Blog redakce i-divadla

Zpívá a tančí celé JZD
vydáno: 13.3.2023, Lukáš Dubský

V Hudebním divadle Karlín vsadili na popularitu filmové trilogie Slunce, seno,... režiséra Zdeňka Trošky a do muzikálové podoby převedli první díl. Stejně jako předchozí Legenda jménem Holmes je i tento muzikál z JZD autorským dílem Ondřeje Gregora Brzobohatého.

Divácky je to pochopitelně sázka na jistotu, oblíbený titul bude lákat k návštěvě i diváky, kteří běžně divadlo moc často nenavštěvují. To se odráží i v libretu, které hlavně v činoherních scénách využívá většiny známých hlášek, a je tak místy věrnou kopií snímku. Nutno ovšem podotknout, že na filmovém plátně funguje tenhle humor lépe. Všechno je na svém místě, ale nově vymyšlených gagů je tu minimum.

Po hudební stránce nabízí karlínská inscenace příjemné popové melodie, které si občas pomáhají drobnými citacemi známých děl. Vyložený hit tu není, osobně mi trochu vadilo místy nešikovné přerušování hudebních čísel činoherními vstupy. Občas také trochu hapruje nazvučení a sborům není vždy úplně dobře rozumět.

Povedená je scéna Petra Hlouška představující náves se vstupní bránou do JZD, která se s využitím točny může změnit na interiéry, celé to pak hezky doplňují nenásilné projekce.

Režisér Antonín Procházka zpracoval vesnický námět ve stylu show broadwayského stylu. Právě v těchto velkých hudebních číslech se muzikál odpoutává od předlohy a nabízí i nějakou přidanou hodnotu. Nejvíce to vynikne u tanečního čísla otrávených králíků zpodobněných jako dívky z Playboye, nebo v různých hudebních stylech pojatý výstup krav, na nichž je podnikán experiment Šimona Pláničky (Martin Písařík).

Největší silou nakonec ale disponují árie O nás dvou, kterou zpívá Miluna (Kateřina Pechová) nad spícím Vencou (Jan Kopečný), a stepařské číslo Manželský slib v podání faráře Otíka (Denny Ratajský).

Herecké výkony jsou nevyrovnané, někteří vesměs jen kopírují filmové předlohy. Mezi ty zajímavější patří Adéla Gondíková a její pojetí Škopkové, které se značně liší od toho, jak ji ztvárnila Helena Růžičková, a zábavná je i Radka Coufalová jako Kelišová. Na opačné části spektra se nachází silně přehrávající Martin Sobotka v roli Škopka.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.