Blog uživatelů i-divadla

svět v ohrožení aneb ze života včel a lidí
vydáno: 8.2.2013, řepešínský
psáno po odehrání představení v úterý 5. února 2o13 a musím uznat, že jsem byl velmi mile překvapen. inscenace, ve které jsou 2 naprosto rozdílné poloviny sceluje pevně uchopená režie i geniální nápad hrát to v jednom kuse, aby se o přestávce lidi z dividla nevytratili, když je ta úvodní část naprosto netradiční a pro někoho stěží pochopitelná.
zatímco 1. půlka světa v ohrožení je vystavěna na silných choreograficky i obrazově světelných výjevech ze života včel; zde úžasná simona peková jako stará matka královna především v kladení vajec i odletu z úlu, popřípadě zrod nové královny; 2. půlka ztvárněná jako světový summit na ochranu včelstev má správnou gradaci, rytmus, spád, přemíru humoru a hlavně nutné poselství s jasně i naprosto srozumitelně nastaveným zrcadlem současné doby. trefně mířené sarkastické poznámky účastníků konference jen potvrzují klady jiřího havelky, jenž se čím dál více profiluje nejen jako schopný inscenátor, ale též domácí původní autor, co má cit pro odpozorování života či charakteristiku postav rádoby důležitých lidí, pro přesnou dávku zachycení reality dneška vše umocněné citem pro hudbu, jejíž symfonická verze v případě světa v ohrožení jen stmeluje, ba naprosto podtrhuje silný zážitek z představení.
jednu věc však musím kolektivu hadivadla vytknout ... scénická hudba, s níž celé představení stojí a padá, nemá v programu vůbec uvedeného autora a proto se ptám .. je snad také z tvůrčí dílny samotného jiřího havelky? pokud ano, smekám klobouk a šeptám do pléna, že se nám tu rodí nová geniální osobnost, jež se jistě ještě několikráte zapíše do dějin českého divadla.
děkuji týmu inscenátorů i výkonných umělců za možnost tento současný bezesporu osobitý divadelní kus vidět.
doporučuji všem, protože svět v ohrožení je vhodný nejenom pro včelaře, ale pro každého, kdo má cit a smysl pro kvalitní moderní živé divadlo.

Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.