nebo dětí, které tvoří nadčasovost tématu aktuální a bez nichž by to prostě nešlo.

Živý orchestr

Režisér Stanislav Slovák si ukousl velké sousto, ale podařilo se mu inscenaci přiblížit alespoň trochu dnešní době. Paradoxně, i když se jedná o hudební komedii, se děj odehrává na Činoherní scéně MdB. Hudební doprovod živého orchestru patří k dalším dobře využitým devizám inscenace. Nastudování Karla Cóna nechá zaznít oblíbené písně z inscenace ve speciální instrumentaci pro brněnskou verzi plus nové a oblíbené nesmrtelné písně Osvobozeného divadla, jako například Život je jen náhoda, Civilizace, Na shledanou v lepších časech nebo David a Goliáš.

Asi nejvíce sedne divákům, kteří milují humor V+W a Osvobozeného divadla a také Ježkovu nadčasovou hudbu a písničky.

Škoda jen, že inscenace zůstává v neutrální humoristické rovině, která nejde více do hloubky. V dnešní době by se dala hra využít na nesčetné množství aktuálních témat, stejně tak jako za doby Voskovce a Wericha. Toto volání zůstalo k velké škodě hry nevyslyšeno a zůstává tak na divákovi, jak s poselstvím hry naloží.

Těžká Barbora není zrovna odpočinkovým představením. Asi nejvíce sedne divákům, kteří milují humor V+W a Osvobozeného divadla a také Ježkovu nadčasovou hudbu a písničky. Ti, kteří „Osvobozencům" nepropadli, si jen těžko budou hledat cestu břitkou satirou a humorem tomuto divadlu vlastní. Kdo si chce odpočinout a moc nepřemýšlet o tom, co se děje venku, jistě odejde nasycen. Brněnská Těžká Barbora je lehčí sestrou té původní, která svojí aktuálností bila na poplach blížícím se tísnivým událostem. V Brně se spíše bude vzpomínat na staré dobré časy...

Hodnocení: 65%

http://www.epochtimes.cz/2015010522597/Tezka-Barbora-po-brnensku-Vzpominka-na-stare-dobre-casy.html


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.