Blog redakce i-divadla

Moderní pohádka z Ostravska
vydáno: 30.3.2015, Lukáš Dubský

Kromě her autorů ze zemí východní Evropy se současné vedení Divadla Komedie snaží na repertoár zařazovat i úplné novinky české provenience. Ředitel a režisér Komedie Vojtěch Štěpánek se rozhodl zdramatizovat úspěšnou knihu Pavla Göbla s podivným názvem Penis pravdy.

Román je novodobou variací na pohádku Dařbuján a Pandrhola a z větší částí se odehrává kdesi na Ostravsku, kde na hlavní hrdiny shlížejí těžební věže - "Eiffelovky chudých". Spletitý příběh je plný fantaskních motivů, absurdních situací a vtipných dialogů.

Inscenace se sice dotýká některých neradostných témat, jako je třeba vysoká míra nezaměstnanosti v problematických regionech, ale jinak je to především dobrá zábava. Pavel Göbl totiž nešetří chytrým konverzačním humorem, některé dialogy jsou skutečně povedené, navíc naplněné údernými hláškami. Sehraným dojmem působí především ústřední dvojice, kterou vytvořili Jiří Racek a Michal Slaný, přičemž oběma se daří jednotlivé scény pěkně pointovat.

Dramatizace Vojtěcha Štěpánka je svižná, hluchých míst je minimum (nějaká by se možná našla ve snové scéně, které je kompletně zahraná ve slovenštině jakožto "rozprávkové řeči").  Děj tak hezky rychle odsýpá. Jednotlivé zápletky jsou občas vyřešeny na principu deus ex machina, což ale nijak nevadí, protože v rámci žánru moderní pohádky je to řešení použitelné.

Penis pravdy vytváří v repertoáru Komedie vhodný protipól depresivně laděnému Divokému masu. Je to lehce absurdní oddechovka, která diváka pobaví, aniž by se musela uchylovat k lacinému humoru či hereckému podbízení.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.