Blog redakce i-divadla

DER 2017: Dating v osmi (DVD)
vydáno: 28.6.2017, Lukáš Dubský

Co všechno se člověku honí hlavou na jednom docela obyčejném rande? Divadelní hříčka Dating v osmi to popisuje s příjemnou nadsázkou, ale zároveň analyticky hodně přesně.

On (Jan Meduna) a Ona (Eva Hacurová) jsou úplně normální lidé, kteří se touží seznámit. Mají už za sebou nepovedený vztah, chystají se k rozvodu, vychovávají děti, ale nehází flintu do žita a snaží se najít ten ideální protějšek (i když údajně ke každému člověku dokonale pasuje jen 7 lidí na světě a ten váš dozajista žije v Číně). Bohužel na první rande nepřichází sami, ale každý si ve vlastní hlavě nese několik nezvaných návštěvníků, kteří se dokáží projevit v té nejméně vhodné chvíli.

Ženě se tak do randění neustále pletou její náročné sexy alter ego toužící být jako Keira Knightley (V.Lazorčáková), ochranitelské mateřské instinkty starající se především o to, aby bylo všude uklizeno a muž byl dobře nakrmen (M.Turková), ale i podvědomá snaha vyloučit ze života kohokoliv, kdo nesplňuje kritéria mužského ideálu (L.Veliká).

Ani muž to ale nemá na rande snadné - musí se vyrovnávat s přítomnosti nadrženého machistického já (J.Tvrdík), najde se v něm ale stále i ten malý kluk, který ze všeho nejvíc touží hrát si s autíčky a počítat hvězdy (Č.Koliáš) a k přehnaně ochranitelským projevům ho ponouká gentleman ze staré školy (J.Wohanka).

Když se všechny tyhle hlasy smísí dohromady, rande nemůže dopadnout dobře. Nebo může?

Režisérka A. Laštovková Stodolová dokázala na minimálním prostoru vytvořit vtipnou inscenaci, které je ale ve vztahové analýze přesnější než kdejaké tříhodinové drásavé drama. Každý v téhle hře nejspíš uvidí nějaké odlesky vlastní povahy nebo povahy svého partnera. Herci si se stylizací svých postav opravdu vyhráli, za všechny bych zmínil Jakuba Tvrdíka a Marii Turkovou. Když se k tomu přidá i povedená choreografická stylizace, mám snad jen jednu, zato výraznou výtku: bylo to příliš krátké!


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.