Blog redakce i-divadla

Mladí milenci na Biskupském dvoře
vydáno: 12.7.2019, Lukasd

Nové brněnské nastudování Shakespearovy tragédie Romeo a Julie jistě potěší všechny milovníky klasických zpracování. V režii Stanislava Slováka vzniklo na Biskupském dvoře dílo, které je skoro čítánkové - může sloužit jako ideální možnost seznámit se s dílem Williama Shakespeara.

Naštěstí to ale neznamená, že jde o suchopárnou inscenaci. Jistě, divákovi, který příběh zná, toto nastudování nic moc nového nepřinese, ale jinak je to inscenace svižná. Děj dokáže podat velmi přehledně, dobře se tu mísí prvky romantiky, komické výstupy a tragické scény. To vše v kongeniálním překladu Jiřího Joska.

V Brně se rozhodli do hlavních rolí obsadit skutečně mladé herce, což je zajímavým prvkem, který ale samozřejmě může být i dvousečný. Velkou výhodou je, že takové obsazení výrazně zvyšuje uvěřitelnost příběhu. Vzplanutí mezi Romeem a Julií je tak rychlé a intenzivní, že se skutečně více hodí k představitelům na hraně mezi dětstvím a dospělostí. U herců, kterým táhne na třicítku, ta prudká vášeň nepůsobí tak věrohodně. Nevýhodu je, že Tomáš Dalecký ani Esther Mertová nejsou dostatečně vyhraní, titulní role v Shakespearově tragédii jsou jejich dosavadní největší hereckou příležitostí. Vedou si ale velmi slušně, i když místy trochu bojují se složitým jambickým veršem.

Zajímavě obsazené jsou i mnohé vedlejší role. Zaujme hlavně Andrea Zelová v komické úloze Chůvy, jejíž afektovanost si podává ruku s velmi pružnou morálkou. V roli Mercuzia se znamenitě předvedl Jan Brožek, který byl tahounem scének, ve kterých se objevuje Romeo s kumpány.

Romeo a Julie Městského divadla Brno je slušným, i když nikterak výjimečným nastudováním příběhu veronských milenců. Na poměry letních produkcí jde ale o velmi povedený kousek.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.